Ana Sayfa » Maaşları » F16 Pilot Maaşları – Savaş Pilotu Maaşı 2023 – Güncel!

F16 Pilot Maaşları – Savaş Pilotu Maaşı 2023 – Güncel!

F16 Pilot Maaşları yazısı ile sizlerle birlikteyiz. Ordu bünyesinde çalışan askeri pilotlar bazen yurt içi bazen de yurt dışında görev yapmak zorundalardır. Aynı zamanda askeri pilotların rütbeli askerler olarak çalışma hayatlarını sürdürmektelerdir. Bu nedenle savaş uçağı pilotu maaşı kişinin rütbesi ve görevlerine göre değişiklik göstermektedir. Diğer Maaşları adlı yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Askeri Pilot Nasıl Olunur?

Ülkemizde askeri pilot olmak isteyenlerin ilk yapması gereken HHO’na yani Hava Harp Okulu’na başvuru yapması gerekmektedir. Bu nedenle askeri bir üniversite olduğu için üniversite puanını tutturmak yeterli olmuyor. O yüzden Hava Harp Okulu’nun puanı haricindeki kriterleri yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Mezun olduktan sonra ise Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sahip olduğu uçuş okullarından birinden uçuş eğitimi almak gerekir. Aynı zamanda başarılı bir şekilde tamamlayarak mezun olduktan sonra askeri pilot olabilirler.

Askeri Pilot Rütbeleri

Sizler için aşağıda askeri pilot rütbelerini sıraladık. O yüzden sıralama en alttan başlamak üzere üst sıraya doğru kademeli bir şekilde ilerlemektedir. Bu sayede Askeri Pilot Rütbeleri nasıl ilerlediği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sıralama şu şekilde:

Askeri Pilot RütbeleriAskeri Pilot Rütbeleri
ErSözleşmeli Er
Sözleşmeli OnbaşıSözleşmeli Çavuş
Uzman OnbaşıUzman Çavuş
Astsubay AstçavuşAstsubay Çavuş
Astsubay Kıdemli ÇavuşAstsubay Üstçavuş
Astsubay Kıdemli ÜstçavuşAstsubay Başçavuş
Astsubay Kıdemli BaşçavuşAsteğmen
TeğmenÜsteğmen
YüzbaşıBinbaşı
YarbayAlbay
TuğgeneralTümgeneral
KorgeneralOrgeneral
Genelkurmay BaşkanıMareşal
Askeri Pilot Rütbeleri

Savaş Pilotu Maaşı

Savaş Pilotu Maaşı
Savaş Pilotu Maaşı

Bilindiği üzere savaş pilotları yeri geldiğinde yurt içi, yeri geldiğinde yurt dışında görev almaktadır. Savaş pilotları maaşı, pilotun rütbesine göre ve görev aldığı yere göre ücretleri değişmektedir. Ancak verilen maaş oranı kişinin görev yeri, medeni durumu ve çocuk sayısı çok etkili olmaktadır. Askeri konumda pilotlar ne kadar maaş alıyor diye soruların cevapları merak edilmektedir.

  • Ortalama olarak Savaş Pilotu Maaşı 25.000 TL ile başlayıp 125.000 TL ‘ye kadar gelebilmektedir.

F16 Pilot Maaşları

F16 kullanan pilotlar ne kadar kazanıyor merak edilmektedir. Aynı zamanda bu oran neye göre değişiklik gösteriyor beraber inceleyelim. Böylece maaş ücretleri pilotların rütbesine, hizmet yılına ve tazminat faktörlerine göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte Türkiye’de görev alan F16 pilotları aylık uçuş saatinin dışına çıktıklarında %10’a yakın ekstra maaş ödemesi almaktadır.

  • Ülkemizde F16 pilot maaşları 40.000 TL ile 60.000 TL arasında farklılık göstermektedir.

Aynı zamanda buna benzer bir diğer yazımız olan THY Hostes Maaşları yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Askeri Pilot Maaşları

Rütbeli birer asker oldukları için maaşları rütbesine göre değişmektedir. Aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri’nde rütbe sistemi olduğu için askerlerin rütbeleri arttıkça askeri pilot maaşı da o bazda artmaktadır. Bu nedenle Pilotların maaşı ek görevlerine ve yurt dışı görevlerine göre artmaktadır.

  1. Askeri pilot maaşları 2023 yılında yaklaşık olarak 55.000 TL ile 60.000 TL arasında kazanır.

Yardımcı Pilot Maaşları

Yardımcı pilot, kaptan pilotun komutlarını yerine getirir. Aynı zamanda uçuş kaptan pilot ve yardımcı pilot arasında yönetilir. Bu nedenle kaptan pilot uçuş sistemlerini çalıştırırken, yardımcı kaptan hava trafik kontrolüyle iletişim sağlayarak güvenliği kontrol eder

  • Ülkemizde yeni işe başlayan yardımcı pilotların aylık maaşı 30.000TL’dir.

Yardımcı pilotlar 3 yıl içerinde gerekli uçuş saatlerini doldurdukları taktirde kaptan pilot olabilecektir. Aynı zamanda maaşları da bu doğrultuda iki katına çıkacaktır.

Emekli Pilot Maaş

Uzun yıllar pilotluk yaptıktan sonra emekliye ayrılan pilotların maaşları halk tarafından oldukça merak edilmektedir. Aynı zamanda emekli pilotlar bu maaşlarında ek olarak eğitmenlik ve danışmanlık gibi hizmetler vererek artı ek gelir kazanabilmektedir.

  1. Emekli pilot maaşı 2023 yılı içerinde 13 .000 TL ve 18.000 TL arasında değişmektedir.

Ayrıca diğer Maaşları kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

F16 Pilot Maaşları adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Aynı zamanda ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

4/5 - (3 Oy)
“F16 Pilot Maaşları – Savaş Pilotu Maaşı 2023 – Güncel!” üzerine bir yorum
Yorum yapın