Ana Sayfa » Maaşları » Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Maaşları 2024

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Maaşları 2024

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Maaşları yazımız ile sizlerleyiz. Bu yazımızda üniversitelerin ön lisans yani Meslek Yüksekokullarında okutulan bölümlerden biri olan Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı ile ilgili incelemeler yapacağız. Mezun olanların ne iş yaptığı, maaşları ve yorumları gibi hususlar üzerinde duracağız. Tüm merak ettiğiniz soruların yanıtını bulabileceğiniz yazımıza geçelim. Ayrıca maaşları kategorimizde yer alan benzer yazılara göz atmak için bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.

Büro Yönetimi Ve Yönetici Asistanlığı Nedir Ne İş Yapar? ⭐

Büro Yönetimi Ve Yönetici Asistanlığı Nedir Ne İş Yapar
Büro Yönetimi Ve Yönetici Asistanlığı Nedir Ne İş Yapar

Öncelikle Büro Yönetimi Ve Yönetici Asistanlığı Nedir Ne İş Yapar? sorusunun yanıtını inceleyelim. ÖSYM tarafından yapılan üniversite sınavının TYT puanı ile giriş yapılan bölümde toplamda 2 yıl dersler okutulmaktadır. Derslerin bir kısmı ise şu şekildedir:

 • Bilgi ve Belge Yönetimi
 • Büro Yönetimi
 • Klavye Teknikleri
 • Genel Hukuk Bilgisi
 • Etkili ve Güzel Konuşma
 • Mesleki Yazışmalar

Büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bir ofis ya da şahıs için perde arkası işleri sağlayan bir profesyoneldir. Görevleri arasında en başta ekibi düzenleme ve iletişimi sağlamak olmak üzere; dosyaları düzenlemek, belgeleri hazırlamak, ofis malzemeleri envanterini yönetmek ve randevuları planlamak gibi büyük bir iş yükü vardır. Büro yönetimi ve yönetici asistanlığı ne iş yapar? sorusu hakkında araştırdığımız bilgileri sizlere aktarmış olduk.

Ayrıca Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Mezunları Yorumları yazımızı da bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Büro Yönetimi Ve Yönetici Asistanlığı Maaşları 2024 💸

Farklı kurumlarda çalışabilen Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Maaşları 2024 yılında çok değişkendir. Genellikle özel şirketlerde çalıştıkları için işverene bağlı bir durumdur. Kurallar gereği alınan en düşük maaş asgari ücret yani 5.500 TL bandında olmaktadır. Yapılan iş, verilen iş yükü nedeniyle de maaşlar kimi kişiler için artabilmektedir. Oldukça geniş bir çalışma alanına sahiptir ve mezun olanların görev alabilecekleri yerlerden bazıları şu şekildedir:

 • Hukuk büroları
 • Devlet Kurumları (Belediye, SGK)
 • Özel şirketler
 • Finans Kurum ve kuruluşları

Büro Yönetimi Maaşları

Az önce de bahsettiğimiz gibi birçok alanda görev alabilen Büro yönetimi ve yönetici asistanlığı mezunları, devlet kurumlarında da istihdam edilebilmektedir. Üniversitelerin büro yönetimi ile ilgili olabilecek bölümlerinden mezun olan kişiler, büro personeli olarak atanmaktadır. Sözleşmeli olarak alımı yapılan ve kadrolu memur olabilen büro yönetimi maaşları devlet kurumlarında şu şekildedir:

 • En Düşük Büro Personeli Maaşları: 8.700 TL
 • Kamu En Yüksek Büro Personeli Maaşları: 12.000 TL

Yönetici Asistanı Maaşları

Yönetici Asistanı Maaşları
Yönetici Asistanı Maaşları

Özellikle yönetici asistanı maaşları çok merak edilen bir konudur. Asistanlığını yaptığı yöneticiye karşı büyük bir sorumluluğa sahiptirler. Yöneticiye idari destek sağlamak, randevuları düzenlemek, seyahat planları yapmak gibi farklı görevleri bulunmaktadır. Maaşları çok değişkendir. En düşük ve en yüksek yönetici asistanı maaşları şu şekilde listelenebilir:

GörevEn Düşük MaaşEn Yüksek Maaş
Genel Müdür Asistanı11.000 TL30.000 TL
Yönetici Asistanı5.500 TL18.000 TL
Üst Düzey Yönetici Asistanı10.000 TL25.000 TL

Büro Yönetimi Ve Yönetici Asistanlığı Önü Açık Mı?

Diğer bir merak edilen husus Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı önü açık mı? olmaktadır. Farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabildiği için önü açıktır diyebiliriz. Çalışılmak istenen yere bağlı olarak değişmektedir. Daha nitelikli olan kişiler ön planda tutulmaktadır bu nedenle kişisel gelişim oldukça önemlidir. Büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümü mezunlarında aranan en önemli şart iletişim becerisi olmaktadır. Bunun dışında işe yetkinlik de oldukça önemlidir.

Ayrıca Turizm ve Otel İşletmeciliği Maaşları yazımızı da bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Büro Yönetimi Ve Yönetici Asistanlığı Okuyanlar

Bölümü tercih edecek olup kafasında soru işareti olanlar için önemli olan kısma geldik. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Okuyanlar yorumlarını sizler için derledik. Her ne kadar kişiden kişiye değişse ve tam olarak işi yansıtacağı kesin olmasa da, bir nebze soruların yanıtları bulunabilmektedir. İş seçimi tamamen ilgilere bağlıdır, kişinin ilgileri doğrultusunda tercih yapması daha doğru olacaktır. Kısacası tüm mezunların bölüm hakkındaki yorumları, iş olanakları, olumlu ve olumsuz değerlendirmeleri şu şekildedir:

 • “Bölümün dersleri çok zor değil, sözel derslerde başarılı olduğum için zorlanmadım. KPSS ile atandım büro personeli olarak çalışıyorum.”
 • “Mezunum fakat 2 yıldır iş bulamıyorum. Özel sektörde iş bulmak çok zor ve bölümü tercih etmeyi düşünenlere tavsiyem daha iyi bir bölüm seçmeleri olacak.”
 • “Özel bir şirkette çalışıyorum. Çalışma saatlerim ve iş yüküm çok ağır geliyor bu nedenle de maaş tatmin etmiyor.”

Son olarak Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Maaşları ile alakalı merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Maaşları 2024 yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın