Ana Sayfa » Teknoloji Ve Ekonomi » Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Kuyumcu dükkanı açmak için ne kadar sermaye gerekir sorusu, kuyumcu dükkanı açmak isteyen vatandaşlar tarafından sıkça araştırılmaktadır. Ayrıca kuyumcu açmak için kaç kilo altın gerekir konusu da çok merak edilmektedir. Kuyum işleri yapmak, oldukça fazla kar getirisine sahip olduğu için kuyumcu dükkanı açmak isteyen bireylerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Altın ve değerli maden işlemeciliği, alım ve satımı yaparak kazanç elde edilen bu meslek, ilk aşamada iyi bir sermaye gerektirmektedir.

Kuyumcu açmayı düşünen bireyler, ilk olarak gerekli tüm belgeleri almalıdır. Dükkan yeri ayarlamalı ve dükkanın tapu ya da kira sözleşmesini sunmalıdır. Bu ilk dükkan açma masraflarına ek olarak, işlemek üzere bir miktar altın alınması gerekmektedir. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek kuyumcu açma ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Kuyumcu Açma Maliyeti 2024

Kuyumcu açma maliyeti 2024 araştırması yapan bireyler, bu işi yapmanın ne kadar masraflı olduğunu merak etmektedir. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, kuyumcu açmak için ilk etapta büyük bir sermayeye ihtiyaç duyulmaktadır. Kuyumcu açarken ilk olarak belgeler ve dükkan hazırlığı gibi bazı masraflar yapılmaktadır. Bu aşamadan sonra ise satış yapmak ve izleyebilmek üzere hem ham hem de satışa hazır ziynet eşyaları satın alınmalıdır.

Kuyumcu açmak için kaç kilo altın gerekir sorusu günümüzde günümüz şartları altında değerlendirildiği zaman Kuyumcu açma maliyeti en az 2.500 bin TL şeklindedir. Bu maliyet her ne kadar çok yüksek gibi görülse de, aylık kuyumcu gelirleri incelendiği zaman bu masraflar kısa sürede kapatılabilir. Ve kuyumculuk işinden kar etmeye başlanabilmelidir. Ancak istediğiniz geliri elde edebilmek için mutlaka açacağınız kuyumcunun merkezi ve en önemlisi güvenilir bir yerde olması gerekmektedir.

Kuyumcu Açmak İçin Kaç Kilo Altın Gerekir?

Kuyumcu dükkanı açmak hakkında pek çok soruya yanıt aranmaktadır. Ancak yanıtı en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de kuyumcu açmak için kaç kilo altın gerekir şeklindedir. Kuyumcu açmak istiyorsanız, en az 3 kilogram kadar altın almanız gerekmektedir. Bu husus yasalarla belirtilmemiş olsa dahi, iyi şekilde satış yapabilmeniz için 3 kilogram altın almanız tavsiye edilmektedir.

Kuyumcu dükkanını merkezi yerlerde ve gösterişli şekilde açan bireyler var. İlk açılış için 7 ila 10 kg arasında altın alabilmektedir. Zira kuyumcu dükkanının iyi şekilde iş yapabilmesi için tüm rafların gösterişli ürünlerle doldurulması gerekir. Her müşteriye hitap edebilmek için çeşitlilik yüksek olması önerilmektedir. Ancak genel olarak özetlemek gerekirse, kuyumcu açabilmek için belirli bir altın sınırının üstüne çıkmanıza gerek bulunmamaktadır.

2000 TL Peşinatla Taksitli Araba Veren Galeriler isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kuyumcu Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekli Mi?

Kuyumcu açmak isteyen ve bu bağlamda kuyumcu açma şartlarını inceleyen bireyler, kuyumcu açmak için ustalık belgesi gerekli mi sorusunu yöneltmektedir. Zaman zaman yasalarda değişiklik olmakta ve yeni yasalar yürürlüğe girmektedir. Bu bağlamda son alınan haberlere göre, 2021 yılının aralık ayından itibaren Her kuyumcunun ustalık belgesi alması zorunlu hale gelecektir.

Kuyumcu açmak isteyenler, işçilik kursları aracılığıyla bu belgeyi edinebilmektedir. Ancak bilinmesi gerekir ki, bu belgelerin alınabilmesi için işçilik konusunda uzmanlık edinilmesi gerekir. Bu belgeyi edindikten sonra gerekli belgeleri de tamamlayarak kuyumcu açabilirsiniz. Kuyumcu açmak için gerekli belgeler hakkında daha detaylı şekilde bilgi alabilmek için aşağıdaki başlığa göz atabilirsiniz.

Kuyumcu Açmak İçin Gerekli Belgeler

İlk olarak Kuyumcu açmak için gerekli belgeler sayesinde kolay bir şekilde kuyumcu dükkanı açılabilmektedir. Ancak bu belgelerin eksik olması durumunda pek çok sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hem dükkan açmak hem de bu dükkanı kuyum işleri üzerine açmak için ihtiyacınız olacak belgeleri öğrenmek için aşağıdaki listeye bakabilirsiniz.

 • 2 adet fotoğraf
 • Kira sözleşmesi ya da tapu
 • Muvafakatname
 • İmza sirküleri ve ticaret sicil gazetesi
 • Adli sicil kaydı
 • Oda faaliyet belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Ustalık belgesi fotokopisi
 • İşyeri krokisi
 • Veraset ilanı
 • İkametgah belgesi
 • Vergi levhası
 • Tapu ve yapı kullanma belgesi
 • İşletmeci kimlik bildirme belgesi
 • İtfaiye uygunluk raporu

Yukarıda belirtilen belgeleri kolayca edinerek kuyumculuk üzerine olan işletmenizi açabilirsiniz. Ancak bu noktada belgelerinizin tam olduğundan emin olmalısınız. Yukarıda belirtilen belgeleri işyeri kimin adına olacaksa, o şekilde almaya dikkat etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse, işletmeci unvanı üzerine olan kimlik, tapu, kira sözleşmesi ve bu gibi belgeler şahıs adına alınmalıdır.

Ekonomi kategorimize buradan ulaşabilirsiniz.

Buradan ise bizdekalmasin.com ana sayfasına gidebilirsiniz.

Teknoloji ve Ekonomi kategorimizdeki yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu tarz yazılarımız gelmeye devam edecektir. Beklemede kalın. Esen kalın.

4.5/5 - (2 Oy)
Yorum yapın