Makedonya Asgari Ücret 2022 – Yaşam Maliyeti

Makedonya Asgari Ücret 2022 son dönemlerde sıklıkla aratılmaktadır. Sürekli merak edilecek ve güncelliğini koruyacak olan Makedonya asgari ücret, yaşam şartları ve meslekler hakkında tüm detayları sizlere aktaracağız. Makedonya Dinarı, Euro ve Türk Lirası cinsinden de ücretleri öğreneceksiniz. İş fırsatları ve Makedonya yaşam maliyetini merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz. Bu tarz yazılarımız asgari ücret kategorisi altında değerlendirilmektedir. İlginizi çeken ülkeler hakkında birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

Makedonya Asgari Ücret 2022

Güneydoğu Avrupa’da bulunan bir balkan ülkesi olan Makedonya’da asgari ücret 18000 Makedon Dinarıdır. Bu da yaklaşık olarak 307 Dolara Tekabül etmektedir. Ayrıca Türk Lirası bazında da 5260 TL’ye denk gelmektedir. Fakat Ülkemize göre biraz daha fazla asgari ücret almaktadırlar. Bunun nedeni ülkedeki alım gücü yüksek olduğu için rahat bir şekilde yaşamaktadırlar. Aşağıda aylık, günlük ve saatlik ücretlere ulaşabilirsiniz.

Makedonya Saatlik Asgari Ücret25 Dinar0.42 Dolar7.29 TL
Makedonya Günlük Asgari Ücret600 Dinar10.22 Dolar175 TL
Makedonya Aylık Asgari Ücret18000 Dinar307 Dolar5260 TL

Makedonya Yaşam Maliyeti 2022

Eğer Makedonya‘da yaşamak istiyorsanız veya oraya bir ziyaret gerçekleştiriyorsanız, market ve gider fiyatlarını bilmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu sebeple aşağıdaki Makedonya market fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

  • Bir ekmek: 0.50€
  • Bir litre süt: 0.87€
  • 12’li yumurta: 1.62€
  • Bir kg elma: 0.77€
  • 1 litre benzin: 1.24€

Bu fiyatlar ve maliyetler göz önünde bulundurulduğunda diğer ülkelerden gelen kişiler için oldukça uygundur. Bununla birlikte burada asgari ücretle yaşayan bir insan içinde ortalama bir yaşam mevcuttur. Bunun yanında dilerseniz Gürcistan asgari ücrete de göz atabilirsiniz.

Makedonya Yaşam Şartları

Makedonya Yaşam Şartları ekonomik yönden oldukça rahattır. Alım gücü yüksek olduğundan ve yaşam giderleri de uygun olduğundan dolayı insanlar rahat bir şekilde geçinebilmektedir. Bu yüzden Makedonya halkının refah düzeyi oldukça gelişmiştir. Genellikle geçim derdi yaşamadıkları için insanlar mutlu ve huzurludur. Özellikle eğitim konusunda oldukça fazla göç alan bir ülkedir. Her türlü eğlence ve sanat mekanları bulabileceğiniz bu ülkede turist sayısı da fazladır. Bunun yanında ülkede Türkçe en çok konuşulan dillerden biri olduğu için Türk vatandaşlar burada iletişim sorunu yaşamazlar.

Makedonya Ekonomisi Nasıldır?

Makedonya ekonomisi 1996 yılına kadar Yunanistan tarafından uygulanan ambargolar yüzünden büyüyememiştir. Fakat 2000’li yılların başından sonra ülkede yapılan çeşitli ekonomik reformlar ve serbest ticaret uygulamaları sayesinde ekonomi büyüme başlamıştır. Tarım ile ilgilenen insan sayısı oldukça fazladır. Ülkenin en önemli ihracat ürünlerinin başında tütün, demir, çelik ve yiyecekler gelmektedir.

Makedonya İş Fırsatları

Makedonya’da sanayi, tarım ve hizmet sektörü gelişme gösterdiği için bu alanlarda iş fırsatları bulunmaktadır. Fakat bunların arasından en çok gelir hizmet sektöründen gelmektedir. Makedonya çalışma saatleri hangi sektörde çalıştığınıza göre farklılık göstermektedir. Fakat genellikle 08.00 ile 19.00 arasındadır. Makedonya’da çalışma koşulları komşu ülkelere göre daha zor olduğu için çok fazla göçmen işçi almaktadır. Buna bağlı olarak dışarıdan gelen insanlar içinde burada yaşama fırsatı bulunmaktadır.

Makedonya Asgari Ücret Ne Kadar?

Makedonya Asgari Ücret Ne Kadar?
Makedonya Asgari Ücret Ne Kadar?

Makadonya’da asgari ücret 307 Dolardır. Ülke ekonomisi ve çeşitli verileri toparladığımız zaman insanların asgari ücretle bile rahat bir şekilde geçinebildiğini ve insanların mutlu, huzurlu bir şekilde yaşadığını görmüş olduk. Bu yüzden Makedonya hayat şartlarının oldukça iyi olduğu ve meslek maaşlarının da yüksek olduğu bir balkan ülkesidir. Bunun yanında Rusya Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Minimum ücret ve yaşam maliyetleri ile alakalı yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresinden ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

Makedonya Asgari Ücret 2022 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

5/5 - (1 Oy)

Yorum yapın