Ana Sayfa » Yaşam » Sağlık » Kolon Kanseri Olanların Yorumları – Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kolon Kanseri Olanların Yorumları – Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kolon Kanseri Olanların Yorumları adlı yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Günümüzde tüm insanlar tarafından en korkulu bir hastalık olan kanser hastalığı hakkında sizlere bilgiler paylaşacağız. Kolon kanseri neden olur gibi soruların cevaplarını bu yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağız. Aynı zamanda kanser sürecini geçiren kullanıcıların yorumlarını da sizlerle paylaşıyoruz. Aynı zamanda diğer sağlık konuları hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yaklaşık 1, 5 metre uzunluğunda olan kalın bağırsağın iç yüzeyinde oluşan kanserlere kolon kanseri adı verilir. Halk dilinde Bağırsak kanseri olarak da adlandırılır. Dünyada her sene 1 milyon kişiye kolon kanseri teşhisi koyulmaktadır. Aynı zamanda maalesef ki en çok yaşam kaybına neden olan kanser çeşitlerinden birisidir. Bağırsak kanseri Belirtileri ve Tedavisi hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Kolon Kanseri Risk Faktörleri

 • İleri yaş
 • Genetik Bozukluk
 • Kadınlarda daha önceden yumurtalık, meme veya rahim kanseri hastalığının olması
 • Sigara kullanımı
 • İşlenmiş gıdaların aşırı tüketilmesi
 • Meyve ve sebzenin az tüketilmesi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddeler risk faktörü içeren nedenler arasındadır. Aşağıda ise kanser belirtileri yer almaktadır. Ayrıca buna benzer bir yazımız olan Pankreoflat Kullananlar Yorumları yazımız da bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Kolon Kanseri Belirtileri

 1. Kabızlık
 2. Dışkı kıvamında veya kokusunda değişiklik
 3. Demir eksikliği ile çıkan kansızlık
 4. Makattan kan gelmesi
 5. Karın Ağrısı
 6. İştahsızlık
 7. İstemsiz verilen kilo kaybı

Sağ kolon kanseri belirtileri listede yer almaktadır. Bu maddelerden birkaçı sizde var ise doktora başvurmanızı öneririz.

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Kanser tedavisinin birçok yöntemi vardır. Bağırsak kanseri tedavisi yöntemleri genelde ikiye ayrılıyor.

 • İlaç Tedavisi
 • Işın Tedavisi

Tedavi yöntemi belirtilmeden önce kansere yakalanmış olan kişinin hastalığının hangi evrede olduğu tespit edilir. Daha sonra tedavi yöntemlerinden uygun olanı devreye girer. Kolon kanseri 4 evre yenenler vardır, bunlar:

 • Evre 1: En erken teşhistir. Kanser hücreleri bağırsağın iç ve orta tabakalarını tutar. Daha fazla yayılım yoktur.
 • Evre 2: Kanser hücreleri bağırsağın tüm katlarına ulaşmıştır. Komşu organlara yayılabilir.
 • Evre 3: Yayılma ne kadar olursa olsun, bağırsak komşuluğundaki lenf düğümlerinde tümör yayılımı oluşur.
 • Evre 4: Hastalığın en yüksek derecesidir. Karaciğer, akciğer, karın zarı (periton), kemik, beyin gibi organlarda metastaz oluşur.

Hangi evrede olunursa olunsun kolon kanserinin başlıca tedavisi cerrahidir.

Kolon Kanseri Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası en merak edilen sorulardan birisi de tedavi sürecinin nasıl işlediği oluyor. Bunun için de insanlar internet üzerinde kalın bağırsak ameliyatı olanların yorumları aramaktadırlar. Kolon ameliyatı sonrası süreçte 2 yıl içerisinde kanserin tekrarlanması söz konusu olabilir.

İlk 2 yıl doktor hastayı her 3-4 ayda bir muayene eder ve hastalığın seyrini izler. Tümör belirleyici test vardır ve bu test yapılmalıdır. Bu test kanser tekrar nüksedecek mi bunu tespit etmek için kullanılmalıdır. Bu nedenle tekrar nüksetmemesi için doktorunuz ile birlikte bu süreci iyi takip etmenizde fayda var.

Kolon Kanseri Olanların Yorumları

En iyi bilgiyi onu yaşayan kişiden öğrenebiliriz. Bu yüzden kolon kanseri ameliyatı olanların yorumları da çok önemlidir. Kolon kanseri yenenler ve diğer kişilerin düşünceleri aşağıda yer almaktadır.

dünyada erkeklerde en sık görülen 3., türkiye’de ise hem kadınlarda hem de erkeklerde en sık görülen 3. kanser türüdür.

ben kendi yakınımın başına geldiği biçimiyle anlatacağım. kendisi uzun süre tuvalet yapmakta güçlük çekti. teşhis ”kabız” oldu. söktürücü ilaçlarmış bilmem neymiş vakit kaybedildi, geçer dendi. meğer engel olan şey büyük bir tümörmüş. lütfen siz veya ailenizden birisi belirli bir süre geçmesine rağmen şikayetlerinden kurtulamadıysa bu işi ertelemeyin, hele 40-50 yaş üstüyseniz lütfen, kolonoskopi endoskopi tomografi mr hiçbir şeyden çekinmeyin.

babam bu kanseri atlatalı on sene oluyor. ilk evrede ameliyatla kurtuldu ve tekrar etmedi. bu durum bütün kanser türleri için geçerli ilk zamanlarda yakalamak çok önemli.

Daha fazla sağlık ile ilgili konuları incelemek isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bizi bizdekalmasin.com ana sayfamızdan da takip etmeyi unutmayın.

Kolon Kanseri Olanların Yorumları adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederiz.

5/5 - (2 Oy)
Yorum yapın