Ana Sayfa » Yaşam » Sağlık » Pirinç Pilavı Tansiyonu Yükseltir Mi? – Yanlış Bilinen Gerçekler!

Pirinç Pilavı Tansiyonu Yükseltir Mi? – Yanlış Bilinen Gerçekler!

Pirinç Pilavı Tansiyonu Yükseltir Mi? yazımız ile sizlerleyiz. Ülkemizde çok fazla sevilen yemeklerden biri olan pirinç pilavının tansiyona etkisi üzerine konuşacağımız yazımızda tüm merak ettiğiniz sorulara yanıt bulabileceksiniz. Kişiler tarafından sıklıkla karıştırılan tansiyon yükselten ve düşüren yiyeceklerden biri olan pirinç ile ilgili tüm merak edilenler sizlerle. Ayrıca sağlık kategorimizde yer alan diğer yazılara bağlantıya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Hipertansiyon ve Hipotansiyon Nedir?

Tansiyon kan basıncı anlamına gelmektedir. Kan basıncının yüksek olması durumuna hipertansiyon adı verilirken, düşük olması durumuna ise hipotansiyon adı verilmektedir. Sağlıklı bir insanın her ne kadar kişiye göre değişkenlik gösterse de olması gereken tansiyon değeri şu şekildedir:

  • Büyük tansiyon : 120 mmHg
  • Küçük Tansiyon : 80 mmHg

Hipertansiyonu olan kişilerde bu değerler yükseliş göstermektedir. Büyük tansiyon değerleri 130 mmHg ve küçük tansiyon değerleri 80 mmHg üzerine çıktığında hipertansiyon tanısı konulmaktadır.

Hipotansiyonu olan kişilerde ise normal değerlerin altında bir değer gözlenir. Büyük tansiyon değeri 120 mmHg ve Küçük Tansiyon değeri 80 mmHg altına düşen kişilere ise hipotansiyon tanısı konulmaktadır.

Ayrıca dilerseniz Nescafe Tansiyonu Yükseltir Mi? yazımızı da bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Pirinç Tansiyonu Yükseltir Mi?

Pirinç Tansiyonu Yükseltir Mi
Pirinç Tansiyonu Yükseltir Mi

Tansiyon üzerine yapılan araştırmalara konu olan tahıl türlerinden biri de pirinç olmaktadır. Pirinç Tansiyonu Yükseltir mi? sorusuna yanıt için özellikle birçok araştırma yapılmıştır. Tam tahıllı olan pirinç, buğday, arpa, yulaf, kinoa gibi besinler tansiyonu dengelemektedir. Tansiyon hastalığına sahip kişiler için önerilenlerden biri tam tahıllı besinleri tüketmektir. Rafine şekerli karbonhidratlar yerine tam tahıllı besinlerin tüketilmesi mutlaka işe yarayacaktır.

Pirinç Pilavı Tansiyonu Yükseltir Mi?

Az önce bahsettiğimiz Pirinç Tansiyonu yükseltir mi? konusunun aksi pirinç pilavı için söylenmektedir. Tahıllı olmasına rağmen pirinç pilavı tansiyonu yükseltebilmektedir. Pilavı yaparken içine konulacak tuz, tereyağı, margarin gibi çeşitli ürünler tansiyon yükseltme konusunda büyük bir etki sağlamaktadır. Pirinç Pilavı Tansiyonu yükseltir mi? sorusunun yanıtı, pilavı yapan kişiye bağlıdır. Eğer sağlıklı ürünler kullanılarak yapılan bir yemek ise tansiyonu yükseltmeyecektir.

Ayrıca dilerseniz Isırgan Otu Kullananların Yorumları yazımızı da bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Bulgur Pilavı Tansiyonu Yükseltir Mi?

Doktorların pirinç yerine bulgur tüketin dediğine mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Bulgur pirince göre besin değerleri daha yüksektir ve bu nedenle daha çok önerilmektedir. Bulgur Pilavı Tansiyonu Yükseltir Mi? konusunda ise yanıtımız pirinçli pilav gibi olmaktadır. Pilavı pişirirken kullanılacak olan tuz, tereyağı gibi ürünler tansiyonu yükseltmektedir. Fakat bunun haricinde bulgur tansiyona iyi gelen bir tahıl olmaktadır.

Son olarak Pirinç Tansiyonu Yükseltir Mi? ile alakalı çeşitli soruları sizler için yanıtlayacağız.

Ayrıca Pirinç Pilavı Tansiyonu Yükseltir Mi? yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Eğer isterseniz sağlık kategorimizdeki yazıları da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)
“Pirinç Pilavı Tansiyonu Yükseltir Mi? – Yanlış Bilinen Gerçekler!” üzerine 2 yorum
Yorum yapın