Ana Sayfa » Maaşları » 2 Yıllık Fizyoterapi Maaşları – 2023 Güncel!

2 Yıllık Fizyoterapi Maaşları – 2023 Güncel!

2 Yıllık Fizyoterapi Maaşları adlı yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Sağlık sektörü bildiğiniz üzere en önemli meslekleri barındırmaktadır. Sağlık sektöründe çalışmak da zorlu ve dikkat gerektiren bir mecradır. Bu yüzden fizyoterapi maaşları da buna göre ücret almaktadırlar.

Aynı zamanda bu yazımıza benzer olan Maaşları kategorisindeki diğer. yazılarımıza bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Fizyoterapist nedir ne iş yapar maaş alır gibi soruların cevaplarını bu yazımızda sizler ile paylaşacağız. Sağlık sektörünün dalları vardır ve maaşları buna göre artış gösterip aynı zamanda azalmaktadır. Fizyoterapi maaşları 2022 yılında da ekonominin de gelişmesi ile beraber yıldan yıla atış göstermiştir.

Fizyoterapist Nedir? Ne İş Yapar?

Fizyoterapist Nedir? Ne İş Yapar?
Fizyoterapist Nedir? Ne İş Yapar?

Üniversite okumadan önce ilk olarak seçeceğimiz bölümün ne iş yaptığını bilmemiz gerekmektedir. Sevemediğiniz bir mesleği yapmak ileride büyük sorunlara yol açabilir. Bu yüzden bir meslek seçmeden önce ne iş yaptığını nerelere hizmet verdiğini öğrenmeniz gerekir. Fizyoterapist nasıl olunur demeden önce ilk olarak mesleğin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Fizyoterapi Bölümü Nedir?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü, hastaların fonksiyon bozukluklarını tedavi edebilecek hale getirene kadar eğitilerek fizyoterapist mesleğine hazırlanmasına denir. Fizyoterapi bölümü okuyan kişiler üniversiteden mezun olduklarında fizyoterapist ünvanını kazanırlar. Okuduğunuz yıl sayısına göre fizyoterapi teknikeri maaşları değişmektedir. 2 yıl ve 4 yıllık fizyoterapi bölümü okuyabilirsiniz. Fakat ikisi arasında farklılık vardır ve fizik tedavi teknikeri maaşları buna göre verilmektedir.

Devlette fizyoterapist maaşları özel sektöre göre değişiklik göstermektedir. Devlette çalışmak isteyen bir fizyoterapist, KPSS girerek bir puan ataması sayesinde devlete girebilir. KPSS dışında özel sektörde de özel hastanelerde veya kliniklerde işe girebilme şansları vardır. Fizik tedavi teknikeri devletteki maaşı 2 ve 4 yıllık olarak ayrılmaktadır.

Aynı zamanda bu yazımıza benzer olan Sağlık Kurumları İşletmeciliği Maaşları adlı yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2 Yıllık Fizyoterapi Maaş

2 yıllık fizyoterapi maaşı 4 yıllığa göre daha azdır. Ekonomi ile beraber tüm sağlık çalışanlarının maaşlarında farklılıklar görülmektedir. Aynı zamanda diğer mesleklere göre daha çok zorlukları bulunan sağlık sektöründe fizyoterapi maaşı da ona oranla fazladır.

 • 2 Yıllık Fizyoterapi Maaşları 2022 yılı itibariyle başlangıç olarak 7.400₺ iken ortalama 9.250₺ civarlarında yer almaktadır.

2 yıllık Fizyoterapi Maaşları 2023

Fizyoterapist bölümü, maaşı konusunda bile dikkat çeken meslekler arasında yer almaktadır. Ayrıca iş kaygısının olmaması da bu alana olan yönelimi doğrudan arttıran bir etken olarak kendini göstermektedir. Özellikle son 2 yıllık Fizyoterapi Maaşları yeni başlayan 10.000 TL ile 15.000 TL arası maaş almaktadır.

2 Yıllık Fizyoterapist Mezunu Ne İş Yapar?

Genellikle 2 yıllık bir fizik tedavi programı tipik olarak fizik tedavi alanında bir ön lisans derecesi ile sonuçlanır. Böyle bir programın mezunları genellikle fizyoterapist olarak çalışmak için nitelikli değildir, ancak lisanslı bir fizyoterapistin gözetimi altında fizik tedavi asistanları veya yardımcıları olarak çalışabilirler. Fizik tedavi asistanları ve yardımcıları, hastalara egzersizler ve diğer fizik tedavi müdahaleleri konusunda yardımcı olur ve ayrıca randevuların programlanması ve hasta kayıtlarının tutulması gibi idari görevlerde yardımcı olabilir. Böylece 2 Yıllık Fizyoterapist Mezunu Ne İş Yapar? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

4 Yıllık Fizyoterapi Maaşları

4 yıllık fizyoterapist maaşları 2 yıllığa göre daha fazladır. Çünkü detay ve bilgi bakımından daha çok eğitim görülmüştür ve iş olanağı daha fazladır. Fizyoterapist maaşları her geçen gün artmakla beraber özel sektörde de güzel diyebileceğimiz seviyede maaş almaktadırlar.

 • 4 Yıllık Fizyoterapi Maaşları 2022 yılı itibariyle başlangıç olarak 8.985₺ iken ortalama 10.950₺ civarlarında yer almaktadır.

Fizyoterapi 2 Yıllık Okuyanların Yorumları

Fizyoterapi bölümünü okuyacak olan kişiler okul okumadan önce Fizyoterapi 2 Yıllık Okuyanların Yorumlarını oldukça merak etmektedir. İşte o yorumlar şu şekildedir:

 • Mezun olduktan sonra kesinlikle boşta kalmazsınız, hemen iş bulabilirsiniz.
 • Maaşı da gayet iyi şuan da geçinmek için oldukça fazla maaş alıyorsunuz. Harika bir meslek.
 • Kesinlikle 2 yıllık bölümler arasında en iyisi. 2 yıllık bölüm okuyacaksanız tavsiye ederim.

Devlette Fizyoterapist Maaşları

Devlette fizyoterapist maaşları, ülkeden ülkeye ve devletteki kurumlar arasında değişebilir. Örneğin, bir devlet hastanesinde çalışan bir fizyoterapist, bir üniversite hastanesinde çalışan bir fizyoterapistten daha düşük bir maaş alabilir. Aynı şekilde, devletin fizyoterapistler için belirlediği asgari ücretler de farklı ülkelerde farklı olabilir. İşte Devlette Fizyoterapist Maaşları şu şekildedir:

 • Türkiye: Devlette çalışan fizyoterapistler ortalama yıllık kazanç olarak 20,000 – 30,000 TL arasında değişmektedir.
 • Amerika Birleşik Devletleri: Devlette çalışan fizyoterapistler ortalama yıllık kazanç olarak 80,000 – 90,000 USD arasında değişmektedir.
 • Kanada: Devlette çalışan fizyoterapistler ortalama yıllık kazanç olarak 70,000 – 80,000 CAD arasında değişmektedir.

Yurtdışında Fizyoterapist Maaşları

Yurtdışında fizyoterapist maaşları, ülkeden ülkeye değişebilir. Örneğin, Avrupa’da fizyoterapistlerin maaşları, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde daha yüksek olabilirken, diğer ülkelerde daha düşük olabilir. Aynı şekilde, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde fizyoterapistlerin maaşları genellikle daha yüksek olabilir. İşte Yurtdışında Fizyoterapist Maaşları şu şekildedir:

 • Avustralya: Fizyoterapistler ortalama yıllık kazanç olarak 81,000 AUD kazanmaktadır.
 • İngiltere: Fizyoterapistler ortalama yıllık kazanç olarak 30,000 – 45,000 GBP arasında değişmektedir.
 • Almanya: Fizyoterapistler ortalama yıllık kazanç olarak 40,000 – 55,000 EUR arasında değişmektedir.
 • Fransa: Fizyoterapistler ortalama yıllık kazanç olarak 25,000 – 45,000 EUR arasında değişmektedir.
 • Kanada: Fizyoterapistler ortalama yıllık kazanç olarak 75,000 CAD kazanmaktadır.

2 Yıllık Fizyoterapi ile 4 Yıllık Arasındaki Fark 

Okuldan mezun olduğunuzda almış olduğunuz ünvanlar arasında 2 Yıllık Fizyoterapi ile 4 Yıllık Arasındaki Fark vardır. 2 yıllık bir üniversiteden fizyoterapi bölümü mezunu iseniz, fizyoterapi teknisyeni olursunuz. 4 yıllık lisans bölümü fizyoterapi okuduğunuz takdirde ise fizyoterapist ünvanını elde edersiniz. 4 yıllık okuyanlar ise kariyerleri boyunca uzmanlık seviyesine de gelebilmektedirler.

Fizyoterapist Ne Kadar Maaş Alır?

Fizyoterapistlerin maaşları, eğitim düzeyleri, deneyimleri, çalıştıkları bölge ve işletme tipine göre değişebilir. Ayrıca, fizyoterapistler çalıştıkları yerlere göre sağlık sigortası, yol masrafları, yıllık izin ve diğer avantajlar gibi özellikleri de alabilirler. Türkiye’de 1 yıllık hizmet eden fizyoterapistler 16.500 TL maaş almaktadır. Bu rakam, fizyoterapistlerin çalıştığı yerlere, deneyim seviyesine ve çalışma şekline göre değişebilir. Örneğin, fizyoterapistlerin çalıştığı bölgeye göre, kazançları farklı olabilir. Ayrıca, özel praksis sahibi olan fizyoterapistler, kamuya ait kurumlarda çalışanlardan daha yüksek maaşlar alabilirler. Böylece Fizyoterapist Ne Kadar Maaş Alır? Sorusuna bu şekilde cevap verebilirsiniz.

Aynı zamanda Maaşları kategorisindeki diğer yazılarımız için aşağıdaki bağlantılardan birine tıklayabilirsiniz.

2 Yıllık Fizyoterapi Maaşları adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Daha fazlası için bizi ana sayfamız olan bizdekalmasin.com üzerinden takip etmeyi unutmayın.

5/5 - (3 Oy)
Yorum yapın