Ana Sayfa » Maaşları » ARFF Memuru Maaşı 2023 – Ne İş Yapar?

ARFF Memuru Maaşı 2023 – Ne İş Yapar?

ARFF memuru maaşı 2023 da oldukça yüksek seviyelerde seyredecektir. Havaalanlarında herhangi bir kriz durumunda gündeme gelecek olan ARFF memuru, işlemleri soğukkanlılıkla gerçekleştirecektir. Ayrıca Türkçede Uçak Kurtarma ve Yangınla Mücadele olarak dikkat çeken bir işleve sahip olan personellerdir. Bununla beraber kriz ortamları içerisinde de devreye girerek güvenliği yeniden sağlamakla görevlidirler. Ayrıca dilerseniz diğer meslek maaşları yazılarımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ARFF Memuru Nedir?

ARFF Memuru Nedir?
ARFF Memuru Nedir?

Havaalanlarında yangın, patlama ve kaza gibi durumların gelişmesi halinde ARFF memuru devreye girecektir. Bununla beraber ARFF memuru nedir sorusunun yanıtı güvenliği sağladığı yönünde olacaktır. ARFF memuru, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alacak olan ARFF memuru, 657 sayılı kanuna bağlı olarak çalışacaktır.

ARFF Memuru Maaşı 2023🟢

Havaalanları içerisinde ARFF memuru da fazlasıyla ilgi çekmektedir. Bununla beraber ARFF memuru da hizmet yılına, deneyimlerine ve diğer özel hallerine bağlı olarak farklı maaşlar alacaklardır. Ortalama olarak 12.000 ile 15.000 TL aralığında maaş alan ARFF memuru, haftanın her günü çalışmaya hazır olacaktır. Net bir mesaileri olmaması da bu işin asıl zorluk gösteren hususlarından bir tanesidir. 24 saat boyunca aralıksız çalışacak olan ARFF memuru, sonraki 48 saatte de izinli olacaktır. Ancak gelişmelere bağlı olarak fazladan çalışma durumları vardır. İşte ARFF Memuru Maaşı 2023 ortalama 10200 TL ile 13500 TL arasında maaş almaktadırlar.

ARFF Memuru Ne İş Yapar?

ARFF memurunun ne şekilde bir çalışma içinde oldukları önemlidir. Ayrıca ARFF memuru ne iş yapar sorusu doğrultusunda da belli başlı durumlar gündeme gelecektir. Son derecede sıkı bir eğitimden geçecek olan bu memurlar, ayrıca illerdeki havaalanlarına atanarak, görev yapmaya da başlayacaklardır. Bunun dışında farklı farklı fonksiyonlara da sahiptirler.

 • Havaalanlarında meydana gelen yangınlara müdahale ederek söndürürler.
 • Patlamalarda söndürme işlemini gerçekleştirerek, çevreyi güvene alacaktır.
 • Uçakların yerde olduğu durumlarda kazaya karışmalarıyla birlikte çevreyi güvene alacaktır.
 • Havaalanlarında arama kurtarma çalışmalarını yürütmektedirler.

ARFF memuru, son derecede zorlu bir meslek grubudur. Ayrıca havaalanları her zaman açık olduğundan dolayı 24 saatlik mesai dilimleri vardır.

ARFF Memuru Nasıl Olunur?

ARFF memuru olarak çalışmak isteyenlerin bu meslek grubuna nasıl dahil olacakları önemlidir. Bununla beraber ARFF memuru nasıl olunur konusunda da harekete geçmek gerekecektir. Özellikle bazı üniversite programlarından mezun olmak bu süreçte önemli olacaktır. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan THY Mühendis Maaşları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 • Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi
 • İtfaiyecilik ve Yangın Yönetimi

Ayrıca ARFF memuru olmak için KPSS’ye girmek ve yeterli puanı almak da yeterli olacaktır.

ARFF Memuru Olma Şartları Nelerdir?

ARFF memuru olarak çalışmaya başlayacak olan kişilerin koşulları yerine getirmeleri son derecede önemlidir. Bununla beraber ARFF memuru olma şartları nelerdir konusu da genel olarak araştırılacaktır.

 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • İlgili üniversite programlarından birinden mezun olmak ve KPSS’de yeterli puan almak
 • Kamu haklarından mahrum olmamak
 • İşe alım ilanında olan şartları taşımak
 • 165 cm’den uzun olmak
 • Boy kilo endeksine uygun olmak
 • Kronik hastalıklara sahip olmamak
 • 5 yıl içinde ruhsal sorun yaşamamak
 • Yükseklik korkusu, kapalı alan korkusu, gece korkusu, karanlık korkusu ya da yüksek ses korkusu gibi durumları yaşamamak
 • Yetkili sağlık kurumlarından ARFF memuru olacağına dair heyet raporu almak

Bu şartları taşıyan herkes ARFF memuru olmak adına gerekli başvuruları karşılayıp karşılamadıklarını görmeleri söz konusudur.

ARFF Memuru Ne Kadar Alıyor?

ARFF memurunun maaşı da son zamanlarda oldukça dikkat çekecek olan bir konumda yer almaktadır. Ancak ARFF memuru ne kadar alıyor hususu da bazı kriterlere dayalı olarak gelişecektir. Yeni başlayanlar 10 bin TL alırken; deneyime ve çalışma yılına bağlı olarak 15 bin TL’ye kadar çıkacaktır. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Nikah Memuru Maaşı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

ARFF Memuru Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Son zamanlarda ARFF memuru hangi bölümden alıyor? Sorusu sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bunun için Sivil Savunma ve İtfaiyecilik, Acil Yardım ve Afet Yönetimi veya İtfaiyecilik ve Yangın Yönetimi bölümlerinden birinden mezun olmanız gerekir. Ayrıca KPSS’ye girip yeterli puan alırsanız yine de ARFF memuru olabilirsiniz. Böylece ARFF Memuru Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Son olarak ARFF Memuru Maaşı yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın