Ana Sayfa » Maaşları » Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bölümü Maaşları 2024 – Okunur Mu?

Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bölümü Maaşları 2024 – Okunur Mu?

Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bölümü Maaşları yazımız ile karşınızdayız. Genellikle üniversitede bu bölümü okumak isteyen ilgili kişiler internette sık sık Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler bölümünü aratmaktadır. Çünkü mezun olduktan sonra çalışacakları yerde ne kadar maaş alacaklarını merak etmektedir. Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bölümü, çevremizde bulunan her bölgedeki bitkilerin değerlendirip toplanarak tarım veya üretim gibi alanlarda kullanılmasını sağlanması ile birlikte kozmetik, tıp ve parfüm gibi alanlarda kullanılması için insanların yetiştirilmesini hedefler. Ayrıca dilerseniz diğer meslek maaşları yazılarımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Mezunu Ne İş Yapar? 💸

Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Mezunu Ne İş Yapar
Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Mezunu Ne İş Yapar

Sizlerde Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Mezunu Ne İş Yapar diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü yazımız içerisinde sizlere ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. 2 yıllık bu bölümden mezun olduktan sonra ilaç fabrikaları, kozmetik sanayisi, tarım Bakanlığı, eczaneler vb. gibi kurumlarda çalışma fırsatı yakalayabilirler.

Bu bölüm mezunları ziraat mühendislerinin denetimi altında işlerini yapabilmektedir. Bu işi yaparken en temel başlıca görevler aşağıdaki gibidir.

 • Elde ettiğiniz bitkilerden yağ elde edilmesi,
 • Parfüm, merhem, losyon, krem vb. kozmetik ürün yapılması,
 • Tıbbi bitkilerin öğütülüp farklı ilaç hammaddeleri için hazırlanması,
 • Farklı türde tıbbi bitkilerin satış ve pazarlamasının yapılması,
 • Tıbbi bitkilerin hasatının yapılması,
 • Tarlalar depolar ve tıbbi bitki üretim seralarının engellerden ve mikroplardan arındırılması. Bu sebeple kimyasal maddelerin kuralına uygun olarak kullanılması.

Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bölümü Maaşları 2024

Elbette herkes okuduğu bölümden mezun olduktan sonra iyi bir maaşla çalışmak ister. Fakat hangi bölümün ne kadar maaş kazandırdığı hakkında bilgisi olmayabilir. Günümüzde güncel olarak Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bölümü Maaşları 24500 TL ile 37500 TL arasında değişmektedir. Ortalama maaş ise 31500 Türk Lirası olmaktadır. Tabi ki bu maaş fiyatları bulunduğunuz kurum ve pozisyona göre farklılık göstermektedir. Böylece Sağlık Turizmi İşletmeciliği Maaşları 2024 hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bölümü Hakkında Yorumlar

Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bölümü Hakkında Yorumları sizler için bir araya getirdik. İşte okuyan veya okumak isteyenlerin yorumları sizlerle!

 • Öncelikle benim tavsiyem bu bölümü okumayı düşünüyorsanız bu mesleğe çok ilgili olduğunuzdan emin olmalısınız. Meraklı, çevreci ve dikkatli olunması bu mesleği yapacak kişi için daha verimli olması gerektiği anlamına gelir.
 • Atama konusunda 3001 kodlu atama ile devlet kurumlarında çalışabilme şansına sahip olabiliyorsunuz fakat KPSS’de yüksek puan istiyor.

Ayrıca benzer bir yazımız olan Halk Eğitim Öğretmen Maaşları içeriğimize de bakabilirsiniz.

Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bölümü İş İmkanları

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler mezunu nerelerde çalışabilir? sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölüm mezunları tarım bakanlığına bağlı kurumlarda ve özel sektörde görev yapabilmektedir. Devlet kurumlarına atama ne yazık ki yapılamıyor ancak 3001 kodlu kadroları tercih edenler devlet kurumlarına atanabilmektedir. Tabi ki de bu atama olayı KPSS ile yapılmaktadır. Kazanmak için ise genellikle 90 ve üzeri puan gerekmektedir. Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bölümü İş İmkanları aşağıdaki gibidir.

 • Aromaterapi Merkezleri,
 • Aktarlar
 • Bitkisel ilaç üreten laboratuvarlar ve yapan-satan eczaneler,
 • Bahsi geçen bitkilerin toplayıcılığını ve yetiştiriciliğini yapan firmalar,
 • Güzellik merkezleri,
 • Organik pazarlar,
 • Organik tarım işletmeleri,
 • Parfümeri ve kozmetik işletmeler,
 • Tohum, gübre ve ilaç bayileri,
 • Ziraat odaları,
 • Toprak analiz laboratuvarları vb.

Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bölümü Önü Açık Mı?

Öncelikle Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bölümü Önü Açık Mı? Sorusu özellikle bu bölümü okumak isteyenlerin sık sık sorduğu bir sorudur. Üzgünüz ki hem okuyan öğrenciler hem de Rehberlik öğretmenlerinin yorumları bu meslek alanında iş imkanının az olduğunu dile getiriyor. Meslek asla kötü değil fakat yine de okumadan önce düşünülmesi gerektiğini de belirtiyorlar. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Uluslararası Ticaret ve Lojistik Maaşları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ayrıca, Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bölümü Maaşları 2024 ile alakalı sıkça sorulan sorulardan bazılarını sizler için derledik.

Son olarak yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın