Ana Sayfa » Maaşları » Diyaliz Teknikeri Maaşı 2023 – Devlet – Özel ve Yurtdışı Maaşları!

Diyaliz Teknikeri Maaşı 2023 – Devlet – Özel ve Yurtdışı Maaşları!

Diyaliz teknikeri maaşı 2023, diyaliz tedavisi gerek duyulan hastalara yardımcı olacaktır. Ayrıca bu personeller diyaliz sürecinin tamamlanması konusunda da etkili olacaktır. Ayrıca diyaliz teknikerliği konusunda çalışma yapanların hizmet biçimleri ve şartları da göz önünde olan konular arasındadır. Bununla beraber görev ve sorumlulukları hakkında da bilgi sahibi olmak bu süreçte önemli olan bir detaydır. Dilerseniz diğer meslek maaşları yazılarımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Diyaliz Teknikeri Ne İş Yapar? ⭐

Diyaliz teknikeri olarak çalışacak olan kişilerin görev ve sorumlulukları bellidir. Ayrıca diyaliz teknikeri ne iş yapar konusu da herkesin gündemine aldığı hususlar arasında yer alacaktır. Bu tip bir çalışma içerisinde yer almaları da genel itibarıyla farklı kurumlarda çalışmasını destekleyecek olan bir haldedir.

 • Diyaliz tedavileri esnasında sorumlu olan doktorların yönlendirmelerine dayalı olarak hareket etmek
 • Diyaliz uygulamasına dahil olacak olan hastalara gerekli detaylı bilgilendirmeleri sağlamak
 • Hemodiyaliz cihazlarını kullanımdan önce hazır hale getirecektir.
 • Diyaliz işlemleri sonrasında cihazların iç ve dış dezenfeksiyonunu sağlar.
 • Cihazlarda arıza oluşumu halinde gerekli birimlere haber vermek
 • Diyaliz öncesi ve sonrasında hastanın tartılma işlemleri esnasında bulgularını takipte kalmak
 • Hastayı işlemlere almadan önce damar yolunu bulmak
 • Diyaliz hastalarının girişini yaparak, işlemleri başlatmak
 • Diyaliz evresinde meydana gelme ihtimali olan durumlara dair önlem almaktadır. Ayrıca bu tip sorunların yaşanması halinde doktorları bilgilendirir.
 • Su sistemlerinde kimyasal, bakteri gibi analizleri gerçekleştirerek uygun bir süreci başlatacaklardır.
 • Hasta ve yakınlarıyla alakalı tüm güvenlik tedbirlerini alacaklardır.
 • Çalıştığı birimde düzensizlik olması durumunda gerekli faaliyetlerin içerisinde olacaklardır.
 • Kalite yönetimi sistemi şartlarına uygun olarak çalışacaklardır.

Diyaliz Teknisyeni Maaşı 2023

Diyaliz teknisyeni maaşları iki farklı biçimde gündeme gelecektir. Ayrıca diyaliz teknisyeni maaşları hususunda da kamu hastanelerine dair bir durum da söz konusu olacaktır. Ayrıca bu rakamlar da kamu hastaneleri içerisinde 10 ile 13 bin TL olarak belirtilmektedir.

Kamu hastanelerinde çalışmakta olan diyaliz teknikerlerinin maaşları, konumlarına göre değişiklik göstermektedir. Var olan mesaileri ve nöbet saatlerine bağlı olarak da aldıkları aylıklar farklılık içinde olacaktır.

Özel diyaliz merkezlerinde çalışan teknisyenlerin maaşları hakkında net bir biçimde bilgi sahibi olmak söz konusu değildir. Ancak bu ilk aşamada devletten az bir miktarda maaş alsalar bile çalıştıkça maaşları daha fazla olmaktadır. Ayruca çalışanların sosyal imkanlar konusunda yeterli şartlara sahip olduğu da bilinmektedir. 2023 yılında Diyaliz Teknisyeni Maaşı hakkında ücretleri listelemek gerekirse;

 • Devlette diyaliz teknikeri Maaşları: 10.000 – 13.000 ₺
 • Diyaliz teknikeri özel hastane maaşları: 9506 – 14.000 ₺
 • Yurtdışında Diyaliz Teknikeri maaşı: 3000 – 4000 $

Tavsiye edilen içerik: JÖH Maaşı

Devlette diyaliz teknikeri Maaşları

Devlette Diyaliz Teknikeri Maaşları
Devlette Diyaliz Teknikeri Maaşları

Kamu hastanelerinde çalışmakta olan diyaliz teknikerlerinin maaşları, konumlarına göre değişiklik göstermektedir. Var olan mesaileri ve nöbet saatlerine bağlı olarak da aldıkları aylıklar farklılık içinde olacaktır.

 • Devlette diyaliz teknikeri Maaşları: 10.000 – 13.000 ₺

Diyaliz teknikeri özel hastane maaşları

Özel diyaliz merkezlerinde çalışan teknisyenlerin maaşları hakkında net bir biçimde bilgi sahibi olmak söz konusu değildir. Ancak tahminlerimiz doğrultusunda maaşlar şöyledir:

 • Diyaliz teknikeri özel hastane maaşları: 9506 – 13.000 ₺

Yurtdışında Diyaliz Teknikeri maaşı

Özellikle Yurt dışında da diyaliz teknikeri mesleği oldukça revaçtadır. 2023 yılında aylık kazançları şu şekildedir:

 • Yurtdışında Diyaliz Teknikeri maaşı: 3000 – 4000 $

Dikkatinizi Çekebilir: F16 Pilot Maaşları

Diyaliz Teknisyeni Nasıl Olunur?

Diyaliz personeli olmak isteyenlerin ön lisans eğitimi almak gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Ayrıca diyaliz teknisyeni nasıl olunur konusunda sağlık meslek liselerinden mezun olmak yeterlidir. Bununla beraber kamu ya da özel sektör içerisinde çalışmaya başlamak gibi bir durum da söz konusu olacaktır.

Kamu alanında diyaliz teknisyeni olarak çalışacak olanların gerekli sınavlara da girmeleri önemlidir. Lise türünde olan KPSS’ye giriş yaparak iyi bir puan olmaları gerekecektir. Ancak özel sektörde bu şekilde çalışacak olanların da ek eğitimler aldıktan sonra başvuruları değerlendirmeleri her zaman önemli olan bir husus olacaktır.

Diyaliz Teknisyeninin En Önemli Görevi Nedir?

Diyaliz yardımcı personellerinin görevleri pek çok sayıda yer almaktadır. Ayrıca diyaliz teknisyeninin en önemli görevi nedir gibi bir durum da genel olarak ön planda kalmaktadır. Diyaliz süreci içerisinde komplikasyonlar için her türlü tedbiri almaları önemli olan bir konudur. Bu tip olumsuzluklarla karşı karşıya kalmaları durumunda doktorlara doğrudan yönelmelerinde fayda vardır.

Diyaliz Teknisyeni Eğitimi Nasıldır?

Sağlık alanında diyaliz teknisyeni eğitimi nasıldır hususunda farklı şartlar her zaman gündeme gelecektir.

 • Diyaliz teknisyeni olmak için en az bir yıllık lisans derecesi gerekmektedir.
 • Diyaliz teknisyeni olmak için, bir sağlık hizmetleri teknisyeni programından mezun olmak gerekmektedir.
 • Diyaliz teknisyeni olmak için, mühendislik, fizyoloji, biyokimya veya diğer sağlık bilimleri alanlarında lisans derecesi gerekmektedir.
 • Diyaliz teknisyeni olmak için, sağlık hizmetleri alanında dört yıllık bir lisans derecesi (LPN veya RN) gerekmektedir.
 • Diyaliz teknisyeni olmak için, bir diyaliz teknisyeni programından mezun olmak gerekmektedir.
 • Diyaliz teknisyeni olmak için, belirli bir süre boyunca teknisyenliğe ilişkin çalışma deneyimi veya staj gerekmektedir.
 • Diyaliz teknisyeni olmak için, güncel araştırma ve gelişmeleri takip etmek ve öğrenmek gerekmektedir.
 • Diyaliz teknisyeni olmak için, diyaliz sertifikasyonu gerekmektedir.

Devlette Diyaliz Teknikeri Çalışma Saatleri

Devlette diyaliz teknikerlerinin çalışma saatleri genellikle hafta içi, sabah veya akşam saatlerinde olabilmektedir. Bu saatler genellikle hastanede veya diyaliz merkezinde geçirilir. Diyaliz tedavisi gerektiren hastalar genellikle haftada en az 3 kez diyalize giderler, bu nedenle teknikerlerin çalışma saatleri de bu tedavi süresine göre değişebilir. Bazı durumlarda teknikerler ayrıca hafta sonları veya tatil günlerinde de çalışabilir.

Sonuç

Özellikle 2023 yılındaki yeni zamlarla birlikte Diyaliz Teknikeri Maaşları da artmıştır. Bu maaşlar özel ve devlet sektöründeki durumunuza göre çok fark etmektedir. Genel olarak, Diyaliz Teknikeri Maaşı ortalama 9.506 ile 14.000 TL arasında değişebilmektedir.

Son olarak Devlette diyaliz teknikeri Maaşları ile alakalı merak edilen soru ve cevaplar aşağıda belirtilmiştir. Sizin de sormak istediğiniz sorular varsa yorum kısmına yazmayı unutmayınız.

Diyaliz Teknikeri Maaşı yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın