Ana Sayfa » Maaşları » Ebe Yardımcılığı Maaşı 2023 – Nasıl Olunur?

Ebe Yardımcılığı Maaşı 2023 – Nasıl Olunur?

Ebe yardımcılığı maaşı 2023, Ebe Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar? doğumdan sorumlu olan ebelere destek veren yardımcıları olacaktır. Sağlık sektöründe önemli bir yerde olan ebe yardımcılarının ne kadar maaş aldıkları da önemli bir husus olmaktadır. Ayrıca bu meslek grubunun çalışma şartları ve nerelerde kadro bulabileceklerine dair incelemeler içerisinde de yer alacaklardır. Aynı zamanda diğer Maaşları adlı yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Ebe Yardımcılığı Maaşı 2023

Kadın doğum birimlerinde çalışan ve çok kritik bir meslekleri olan ebelerin doğum esnasında yardımcıları olmaktadır. Bu kişiler gerekli malzeme tedariği ve de doğuma hazırlıkları tamamlarlar. Bunun yanında farklı görevleri de bulunan Ebe Yardımcılığı Maaşı 2023 yılında aşağıdaki gibidir:

Ebe Yardımcılığı MaaşıMaaş (₺)
Ebe Maaşı10000 ₺ – 14000 ₺
Ebe Yardımcılığı Maaşı9200 ₺ – 12000 ₺
Devlet hastanesi ebe maaşları 10600 ₺ – 14200 ₺

Ebe Yardımcısı Ne İş Yapar?

Sağlık sektöründe yer alan meslek gruplarından bir tanesi de ebe yardımcılarıdır. Ayrıca ebe yardımcısı ne iş yapar konusu da zaman zaman öne çıkacaktır. Doğumdan sorumlu olan doktorların yanında yardımcı personel olarak çalışacaklardır. Ayrıca doğum sonrasında da devreye girerek, gerekli sağlık personeli olarak öne çıkacaklardır. Ebe yardımcılarının görevleri sadece doğumla sınırlı kalmayacaklardır. Doğum sonrasında bebeğin bakımında da sorumluluk sahibi olan isimler olarak kalacaklardır.

 • Doğum evresinde olan kadınların üreme sağlığını kayıtlarını tutmak
 • Gebelik öncesi döneminde hazırlık programlarıyla anne babaları bu sürece tabi tutmak.
 • Gebelik gözlemlerine dair süreçlerin yanı sıra kadınları muayeneye hazır hale getirmek.
 • Gebelik, doğum ve doğum sonrası süreçlerde kadınların günlük yaşam faaliyetlerini etkili bir hale getirmek. Ayrıca beslenme programlarını uygulamak ve kişisel bakım faaliyetlerinde de destek vermek
 • Doğum esnasında ağrı ve korkuyu gidermede yardımcı olmak
 • Doğum sonrasında bebek bakımı ve emzirme konusunda destek vermek. Anne ve bebeğin genel sağlık durumunu analiz etmek
 • Kadınların farklı kliniklere nakil olma süreçlerinde yardım ve refakat etmek
 • Gebelik, doğum ve doğum sonrası süreçte anne ile bebeğin sağlığını korumak adına bilgi vermek
 • Aile planlaması hizmetlerinde kadınların ve yeni doğan bebeklerin programlarını yürütmek
 • Doğum sırasında kullanılan malzeme ve ekipmanların dezenfeksiyonundan sorumlu olmak
 • Çalıştığı birimin kullanıma hazır hale gelmesini desteklemek
 • Kan, doku ve diğer örneklerin laboratuvara ulaşmasını sağlamak

Ayrıca dilerseniz Dövmeci Maaşları yazımızı da bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Ebe Yardımcısı Nasıl Olunur?

Ebe yardımcısı olmak adına bazı şartları yerine getirmek önemlidir. Ayrıca ebe yardımcısı nasıl olunur konusunda da öncelikle sağlık meslek liselerini bitirmek gerekecektir. Sonrasında da KPSS’den yeterli puanı almak son derecede önemlidir.

Özel sektörde ebe yardımcısı olmak isteyenlerin de benzer mezuniyet durumlarını elde etmeleri söz konusudur. Sonrasında da var olan ilanları değerlendirmeye alarak başvurularını tamamlamaları gerekecektir.

Ebe Yardımcı Maaşları Kamuda Ne Kadar?

Kamuya bu süreçte ebe yardımcısı alımı söz konusu olmadığından dolayı bu meslek grubu sağlık teknisyeni olarak çalışmaktadır. Ebe yardımcısı maaşları kamuda ne kadar gibi bir soru geneli de bu süreçte gündeme gelmektedir. Yeni başlayan ebe yardımcıları bu süreçte 9.250 ile 11.000 TL aralığında bir maaş alacaktır. Ayrıca ödenekler, aile ve çocuk yardımıyla beraber sigorta durumu da bu maaşın belirlenmesi konusunda yeterli olacaktır.

Bazı sağlık kuruluşları için kamuda taşeronlarla ortak hareket edilmektedir. Ebe yardımcısı olarak da görev yapacak olanların bu şekilde çalışmaya başlaması halinde 9.000 TL alması söz konusu olacaktır.

Ayrıca dilerseniz Yoğun Bakım Hemşiresi Maaşı yazımızı da bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Özel Sektör İçin Ebe Yardımcısı Maaşları

Özel sektörde yer alan sağlık kuruluşlarında da ebe yardımcıları yer alacaktır. Ayrıca özel sektör için ebe yardımcısı maaşları hususunda da belirli bir fiyat seçeneği söz konusudur. Sağlık çalışanlarının çoğunda olduğu gibi ebe yardımcıları da 8506 TL ile başlangıç yapacaklardır. Ayrıca çalışma biçimi ve süresine bağlı olarak da bu fiyat artış gösterecek bir konumda olacaktır. Özellikle kurum ve kuruluşlara bağlı olarak da ebe yardımcılarının aldıkları maaş farklılık gösterecektir. Başvuru sonrasında bu maaş rakamını net bir biçimde öğrenmek de mümkündür. Kurumlara bağlı olarak da farklılık gösterecek bir halde de kalacaktır.

Bunun yanında Ebe Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar? İle alakalı soru ve cevapları aşağıdaki gibidir:

Ayrıca diğer Maaşları kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Ebe yardımcılığı maaşı 2023 adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığı

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın