Ana Sayfa » Maaşları » Dövmeci Maaşları – Dövmeci Nasıl Olunur? 2023

Dövmeci Maaşları – Dövmeci Nasıl Olunur? 2023

Dövmeci Maaşları adlı yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Dünya geneline bakıldığı zaman dövme sanatçılığı çok önemli ve herkesin yapamayacağı bir meslek haline gelmiştir. Gün geçtikçe dünya üzerinde artık neredeyse her insanda bir adet dövme mevcuttur. Bu yazımızda biz de sizlere dövme sanatçıları hakkında bilgiler sunacağız. Ayrıca diğer Maaşları kategorisindeki yazılar için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Dövmeci Nasıl Olunur?

Artık dövmeci olmak eski yıllara nazaran artık daha kolay denilebilir. Çünkü dövmecilik sanatı artık kurslar ile beraber desteklenmektedir. El yatkınlığı isteyen bir meslek olduğu için çoğu zaman pratik yapılmasına ihtiyaç duyulur. Bu nedenle insanlar dövme yapılabilen deneklere ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda üniversite üzerinde herhangi bir bölümü bulunmayan bu meslek için Dövmeci nasıl olunur? gibi sorulan soruların da cevapları aranmaktadır.

Herkes Dövmeci Olabilir Mi?

Dövme sanatı, bir el sanatı olarak adlandırıldığı için el yatkınlığı iyi olan insanların tercih ettiği bir meslek grubudur. Fakat hiç bilmeyen bir kişi de gerekli pratiği yaptıktan sonra kendini geliştirebilmektedir. Bu nedenle süreç normale göre uzun sürse de Herkes Dövmeci Olabilir Mi? sorusunun cevabına evet diyebiliriz.

Dövmeci Maaşları 2023✍️

Sezon olarak adlandırılan belirli dönemler içerisinde dövmeciler oldukça fazla kazanabilmektedir. Özellikle ülkemiz genelinde yaz ayı boyunca turist olarak gelen yabancıların fazla tercih ettiği yerler dövmeciler olabiliyor. O yüzden durum böyle olunca Türk lirası üzerinden değil de dolar veya euro üzerinden kazançlar sağlanabiliyor. Özellikle artan ekonomik sıkıntılar nedeniyle de Dövmeci Maaşları üzerinde artış gözlemlenebilmektedir.

  • Sezon içerisinde aktif bir dövmeci ortalama 30.000₺ ile 50.000₺ arasında kazanabilmektedir.
  • Kış sezonu içerisinde seyrek dönemde bir dövmeci 10.000₺ ile 15.000₺ arasında kazanmaktadır.

Ayrıca dilerseniz Tıbbi Dövme Fiyatları yazımızı da bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Dövmeci Olmak İçin Ne Okunmalı?

Öncelikle şunu söylememiz gerekir ki, dövmecilik adı altında bir üniversite bölümü bulunmamaktadır. Fakat bir el sanatı olarak nitelendirilen bu meslek için, el sanatları okunması tercih edilmektedir. Akabinde meslek olarak dövmeciliğe yönlendirilmektedir. Belgeli bir meslek sahibi olmak isteyenler ise dövme stajını tamamladıktan sonra ustalık belgesini alabilmek için başvurusunu yapabilmektedir.

Dövmecilikte Para Var Mı?

Her mesleğin belirli sezonluk iyi kazandığı dönemler mevcuttur. Aynı zamanda mesleklerin giderleri de vardır. Bu nedenle dövmecilik yapmak isteyen bir kişinin gider olarak dövme makinesi satın alması gerekmektedir. Bununla beraber dövme için boya strech film, eldiven vb. eşyalar da giderler arasında yer almaktadır. Belirli bir dönem bu ihtiyaçları giderdiğiniz zaman direkt olarak kazanç sağlayabilirsiniz. Sezonluk dönemlerde ise dövmeciler oldukça iyi para kazanmaktadırlar.

  • Bir dövmeci Türkiye içerisinde ortalama 10.000₺ – 30.000₺ kazanmaktadır.
  • Yurtdışında yaşayan bir dövmeci ortalama 5.000€ – 10.000€ arasında kazanmaktadır.

Dövmeci Çırağı Ne Kadar Kazanır?

İşe başlamadan önce çırak olarak eğitim almak gerekmektedir. İş veren kişiye göre de çırakların kazandıkları deneyim ve paralar da değişiklik göstermektedir. İnsanlar genellikle dövme yapmayı nasıl öğrenebilirim? gibi soruların cevaplarını aramaktadırlar. Çıraklık dönemi de aslında burada başlar. Çırakların yaptıkları işler aşağıda yer almıştır.

  1. Usta dövme yaparken sürekli izlenmelidir.
  2. Hijyen konusunda iyi bilgilendirilmelidir.
  3. Yapay tenlere deneme atışları. yapmalıdır.
  4. İmkan dahilinde tablet üzerinden çizim denemeleri yapılmalıdır.
  5. İmkan dahilinde insan üzerinde küçük dövme denemeleri yapılmalıdır.

Ustanın vermiş olduğu izin ile beraber bir kişiye dövme veya rötuş atıldığı zaman dövme fiyatından çırağa da pay düşebilmektedir. Fakat bir çırağın belirli bir maaşı yoktur.

Dövmeci Olmak Günah Mı?

Müslüman olan kişilerin dövme yaptırma konusunda akıllarında bazı soru işaretleri mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de Dövmeci Olmak Günah Mı? sorusunun cevabını bulmaktır. Müslümanlığa göre dövme yaptırmak kabul görülmez ve yasaklanmıştır. Halk arasında da dövmenin abdest geçirmediği tarzında tartışmalar da yer almaktadır. Fakat müslümanlık dışındaki farklı dinlerde bu soru işaretleri bulunmamaktadır.

Ayrıca diğer Maaşları kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Dövmeci Maaşları adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Aynı zamanda ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın