Ana Sayfa » Maaşları » Devlet Demiryolları Memur Maaşı – TCDD İşçi Maaşları 2023!

Devlet Demiryolları Memur Maaşı – TCDD İşçi Maaşları 2023!

Devlet Demiryolları Memur Maaşı adlı yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Tren kullanımı ulaşım araçları olarak en yaygın kullanılan araçlardan bir tanesidir. Özellikle ülkemiz, bu teknoloji üzerinde kendisini diğer ülkeler üzerinden kanıtlamıştır. Son dönemde seferlerin artması ile birlikte hızlı tren kullanımı da sıklıkla görülmektedir. Diğer Maaşları adlı yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Devlet Demiryolları Memur Ne İş Yapar?🚄

Demiryolları memurları genel olarak ofis içerisinde masa başı olarak çalışmaktadır. Bu nedenle memur olarak işe giren bir kişi daha çok ofis içerisinde görevlendirilmektedir. TCDD memur maaşları da buna göre belirlenmektedir. Sorumlu oldukları kısım ise aşağıda yer almaktadır.

 • Personel eğitimi
 • Makinist Psikoteknik muayeneleri
 • Büro memurluğu
 • TCDD personel işlemleri

Ayrıca dilerseniz Tıbbi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Maaşları yazımızı da bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Devlet Demiryolları Memur Maaşı🚂

Devlet Demiryolları üzerinde birçok çalışan bulunmaktadır. Çalışanların bazıları memur bazıları ise değildir. Bu nedenle işçi ve memurların almış oldukları maaşlar farklılık göstermektedir. Memurlar da kendi aralarında çeşitililik göstermektedir.

TCDD Hareket Memuru Maaşı

Demiryolları üzerinde çalışan hareket memuru kategorisindeki kişilerin görevleri oldukça önemlidir. Çünkü karayollarında olduğu gibi demiryolu üzerinde de trafik mevcuttur. Bir hareket memurunun birden fazla görevi vardır ve TCDD Hareket Memuru Maaşı da buna göre belirlenmektedir. Aşağıdaki listede hareket memuru görevleri yer almaktadır.

 1. Trafik hizmetini mevzuata uygun yürütmek
 2. Tren hazırlamak
 3. Sevk ve Kabul işlemleri yapmak
 4. Manevra planlarını hazırlamak
 5. Manevraları bu planlara göre sağlayan kişidir.

Bu görevlere göre hareket memuru maaşları da aşağıdaki gibidir.

 • 2-3 yıl görev yapan bir tekniker 14.000₺ maaş almaktadır.
 • 4 yıl ve üzeri görev yapan bir tekniker 15.500₺ maaş almaktadır.
 • Bir mühendis 19.500₺ maaş almaktadır.

Tren Teşkil Memuru Maaşları

Her memur grubunun kendine özel görevleri vardır. Tren Teşkil Memuru da görevlendirilmesine göre maaş almaktadır. Bu yüzden aşağıdaki listede tren teşkil memuru görevlerini listeledik.

 • Makas, Emniyet tesisatı ve işaretlerin günlük temizliği yapılır.
 • Görevli makasların sürekli olarak temiz ve kullanılır olarak bulundurulmasını sağlar.
 • İşaret fener yakıp söndürme kontrolünü yapar.

Bu işlemler doğrultusunda aşağıdaki listede tren teşkil memuru maaşları yer almaktadır.

Tren Teşkil Memuru EğitimMaaş
İlk – Orta – Lise9.500₺
2-3 Yıl Deneyimli10.000₺
4 Yıl ve Üzeri Deneyimli10.400₺

Devlet Demiryolları Memur Alımı

Her yıl düzenli olarak devlet demiryolları personel alımı yapılmaktadır. Aynı zamanda memurların emekli olması ve aynı zamanda ülkemizde hızlı tren yapılandırmasının da gelişmesi ile beraber memur ihtiyacı duyulmaktadır. Bu yüzden TCDD Personel Alımı 2023 yılı alımları TCDD resmi sitesi üzerinden duyurular ile yapılmaktadır.

Ayrıca diğer Maaşları kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Devlet Demiryolları Memur Maaşı adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Aynı zamanda ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın