Ana Sayfa » Maaşları » Hava Trafik Kontrolörü Maaş 2023

Hava Trafik Kontrolörü Maaş 2023

Hava Trafik Kontrolörü Maaş 2023 ocak ayı zammı ile birlikte merak konusu olmuştur. Bu konuyu size açıklamadan önce dilerseniz Hava trafik kontrolü ne iş yapar? Görevleri nelerdir? hemen açıklayalım. Hava Trafik kontrolü, uçakların ve jetlerin gitmek istediği noktaya güvenli ve emniyetli bir şekilde gitmeleri için hava kontrolünü sağlayan personeller anlamına gelir. Ayrıca maaşları kategorimizde yer alan diğer meslek maaşı bilgilerine de bağlantıya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Hava Trafik Kontrolörü Maaş 2023 ✈️

Hava Trafik Kontrolörü Maaş 2023 verilerini açıklamadan önce bu mesleği yapan kişilerin hayatı oldukça stresli ve yorucudur. Çalışma saatleri oldukça uzun sürelidir. Örneğin Hava trafik kontrolü personellerinin yerine başka biri gelmediği sürece kalkmaları dahi yasaktır.

Günümüzde merak edilen mesleklerden biri olsa da yorucu ve dikkat gerektiren bir iştir. Çalışma yerleri olarak havaalanında yer alan kulede çalışırlar. Uçakların hava trafiğini kontrol etmek, Hava şartlarını takip etmek ve kötü hava şartlarında uçağın iniş yapma durumlarının güvenliğini sağlayan personellerdir. Maaşlar aşağıdaki gibidir:

Hava Trafik Kontrolörü Maaş 2023 🔵Maaş (₺)
Hava Trafik Kontrolörü ⚪9000 ₺ – 20000 ₺
Havaalanı Kule Sorumlusu 🔵8500 ₺ – 15000 ₺

Ayrıca dilerseniz Mali Müşavir Maaşları yazımızı da bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Askeri Hava Trafik Kontrolü Maaşı 2023 📣

Günümüzde insanların oldukça merak ettiği sorular arasında Askeri Hava Trafik Kontrolü Maaşı 2023 tarzında sorular yer almaktadır. Genellikle hava trafik kontrolü personeli olmak isteyen kişilerin bu anlamda bilgi almak için göreve sorumluluklarını merak etmektedir. İşte tam da bu noktada size Hava Trafik Kontrolü personellerinin görevlerinden bahsetmek istiyoruz.

 • Araçların havalimanı etrafındaki yer hareketlerinin sevk ve idare edilmesi.
 • Beklenmedik hal ve durumları, acil durumları ve plan harici trafiği sevk ve idare etmek.
 • Hava araçları ile telsiz ve/veya radar temasını korumak;
 • Ayrıca Hava araçlarının yol boyu veya havalimanındaki hareketini yönlendirmek;
 • Özellikle Hava araçlarına tırmanma veya alçalma konusunda talimatlar vermek ve nihai seyir seviyesini tahsis etmek;
 • Hava araçlarına hava durumu hakkında bilgiler sağlamak;
 • Piste veya pistten gerçekleştirilecek hareketlerin kontrol edilmesi;
 • Uçaklar arasında asgari mesafelerin muhafaza edilmesini sağlamak;
 • Son olarak uçakların terminal etrafındaki yer hareketlerinin sevk ve idare edilmesi

Hava Trafik Kontrolü Ne Kadar Maaş Alıyor?

Merak edilen sorulardan biri Hava Trafik Kontrolü Ne Kadar Maaş Alıyor? Sorularıdır. Hava trafik kontrolü maaşları genellikle deneyime, çalışma süresine ve en önemlisi tecrübeye göre değişiklik göstermektedir. Bu anlamda yeni çalışma hayatına başlayan Hava trafik kontrolü personeli ortalama 8.500 TL / 11.000 TL arası maaş almaktadır.

Deneyimli Hava Trafik Kontrolü Personeli ise; ortalama 15.000 TL / 20.000 TL arası maaş almaktadır. Günümüzde en çok merak edilen meslekler arasındadır. Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin bilmesi gereken tek şey; yorucu, yoğun ve stresli bir çalışma ortamı vardır.

Ayrıca dilerseniz Kısmetse Olur Maaşları yazımızı da bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Hava Trafik Kontrolü Alımı 2023

Hava trafik kontrolü personeli olmak için iki yol vardır. Birincisi; Anadolu üniversitesi Sivil Havacılık fakültesinde Hava Trafik Kontrolü bölümü okumaktır. Diğeri ise;  herhangi bir lisans bölümü mezunuysanız DHMİ ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir.

Hava Trafik Kontrolü 2023 alımları henüz başlamamıştır. Fakat geçen sene ortalama 1000 personel alımı yapılmıştır. Hava Trafik kontrolü personeli olmak için belirli aşamalardan ve sınavlardan geçmeniz gerekir. Bunun dışında detaylı olarak aranan nitelikler arasında;

 • Başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşından gün almamış olması gereklidir.
 • Bununla beraber başvuru sahibi kanuni haklarından kısıtlanmış, affa uğramış olsa dahi, her ne sebeple olursa olsun ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis cezasına çarptırılmış olmamalı, iyi hali olduğunu savcılık belgesi ile kanıtlamış olmalıdır.
 • Başvurunun sahibi en az lise mezunu olmalıdır.
 • Ayrıca başvuru sahibi T.C. uyruklu olmalıdır, yabancı uyruklu kişilere bu yönetmeliğe uygun başvuruları halinde hava trafik kontrolörü lisansı verilebilir, bu konuda 2007 sayılı yasa hükümleri saklıdır.
 • Bakanlık tarafından onaylanmış eğitim müfredatına göre eğitim görmüş ve başarılı bulunmuş olmalıdır. Halen bu konuda eğitim veren yüksek öğrenim kurumlarında ön lisans diploması(assocıate degree) veya lisans(bachelor’s degree) almış veya alacak adayların bakanlığın öngördüğü müfredata uygun eğitim almış olmaları durumunda sınav hakları mahfuzdur. Programın kısmen tamamlanmış addolunması halinde, sınava girmeden önce eksiğinin tamamlanması istenir.

Son olarak Havaalanı Kule Sorumlusu Maaşı ile alakalı merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Hava Trafik Kontrolörü Maaş 2023 yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın