Ana Sayfa » Maaşları » Nöropsikolog Maaşları 2024 – Nöropsikolog Nasıl Olunur?

Nöropsikolog Maaşları 2024 – Nöropsikolog Nasıl Olunur?

Nöropsikolog Maaşları 2024 ve Nöropsikolog Nasıl Olunur? yazımız ile sizlerleyiz. İnsan beyni farklı bir yapıda çalışmaktadır. Bu yapıyı derinlemesine inceleyen ise birçok meslek bulunmaktadır. Biz de bu yazımızda beyin ve psikolojinin birleştiği bir alan olan Nöropsikologların ne iş yaptığını, maaşlarını, nasıl olunabileceğini inceleyeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden incelememize başlayalım. Ayrıca maaşları kategorimizde yer alan diğer meslek maaşlarına bağlantıya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Nöropsikolog Nasıl Olunur? 🧠

Nöropsikolog Nasıl Olunur
Nöropsikolog Nasıl Olunur

Öncelikle Nöropsikolog nasıl olunur konusuna değineceğiz. Nöropsikologlar hafıza kaybını, öğrenme güçlüklerini ve aynı zamanda beyin hasarlarını psikolojik bir bakış açısıyla incelemektedirler. Üniversitelerin psikoloji, tıp öncesi, biyoloji ve hatta sinir bilim gibi bölümlerinden mezun olan kişiler nöropsikolog olabilmektedir. Yalnız lisans bölümünden mezun olmak yeterli değildir. Lisansüstü programları da tamamlayıp ardından doktora yapmak gerekmektedir.

Nöropsikolog Maaşları 💸

Nöropsikologlar inme, travmatik beyin yaralanmaları ve hatta diğer nörolojik durumlar yaşayan hastaları teşhis edebilmektedir ve anı zamanda tedavi edebilmektedirler. Pediatrik beyin bozuklukları, spor nöropsikolojisi ya da hafıza kaybı bozuklukları gibi alanlarda uzmanlaşabilmektedirler. Bu nedenle nöropsikolog maaşları oldukça yüksektir. Ortalama olarak 27.000 TL ile 40.000 TL aralığındadır.

Çalışılan kuruma göre oldukça değişkenlik göstermektedir. Özel kurumlarda ya da kamu kurumlarında istihdam edilmektedirler. Kişiler tarafından nöropsikologların hem Türkiye hem de yurtdışı maaşları çok merak edilmektedir. Bizler de sizler için aşağıda ayrı olarak inceleyeceğiz.

Ayrıca dilerseniz Özel Hastane Doktor Maaşları yazımızı da bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Nöropsikolog Maaşları Türkiye

Ülkemizde Nöropsikologlar özel ya da kamu araştırma üniversitelerinde ya da benzer kurumlarda çalışmaktadırlar. Çalıştıkları yerlerde fiziksel beyin ve davranış arasındaki ilişkiyi incelemektedirler. Az önce de bahsettiğimiz gibi her kurum için farklı maaş tablosu bulunmaktadır. Fakat Nöropsikolog Maaşları Türkiye genelinde şu şekildedir:

PozisyonMaaş
Nöropsikolog 🟣En Düşük 27.000 TL
Nöropsikolog 🔵Ortalama 39.000 TL
Nöropsikolog 🟡En Yüksek 60.000 TL

Nöropsikolog Maaşları Yurtdışı

Tıpkı ülkemizde olduğu gibi yurtdışındaki nöropsikologlar da aynı alanlarda çalışmaktadır. Maaşlar yurtdışı geneline göre oldukça yüksektir. Farklı ülkeler için farklı para birimleri ve farklı maaşlar söz konusudur. Çeşitli ülkeler için Nöropsikolog Maaşları Yurtdışı listemiz şu şekildedir:

  • Amerika Nöropsikolog Maaşı Ortalama : 100.000$ (Yıllık)
  • Almanya Nöropsikolog Maaşı Ortalama : 89.000€ (Yıllık)
  • İngiltere Nöropsikolog Maaşı Ortalama : 65.000£ (Yıllık)
  • İtalya Nöropsikolog Maaşı Ortalama : 68.000€ (Yıllık)

Son olarak Nöropsikolog Nasıl Olunur? ile alakalı merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Nöropsikolog Maaşları 2024 yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın