Ana Sayfa » Maaşları » Otopsi Yardımcılığı Maaşları 2024 – Yeni Zamlı Maaş!

Otopsi Yardımcılığı Maaşları 2024 – Yeni Zamlı Maaş!

Otopsi Yardımcılığı Maaş yazımız ile karşınızdayız. Bu yazımızda son yıllarda oldukça tercih edilen ve akıllarda soru olan bu meslek ile alakalı hemen hemen her detaya değineceğiz. Ayrıca bu mesleğin ne iş yaptığına, maaşının ne kadar olduğuna ve otopsi yardımcılığı bölümü maaşları konusunu da anlatacağız. Bunun yanında diğer mesleklerin maaşları hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorsanız, kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Otopsi Yardımcılığı Ne İş Yapar?

Sıkça sorulan Otopsi Yardımcılığı Ne İş Yapar? sorusu hakkında bilgiler verelim. Otopsi Yardımcılığı okuyanlar farklı kurum ve kuruluşlarda iş sahibi olabilmektedir. Aldıkları görevler kurumlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Merak edenler için Otopsi Yardımcılığı okuyanların yapabilecek görevleri aşağıdaki gibidir.

 1. Adli raporların gönderilmesi ve imza sürecini takip etmesi.
 2. Karakollar, mahkeme ve savcılık tarafından gönderilen adli sonuçların raporlarının hazırlamasında evrakların düzenlenip rapor taslağı haline getirilip ilgili amire sunulması.
 3. Karakollar, mahkeme ve savcılar tarafından muayene edilmek için gönderilen hastaları muayeneye hazırlamaları. Ayrıca otopsi yapılırken orada bulunmaları gerekir.
 4. Adli bölgeye gönderilen verilerden kan, kıl, tükürük gibi biyolojik bulguların alınması.
 5. Olay yerinin incelenmesinde katkı sağlar.
 6. Cesedi adli tıp morguna götürmeden önce belge uyumluluğuna bakar.
 7. Cesedin boy, kimlik, ağırlık, saç rengi, göz rengi ve vücudundaki farklı lekeler veya izler vb. durumların kaydını tutar.
 8. Cesedin fotoğrafını çeker. İncelemelerde yararı olur ve cesedi taşır.
 9. Belirlenen kanıtları, otopsi öncesi alınan örnekleri ve cesedin kişisel eşyalarını laboratuvar için toplayıp etiketler.
 10. Adli tıp doktoruna cesedin muayene işlemleri sırasında yardım etmesi ve ön hazırlık.
 11. Laboratuvar, grafi odasını ve otopsi odasındaki malzemeleri düzenler. Odaları uygun şartlara getirir.
 12. Otopsinin tarihini ve saatini kaydeder.
 13. Otopsi sonrasında cesetlerin saklanması gerekiyorsa ilgili işlemleri halleder ve düzenli olarak gün gün rapor tutar.

Otopsi YARDIMCILIĞI Ataması Var Mı?

Üniversiteden Otopsi yardımcılığı bölümünden mezun oldunuz diyelim. Devlette çalışmak için KPSS sınavından yüksek bir puan almanız gerekiyor. Çünkü alım sayıları düşüktür. 2019 yılında 10 tane otopsi yardımcılığı bölümünden alım yapılmıştır. Pandemi dönemiyle birlikte bu sayılar günden güne artmıştır. Puan konusuna gelirsek

Otopsi YARDIMCILIĞI Atama puanı 2024 yılında 74 üzeri not almanız taban puanı için yeterli olacaktır. Tabi alım sayılarına göre bu taban puan değişmektedir.

Otopsi Yardımcılığı Maaşları 2024

Otopsi Yardımcılığı Maaşları
Otopsi Yardımcılığı Maaşları

Her mesleği maaş skalasını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bulunduğu şehir, çalıştığı kurum, çalışsan sayısı ve tecrübe gibi sayısız faktör sayabilmekteyiz. Fakat şuan en çok merak edilen Otopsi Yardımcılığı Maaşları 2024 yılında 20000 – 33000 TL arasında değişmektedir.

Ayrıca Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Maaşları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Adli Tıp Teknikeri Maaşı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Adli Tıp Teknikeri yani Otopsi yardımcılığının belirli pek çok görevi vardır. Otopsi uzmanının işini hafifletmek ve onun yardımcısı olmak amacıyla böyle bir meslek kolu bulunuyor. Yaklaşık olarak 20000 – 33000 TL bir maaşı olan bu mesleğin tercih edilme oranı da bir o kadar fazladır. İşte Adli Tıp Teknikeri Maaşı bu şekildedir.

Adli Tıp Teknikeri Okuyanların Yorumları

Adli Tıp Teknikeri Yorumları
Adli Tıp Teknikeri Yorumları

Bu mesleği yıllar boyunca yapmış ve de tecrübe edinmiş binlerce vatandaşımız bulunmaktadır. Farklı farklı şehirlerde çalışmakta olan kişilerin yaşadıkları ve deneyimledikleri birkaç örneği sizler için derledik. İşte Adli Tıp Teknikeri Okuyanların Yorumları ile karşınızdayız:

 • Güzel ve kalifiye bir meslek, hastanede çalışıyorsunuz ve otopsi uzmanın asistanı gibi çalışıyorsunuz (zaten öyledir). Çeşitli bir çok iş ile uğraşıyorsunuz. Doktor gibisiniz fakat ölüler ile ilgileniyorsunuz. Dedektiflik ruhu olanların seveceğini düşünüyorum.
 • Koku tahammül eşiği yüksek olması gereken biri olmalısınız. Mide ya da barsak içeriği bir yana, çürümüş vakalardaki o ağır koku vaka başında çalışmayı zorlaştırıyor. Bölümü okuyup çalışanı gördüm. Ayrıca gayet memnunum.

Ayrıca Eşit Ağırlık Meslekleri Ve Maaşları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Otopsi Yardımcılığı Maaş ile alakalı merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Son olarak Otopsi Yardımcılığı Maaşları 2024 yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. İsterseniz konuyla alakalı videoyu alt kısımdan izleyebilirsiniz.

Ayrıca diğer meslek maaşlarını da aşağıdan takip edebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

5/5 - (3 Oy)
Yorum yapın