Ana Sayfa » Okunacak Dualar » Evlat ile İlgili Hadisler Ayetler – Fazileti

Evlat ile İlgili Hadisler Ayetler – Fazileti

Evlat ile İlgili Hadisler Ayetler Evlatlarımız, hayatımızın en değerli varlıklarıdır. Onlar bizim geleceğimiz, umutlarımız ve sevinçlerimizdir. Evlat sevgisi, anlatılmaz, yaşanır bir duygudur. Ayrıca İşte, bu blog yazısında sizlere evlat sevgisi ile ilgili bazı ayetleri paylaşacağım.

Evlat ile İlgili Hadisler Ayetler

Yolculuğumuza Devam Edin İlgilenebileceğiniz Diğer Benzer Konulara Göz Atın✨
Rabbi İnni Messeniyeddurru ve Ente Erhamürrahimin – Fazileti!

1. “Ve biz insana, ana-babasına iyilikte bulunmasını tavsiye ettik. Özellikle Anası onu zahmetle taşır ve zahmetle doğurur. Ayrıca Taşıması ve sütten kesilmesi otuz aya kadar sürer. Nihayet kendisine gelip dayanacak çağa erişince, (düşün ki): ‘Rabbim! Beni ve ana-babamı mağfiret et. Sana dönüş vardır.” (Araf Suresi, 7. Ayet)

2. “Ey insanlar! Rabbinizden korkun ve, ana-babanıza, akrabanıza, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere (köle ve cariyelere) güzellikle davranın. Şüphesiz Allah kibirlenen ve övünen kimseyi sevmez.” (Nisa Suresi, 36. Ayet)

Evlat ile İlgili Hadisler Ayetler

3. Evlat ile İlgili Hadisler Ayetler “Ancak, anne-babasına iyilik etmek ve akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyi davranmak (korkunun gereği)dır. Kesinlikle Allah, böbürlenip duran ve her türlü övünç (ve kum) yapandana sevgi ve hoşnutluk duymaz.” (Hucurat Suresi, 9. Ayet)

 • Evlat Sevgisi
Ayetler
Ve biz insana, ana-babasına iyilikte bulunmasını tavsiye ettik. Anası onu zahmetle taşır ve zahmetle doğurur. Taşıması ve sütten kesilmesi otuz aya kadar sürer. Nihayet kendisine gelip dayanacak çağa erişince, (düşün ki): ‘Rabbim! Beni ve ana-babamı mağfiret et. Sana dönüş vardır.” (Araf Suresi, 7. Ayet)
Ey insanlar! Rabbinizden korkun ve, ana-babanıza, akrabanıza, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere (köle ve cariyelere) güzellikle davranın. Şüphesiz Allah kibirlenen ve övünen kimseyi sevmez.” (Nisa Suresi, 36. Ayet)
Ancak, anne-babasına iyilik etmek ve akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyi davranmak (korkunun gereği)dır. Kesinlikle Allah, böbürlenip duran ve her türlü övünç (ve kum) yapandana sevgi ve hoşnutluk duymaz.” (Hucurat Suresi, 9. Ayet)

Hayırlı Evlat İle İlgili Ayetler

Özellikle Hayırlı evlat ile ilgili ayetler, insanların çocuklarına olan sevgi ve bağlılığını anlamamıza yardımcı olan Kuran ayetleridir. Bu ayetler, evlat sevgisinin ne kadar kıymetli ve önemli olduğunu vurgulamaktadır. Özellikle İşte hayırlı evlat ile ilgili bazı önemli ayetler:

 1. “Allah size, anne-babanıza iyi davranmanızı ve onlara güzel söz söylemenizi söyledi. Eğer onlardan birisi veya her ikisi senin yanında yaşlandıkları halde sana ‘Üzülme, şikayet etme!’ derse, onlara karşı itaat etme. Onlara güzel bir şekilde yaklaş.” (İsra, 17/23)
 2. “Rabbinin emrine tabi olun. Şüphesiz ki size yalnızca O ibadet etmenizi tavsiye etmektedir. Anneniz de babanız da zayıf ve yaşlılıkları nedeniyle hakkıyla bakımınızı üstlenmeye güç yetiremezler. Bu yüzden onlara ‘ihkak’ (uygunsuz şeyler) deme. Onlara güzel bir şekilde hitap et, onlara itaat et ve onların dünya ve ahiretteki her ihtiyacını gidermek için onlara alçak gönüllülükle yardımlarda bulun.” (İsra, 17/23-24)
AyetMeal
“Allah size, anne-babanıza iyi davranmanızı ve onlara güzel söz söylemenizi söyledi. Eğer onlardan birisi veya her ikisi senin yanında yaşlandıkları halde sana ‘Üzülme, şikayet etme!’ derse, onlara karşı itaat etme. Onlara güzel bir şekilde yaklaş.”İsra, 17/23
“Rabbinin emrine tabi olun. Şüphesiz ki size yalnızca O ibadet etmenizi tavsiye etmektedir. Anneniz de babanız da zayıf ve yaşlılıkları nedeniyle hakkıyla bakımınızı üstlenmeye güç yetiremezler. Bu yüzden onlara ‘ihkak’ (uygunsuz şeyler) deme. Onlara güzel bir şekilde hitap et, onlara itaat et ve onların dünya ve ahiretteki her ihtiyacını gidermek için onlara alçak gönüllülükle yardımlarda bulun.”İsra, 17/23-24
“Rabbin, yalnız kendisine ibadet etmenizi, ana babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan birisi veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, sakın onlara ‘öf’ bile deme, onları azarlama, ikisine de karşı güzel söz söyle.”İsra, 17/23

Erkek Evlat İle İlgili Hadisler

Erkek Evlat İle İlgili Hadisler

Ayrıca Erkek evlat, her anne babanın hayalini süsleyen bir varlıktır. Özellikle Anne ve babalar, çocuklarının hayırlı, dünya ve ahiret saadetine vesile olacak birer mümin olmasını dilerler. İşte erkek evlat ile ilgili bazı hadisler:

 • Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Kimin üç kızı olup onlardan ikisi, babasına karşı dut gibi tatlı, baba evinin emniyetini sağlamaya çalışırlarsa, Allah onu Cennet’e daldırır.” (Tirmizi)
 • Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Kimin iki kızı vardır da onlarla güzel bir şekilde ilgilenirse, muhakkak ki onlar onun için Cennet’te perde olurlar.” (Müslim)
 • Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Müminin en hayırlı evladı, hidayet üzere yetiştirilen, güzel ahlak sahibi, namazında ve abdestinde hassas olan erkek evladıdır.” (Taberani)

Erkek evlat, ailede büyük bir değere sahiptir. Onun iyi bir mümin olarak yetişmesi, anne babalar için büyük bir mutluluktur. İnsanlar dünyada birçok şey elde edebilir, ama gerçek mutluluğu erkek evlatlarının hayırlı bir şekilde yetiştiğini görmekle bulurlar.

NoHadis
1“Kimin üç kızı olup onlardan ikisi, babasına karşı dut gibi tatlı, baba evinin emniyetini sağlamaya çalışırlarsa, Allah onu Cennet’e daldırır.”
2“Kimin iki kızı vardır da onlarla güzel bir şekilde ilgilenirse, muhakkak ki onlar onun için Cennet’te perde olurlar.”
3“Müminin en hayırlı evladı, hidayet üzere yetiştirilen, güzel ahlak sahibi, namazında ve abdestinde hassas olan erkek evladıdır.”

Anne Ve Evlat İle İlgili Hadisler

Anne ve evlat ilişkisi, insan hayatının en özel ve değerli bağlarından biridir. Bu ilişki, anne ve çocuğun sevgi dolu bir şekilde birbirine kenetlendiği bir bağdır. Anne, çocuklarına olan sevgisini hiçbir şeyle karşılaştırılamayacak kadar büyük bir özveriyle gösterir.

İslam dininde de anne ve evlat ilişkisi önemli bir yere sahiptir. Hadislerde bu özel bağa dikkat çekilmekte ve anne ve evlat arasındaki sevgi ve saygı vurgulanmaktadır. İşte, anne ve evlat ile ilgili birkaç hadis:

 • “Cennet anaların ayakları altındadır.” Bu hadis, annelerin evlatlarına karşı olan sevgi ve özverisini vurgulamaktadır. Bir annenin sevgisi ve fedakarlığı, cennetin en değerli mükâfatlarından birini hak etmektedir.
 • “Kim Allah’ın rızasını gözeterek anasını ve babasını hoşnut ederse, Allah da onu hoşnut eder.” Bu hadis, anne ve babaya olan hürmetin önemini vurgulamaktadır. Bir kişi, anne ve babasını memnun etmek suretiyle Allah’ın rızasını kazanabilir.

Anne ve evlat ilişkisi, Kur’an-ı Kerim’de de sıklıkla bahsedilen bir konudur. Allah, insanlara anne ve babaya hürmet etmeyi emretmektedir. Çünkü anne ve babalar, kişiyi dünyaya getirip büyüten, ona sevgi ve şefkati sunan kıymetli varlıklardır. Kur’an-ı Kerim’deki ayetlerde de bu özel bağa değinilmektedir.

Evlatla İlgili Kısa AyetlerAyet Numarası
“Allah size öz evlatlarınızı bırakmaz, sizi onlar üzerinde imtihan eder.”Enfal Suresi, 28
“İman edenlerden Allah’a verdikleri sözde olanlar da vardır. Allah’a verdikleri ahdi yerine getirenlerin mükâfatlarını asla zayi etmeyeceğim.”Bakara Suresi, 177

Hayırlı Evlat İle İlgili Hadisler

İslam dininde evlat sevgisi önemli bir konudur. Hayırlı evlat ile ilgili hadisler ise bu konuda rehberlik eden sözlerdir. İşte size hayırlı evlat ile ilgili bazı hadisler:

1. “Kim ki, ana ve babasına iyi davranır, onlara hürmette bulunur, nimetlerini korur ve onlara yardım ederse, Allah ona da merhamet eder, evlatları da ona merhamet etsin diye o ana ve babasını sevendir.” – Hz. Muhammed (S.A.V)

2. “Kim ki, Allah’a ibadet etmek istiyorsa, anne babasına iyilik yapmalıdır. Anne babasının hizmetine ve ihtiyacına koşmalıdır. İşte bu Allah’a en sevimli olan ibadettir.” – Hz. Muhammed (S.A.V)

3. “Çocuklarınızı hayırlı yapın ki siz de onların hayrını görün.” – Hz. Muhammed (S.A.V)

 • Hayırlı evlat
 • Anne ve evlat
 • Evlat sevgisi
HadisAnlamı
“Kim ki, ana ve babasına iyi davranır, onlara hürmette bulunur, nimetlerini korur ve onlara yardım ederse, Allah ona da merhamet eder, evlatları da ona merhamet etsin diye o ana ve babasını sevendir.” – Hz. Muhammed (S.A.V)Anne ve babaya iyi davranan kişi, Allah’ın rahmetine erişir ve evlatları da kendisine merhamet eder.
“Kim ki, Allah’a ibadet etmek istiyorsa, anne babasına iyilik yapmalıdır. Anne babasının hizmetine ve ihtiyacına koşmalıdır. İşte bu Allah’a en sevimli olan ibadettir.” – Hz. Muhammed (S.A.V)İbadet etmek isteyen kişi, anne ve babasına iyi davranmalı, ihtiyaçlarını karşılamalı ve onlara yardım etmelidir. Bu şekilde yapılan hizmet Allah’ın hoşnutluğunu kazanır.
“Çocuklarınızı hayırlı yapın ki siz de onların hayrını görün.” – Hz. Muhammed (S.A.V)Çocuklarınızı iyi yetiştirin ve hayırlı yapın ki siz de onların iyiliklerinden yararlanın.

Evlat İle İlgili Ayetler

Evlatlar, her ailenin en değerli varlıklarıdır. Anne ve babalar, evlatlarını büyütürken onlara sevgi, şefkat ve öğütler verirler. Allah da Kuran-ı Kerim’de, evlat sevgisiyle ilgili ayetlerle bizlere rehberlik etmektedir.

Diğer Benzer Konulara Göz Atın Duhan Suresi İlk 8 Ayeti Fazileti – Okunuşu Ve Anlamı

Ayrıca Bizleri sevgiyle kuşatan ayetlerden biri şu şekildedir: “Allah’ın katında, en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır.” (Hucurat Suresi, 13. Ayet) Bu ayet, evlat sevgisinin, Allah’a karşı gelmekten sakınmanın temel bir bileşeni olduğunu vurgulamaktadır.

Diğer bir ayette ise şöyle buyrulmaktadır: “Allah size nefsinize ve eşlerinizden yaratıp sonra da onlarla huzur bulmanız için kendi benzerlerinizden eşler yaratmaktadır.” Özellikle (Nisa Suresi, 1. Ayet) Bu ayet, insanların evlenerek aile kurmasının ve evlat sahibi olmanın önemini vurgulayarak, evlat sevgisinin köklerini de açıklamaktadır.

 • Bu konuyu daha iyi anlamak için aşağıda evlatlar ile ilgili bir tabloya yer verilmiştir:
Evlat TürüAçıklama
Hayırlı EvlatlarAllah’ın rızasına uygun, iyi ahlaklı olan evlatlardır.
İtaatkar EvlatlarAnne ve babalarının sözlerini dinleyen ve onlara saygı gösteren evlatlardır.
Eğitimli Evlatlarİyi bir eğitim alan ve bilgili olan evlatlardır.

Evlatla İlgili Kısa Ayetler

Özellikle Evlatlar, hayatımızdaki en özel varlıklardır. Ayrıca Onları büyütmek, yetiştirmek ve sevmek, birçok insana göre dünyadaki en güzel duygulardan biridir. Evlat sevgisi, hem dinimizde hem de toplumumuzda büyük bir öneme sahiptir. Evlatla ilgili kısa ayetler ise bu sevginin ne kadar değerli olduğunu bizlere anlatır. Bu yazıda, evlat sevgisi ile ilgili birkaç kısa ayeti ele alacağız.

Ayrıca İlk ayetimiz, Kur’an-ı Kerim’in Ankebut Suresi’nden gelmektedir. “Rabbiniz size evlatlarınızı, mal ve servetinizi bir imtihan vesilesi olarak verir” (Ankebut, 29:2) Ayet, evlatların birer imtihan olduğunu ve onları dünyada sadece geçici birer sahip olduğumuzu hatırlatmaktadır. Bu ayet, anne ve babalara, evlatlarının değerini bilmeleri ve onları iyi yetiştirmek için çaba göstermeleri konusunda önemli bir mesaj vermektedir.

Diğer bir ayet ise Yusuf Suresi’nden gelmektedir. “Birbirimize söz verdik, Yusuf’u kardeşimizin yanında bırakalım” (Yusuf, 12:64) Bu ayet, aile içindeki evlat sevgisini ve kardeşlik bağını vurgulamaktadır. Yusuf’un kardeşleri arasındaki bağlılığın önemini anlatan bu ayet, evlatların birbirlerine destek olmalarının ve birlikte hareket etmelerinin önemini bizlere hatırlatmaktadır. Evlat ile İlgili Hadisler Ayetler yazımızı okudugunuz için teşekkür ederiz

Evlatla İlgili Kısa Ayetler
Evlatlar, hayatımızdaki en değerli varlıklardır.
Evlatlarımızı sevin ve değerlerimizi onlara aktarın.
Evlatlarımıza iyi eğitim vermek ve onları iyi insanlar olarak yetiştirmek önemlidir.
 • Evlatlar, hayatın anlamını ve değerini artıran birer hazine gibidir.
 • Onları sevin, anlayışlı olun ve hep yanlarında olduğunuzu hissettirin.
 • Evlatlar, geleceğimizin teminatıdır ve onlara güvenmek, onları takdir etmek önemlidir.

Sık Sorulan Sorular

Evlat sevgisi hangi ayetlerde geçer?

Evlat sevgisi ile ilgili ayetler arasında şunlar bulunmaktadır:
– “Rabbin, çocuklarınızı kısmen aranızda, kısmen de Kendi katından size bir rahmet (olarak) vermiştir.” (Al-Isra, 17/80)
– “Size rızık olarak verdiğimiz şeylerden harcayın, nankörlük etmeyin, sadece Kendi yolunu tuttuğunuza inanıp-güvenerek yardım isteyin, Allah dosdoğru yolcudur.” (Al-Baqarah, 2/83)
– “Allah’ın sana verdiği ile anaya, babaya, akrabaya iyilik yap ve yoksullara yakınlık göster, zorluk zamanında da bunlara karşı sabırlı ol.” (Luqman, 31/14)

Hayırlı evlatlar hangi ayetlerde anlatılmıştır?

Hayırlı evlatlarla ilgili ayetler arasında şunlar yer almaktadır:
– “Bunlar, o zaman, bizim kullarımızdır ve hepsi selam içinde yanlarımızı bulur.” (Anbiya, 21/103)
– “Doğrusu Allah’ın vaadi haktır; hakkıyla iman edenler ve dosdoğru olanlar isterse bu dünyada, isterse âhirette (hayırlı evlatları ile sevindirilirler).” (Yunus, 10/64)
– “Bir kavmin inkârı sebebiyle peygamberlere zulmettik ve onları Rabbinin izniyle cezalandırdık ve onları yok ettiğimiz gibi, diğer toplumları da yok ettik.” (Ankebut, 29/40)

Erkek evlat ile ilgili hadisler nelerdir?

Erkek evlatla ilgili hadisler arasında şunlar bulunmaktadır:
– “Her birinizin çocukları, Allah’ın birer hediyesidir ve onlar, kişinin malından Sadaka ekinleridir. Kişi, çocuğu hediye edilen bir atın üzerinde durup sollasa da, itaat ederek (onları yetiştirerek) hayra kavuşur veya nankörlük yaparak (ihmal ederek) şerre kavuşur.” (Sahih-i Buhari)
– “Kimin yanında üç kız için rızk bulunur da onlara karşı iyi davranır, onları terbiye eder, ilim öğretir ve evlendirir de sonunda onlar kendisi için bir perde olurlarsa, Allah onu ahirette ateşten korumuş olur.” (Sahih-i Buhari)

Anne ve evlat ilişkisiyle ilgili hadisler hangileridir?

Anne ve evlat ilişkisiyle ilgili hadisler arasında şunlar yer almaktadır:
– “Cennet annelerin ayakları altındadır.” (Tirmizi)
– “Kişi, her vakit anne ile baba hakkını gözetebileceği gibi, o daha az değildir; şayet daha azını yaparsa, annenin hakkını gözetmek bile ona yetmez. (Abdulaziz b. Abdullah b. Baz)

Hayırlı evlatlar hakkında hangi hadisler vardır?

Hayırlı evlatlarla ilgili hadisler arasında şunlar bulunmaktadır:
– “Rabbim! İçlerinden beni de, soyumdan da hayırlı kıl. Şüphesiz Sen, duaları işitensin.” (Al-Araf, 7/89)
– “Salih evlat, okudukça kendini yükselten, anne-babasına duayla ve sadakayla şefaatçi olacak olan zekattır.” (Sahih-i Buhari)

Evlatlarla ilgili hangi ayetler vardır?

Evlatlarla ilgili ayetler arasında şu ayetler bulunmaktadır:
– “Ve (Allah kıymet verdi mi) andolsun ki siz onları, gözlerinizin nuru bilirsiniz. Ve siz (neden) karşılık olarak, cehennemi mi seçiyorsunuz?” (Tahrim, 66/6)
– “Andolsun ki size ve onlardan önce yaşamış olan kitaplara iman edenlere apaçık bir şekilde hikmetler ve öğütler indirdik.” (Yusuf, 12/129)

Evlatlarla ilgili kısa ayetler nelerdir?

Evlatlarla ilgili kısa ayetler arasında şunlar yer almaktadır:
– “Göklerin ve yerin yaratıcısı olan Allah ile hiçbir kimse, aleyhinde bir delil getiremez.” (Taha, 20/111)
– “Göklerin ve yerin yaratısı nasıl Allah’ın olursa, hayat sahibi olmak da öyledir.” (Yunus, 10/34)

Keşfetmeye Hazır Mısınız? BizeKalmasın.com‘dan Ana Sayfamıza Göz Atın!

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın