Ana Sayfa » Okunacak Dualar » Sırlı Salavatlar – Salavat-ı Fatih Gibi Sırlı Salavatlar Nelerdir?

Sırlı Salavatlar – Salavat-ı Fatih Gibi Sırlı Salavatlar Nelerdir?

Sırlı salavatlar, İslam’da Hz. Muhammed’e (s.a.v.) salat ve selam getiren dualardır.Özellikle Bu salavatlar, özel bir şekilde okundukları takdirde, Allah’ın izniyle çeşitli faydalar ve faziletler sağlar.

Sırlı salavatların faydaları arasında şunlar sayılabilir:

 • Manevi makamın yükselmesi
 • Dünyevi ve uhrevi sıkıntılardan kurtulmak
 • Dileklerin kabul olması
 • Hastalıkların şifa bulması
 • Kötülüklerden korunmak
 • Rızık ve bereketin artması

Ayrıca Sırlı salavatlar, farklı kaynaklarda farklı şekillerde bulunabilir. Bu salavatlardan bazıları şunlardır:

Sırlı Salavatlar
Sırlı Salavatlar
 • Salavatı Fatih: Bunun yanında salavat, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ism-i azamının içinde geçtiğine inanılır. Bunun yanında salavatı okumanın, Allah’ın rızasını kazanmaya, günahların affına ve her türlü sıkıntıdan kurtulmaya vesile olduğu söylenir.
 • Salavatı Tefriciye:Özellikle salavat, çok güçlü bir dua olarak kabul ediliyor.Ayrıca Bu salavatı okumanın, her türlü sıkıntıdan kurtulmaya, kötülüklerden korunmaya ve dileklerin kabul olmasına vesile olduğu söylenir.
 • Salavatı Kübra: Bunun yanında salavat, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) en büyük salavatlarından biri olarak kabul ediliyor.Özellikle Bu salavatı okumanın, günahların affına, Allah’ın rızasına ve dünya ve ahiret saadetine vesile olduğu söylenir.

Yolculuğumuza Devam Edin İlgilenebileceğiniz Diğer Benzer Konulara Göz Atın✨ 

Duha Suresi Fazileti Mutluluğun Şifresi – Fazileti Ve Sırları

Sırlı salavatları okumadan önce, bu salavatların faziletlerine ve faydalarına inanmak önemlidir. Özellikle Bu salavatların Allah’ın izniyle fayda sağlaması için, samimi bir şekilde ve içtenlikle okunması gerekir.

Sırlı Salavatların Okunması

Sırlı salavatlar, genellikle 100, 1000 veya 3000 gibi sayılarda okunur.Ayrıca Salavatların okunması sırasında, Allah’tan Hz. Muhammed’e (s.a.v.) salat ve selam getirmesini istemek gerekir.

Sırlı salavatları okumanın en uygun zamanı, sabah namazının ardından, ikindi namazının ardından ve yatmadan öncedir. Ancak, bu salavatların her zaman okunması mümkündür.

Sırlı Salavatların Faziletleri

Bunun yanında Sırlı salavatların faziletleri, bu salavatların okunma şekline ve okuyan kişinin samimiyetine göre değişebiliyor. Ancak, genel olarak sırlı salavatların aşağıdaki faydaları olduğu söylenebiliyor:

 • Manevi makamın yükselmesi: Özellikle Sırlı salavatları okumak, kişinin manevi makamının yükselmesine ve Allah’a daha yakın olmasına vesile olur.
 • Dünyevi ve uhrevi sıkıntılardan kurtulmak: Bunun yanında Sırlı salavatları okumak, kişinin dünya ve ahirette karşılaşabileceği tüm sıkıntılardan kurtulmasına yardımcı olmaktadır.
 • Dileklerin kabul olması: Bunun yanında Sırlı salavatları okumak, kişinin dualarının kabul olmasına vesile olur.
 • Hastalıkların şifa bulması: Özellikle Sırlı salavatları okumak, kişinin hastalıkları şifa bulabiliyor.
 • Rızık ve bereketin artması:Ayrıca  Sırlı salavatları okumak, kişinin rızkı ve bereketinin artmasına vesile olur.

En Büyük Salavat Hangisi?

Özellikle Salavat, Allah’ın Peygamberi Hz. Muhammed’e (s.a.v.) ve onun soyuna dua ve selam göndermektir. İslam’ın en temel ibadetlerinden biri olan salavat, Ayrıca Allah’ın rızasını kazanmanın, günahların affedilmesinin ve duaların kabul edilmesinin vesilesidir.

En büyük salavat

Allah’ın Peygamberi Hz. Muhammed’e (s.a.v.) en fazla sena ve hürmeti ifade eden salavattır. Bu salavatlar, genellikle uzun ve kapsamlı olur.

Özellikle En büyük salavat olarak kabul edilenlerden biri, Salavat-ı Kübra‘dır. Bu salavat, Hz. Peygamber’in (s.a.v.) ism-i azamının da geçtiği bir duadır.Bunun yanında Salavat-ı Kübra’nın faziletlerine dair birçok rivayet vardır. Ayrıca Bu rivayetlere göre, Salavat-ı Kübra’yı bir defa okuyan kimseye, 100 milyon salavat sevabına denk sevap veriliyor.

Salavat-ı Kübra‘nın Arapça okunuşu şu şekildedir:

ٱللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ ٱلْفَاتِحِ لِمَا أُغْلِقَ، وَٱلْخَاتِمِ لِمَا سَبَقَ، ٱلنَّاصِرِ ٱلْحَقَّ بِٱلْحَقِّ، وَٱلْهَادِي إِلَى صِرَاطِكَ ٱلْمُسْتَقِيمِ.

ٱللَّهُمَّ صَلِّ عَلَيْهِ وَعَلَى آلِهِ بِنُورٍ عَظِيمٍ، وَبِبَرَكَةٍ وَسَلَامٍ دَائِمَيْنِ.

Türkçe anlamı ise şöyledir:

Allah’ım! Kapalı olan şeyleri açan, geçmişe son veren, hakkı hak ile destekleyen ve doğru yoluna hidayet eden Muhammed’e salat et.

Allah’ım! Ona ve onun âline, büyük bir nur ile, sürekli bereket ve selam ile salat et.

Salavat-ı Kübra‘nın yanı sıra, Salavat-ı Fatih, Salavat-ı Tefriciye, Salavat-ı Nariye ve Salavat-ı Münciye gibi birçok güçlü salavat vardır. Bu salavatlar, Allah’ın Peygamberi Hz. Muhammed’e (s.a.v.) olan sevgi ve bağlılığımızı ifade etmemize yardımcı olur.

Keşfetmeye Hazır Mısınız? BizeKalmasın.com‘dan 💎 Ana Sayfamıza Göz Atın! 💎   

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın