Ana Sayfa » Rehber » Anestezi DGS Geçiş Bölümleri 2024 – Hemşireliğe Geçiş Var Mı?

Anestezi DGS Geçiş Bölümleri 2024 – Hemşireliğe Geçiş Var Mı?

Anestezi DGS Geçiş Bölümleri 2024 yazımız ile sizlerleyiz. Ülkemizde her yıl ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’na milyonlarca aday katılmaktadır. Farklı bölümlerden olan ve önlisans programı mezunu adaylar lisans eğitimini tamamlamak istemektedir. Bizler de bu yazımızda Anestezi mezunlarının DGS ile tercih edebileceği bölümlere değineceğiz. Ayrıca Rehber kategorimizdeki benzer yazılara bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Anestezi DGS Geçiş Bölümleri 2024

Önlisans düzeyinde anestezi bölümü, özellikle sağlık sektöründe çalışmak isteyen öğrencilerin tercih ettikleri bir programdır. Bu programda, öğrenciler insan anatomisi, farmakoloji, hastane enfeksiyon kontrolü, anestezi teknikleri ve aynı zamanda hastanın vital işaretlerinin takibi gibi konularda eğitim almaktadırlar. Mezunlar, hastanelerde, ameliyathanelerde ve diğer sağlık kuruluşlarında çalışma imkanına sahiptir.

Eğitimini lisans düzeyine tamamlamak isteyen Anestezi mezunları Anestezi DGS Geçiş Bölümleri 2024 yılında nelerdir hususunu merak etmektedir. Özellikle sağlık alanında devam etmek isteyen adayların tercih edebileceği bölümler şu şekildedir:

 • Hemşirelik
 • Sağlık Yönetimi
 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi
 • Sosyal Hizmet

Anestezi DGS

Anestezi DGS
Anestezi DGS

Öncelikle anestezi önlisans programını lisansa tamamlamanın birçok avantajı vardır. Bunların içerisinde en önemli olanı, daha yüksek kariyer fırsatlarına ve aynı zamanda kazançlara sahip olabilmektir. Bu nedenle kişiler dikey geçiş yapma konusuna daha sıcak bakmaktadırlar. Az önce bahsettiğimiz alan içi bölümler dışında Anestezi DGS açıköğretim bölümleri bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Maliye
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
 • Sosyal Hizmetler/Sosyal Hizmet
 • Kamu Yönetimi
 • Sağlık Yönetimi
 • Uluslararası İlişkiler
 • İşletme
 • İktisat
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Ayrıca dilerseniz Yoğun Bakım Hemşiresi Maaşı yazımızı bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Anestezi DGS Bölümleri

Üniversite bölüm tercihi yaparken kişiler birçok hususa önem göstermelidir. Özellikle ilgi ve yeteneklere uygun olan bölümleri tercih etmek daha doğrudur. Ardından ise kariyer hedefleri ve imkanları göz önünde bulundurulmalıdır. Anestezi DGS Bölümleri içerisinde Sağlık ve İktisadi alanlarda farklı bölümler bulunmaktadır. Bahsetmiş olduğumuz hususlara uygun tercih yapılması önerilmektedir.

Anesteziden Hemşireliğe Geçiş Var Mı?

Birçok kişi Anesteziden Hemşireliğe Geçiş Var Mı? sorusunu sormaktadır. Her yıl yapılan Dikey Geçiş Sınavı’na giren anestezi mezunları hemşirelik tercih edebilmektedir. Yani sorumuzun yanıtı evet olmaktadır. Özellikle sayısal puan türüyle tercih yapacak adaylar en az 260-270 puanlara sahip olmalıdır.

Anestezi 4 Yıla Tamamlama

Anestezi profesyonelleri, yoğun bakım ünitelerinde ve acil servislerde görev alabilirler. Bunun yanı sıra, anestezi mezunları, sağlık sektöründe yönetici pozisyonlarında da çalışabilirler. Anestezi 4 Yıla Tamamlama isteyen kişiler için anestezinin devamı niteliğinde bir bölüm bulunmamaktadır. Bunun yerine hemşirelik ya da sağlık yönetimi gibi bölümler bulunmaktadır. Bu nedenle tercih yaparken bu hususlara dikkat edilmelidir.

Ayrıca dilerseniz Hemşire Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? yazımızı bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Anestezi Dikey Geçiş Bölümleri

Özellikle sağlık ile ilgili bölümlere geçiş yapmak isteyen adaylar, puan türlerini ve taban puanlarını oldukça merak etmektedir. Her ne kadar sağlık alanında olan bölümler olsa da, birbirlerinden farklı eğitimler vermektedirler. Anestezi Dikey Geçiş Bölümleri için taban puanlar ve puan türleri şu şekildedir:

BölümPuan TürüTaban Puan
HemşirelikSayısal (SAY)269
Sağlık YönetimiEşit Ağırlık (EA)213
Acil Yardım ve Afet YönetimiSayısal (SAY)256
Sosyal HizmetEşit Ağırlık (EA)214
Anestezi Dikey Geçiş Bölümleri

Son olarak Anestezi DGS ile alakalı çeşitli soruları sizler için yanıtlayacağız.

Ayrıca Anestezi DGS Geçiş Bölümleri 2024 yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Eğer isterseniz Rehber kategorimizdeki yazıları da aşağıdan ve bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın