Ana Sayfa » Rehber » Osman Kavala’nın Şirketleri – Osman Kavala Kimdir?

Osman Kavala’nın Şirketleri – Osman Kavala Kimdir?

Osman Kavala’nın Şirketleri yazımız ile karşınızdayız. Daha çok merak edilenler arasında Gaziantep’ten yola çıkarken İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yakalanan ve tutukluluğunun sona erdiği gün Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından cezaevine gönderilen Osman Kavala’nın çok sayıda şirketleri var.

Kavala Holding’in mali yapısı nasıl? Kavala Holding ile KVK ve İletişim Yayıncılık arasındaki bağlantı nedir? ‘Kızıl Soros’ lakaplı Osman Kavala zengin mi? Ne kadar gayrimenkulünüz var? Kavala Grup ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Kavala Holding Şirketleri Hangileridir?

Aşağıda Osman Kavala’nın kişisel verilerini ve Osman Kavala ile ilgili güncel bilgileri bulabileceğiniz yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazıda Kavala Holding’in geçmişte birlikte çalıştığı şirketler ve Kavala Group’un çalışma alanlarını sizler için aşağıda sıraladık. Bunun yanında dilerseniz bu içeriğimize benzer olan 11 İsmi Azam Duası Okuyanların Yorumları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Commodore 64

Kavala Holding, 1980’lerde Türkiye’de ün kazanan bir oyun dağıtıcısıydı; Commodore 6. 1982 yılında piyasaya çıktığında bir devrim olarak kabul edilen Commodore 6, aynı zamanda birinci nesil kişisel bilgisayar olarak da biliniyor. Piyasaya sürüldüğünde 595 dolardı.

C6 veya C=6olarak bilinen ve bugün pek anılmayan Commodore 6, piyasaya sürüldükten sonra ortadan kayboluncaya kadar yaklaşık 17 milyon bilgisayar sattı. Bu rakamın Türkiye’de ne kadarı Türkiye’de satıldı bilinmiyor.

K.V.K.

Uzun süre Türkiye pazarını tekelinde tutan bu oyunlar sayesinde zenginleşen Kavalalar, daha sonra üç şirketin ortaklığında telekomünikasyon şirketi KVK’yı kurdu. KVK’nın üçüncü K’si Kavala’yı temsil ediyordu. Mehmet Emin Karamehmet ve Murat Vargı aynı zamanda Türkiye’deki ilk cep telefonlarının yasal distribütörleri ve servis sağlayıcının diğer ortaklarıydı.

Bu üç ortağın soyadlarının baş harfleriyle kurdukları ortaklık kısa sürede büyük bir zenginliğe ulaştı. Turkcell, Kavala Grubu’nun hissesi ile 1993 yılında kurulan KVK’nın en büyük iş ağıydı. Türkiye genelinde 3500’e varan dağıtım ağına ulaşan bu şirket, uzun süredir pazarı elinde tutan Alcatel, Nokia, HTC ve Blackberry gibi önemli cep telefonu markalarını da Türkiye’ye getirdi.

Kavala Grubu Şirketleri

Kavala Grubu Şirketleri
Kavala Grubu Şirketleri

Osman Kavala’nın serveti milyarlarca dolara ulaştı. Ancak ne kadar serveti olduğu gizlidir. Fakat bekle! Osman Kavala’nın şirketler listesini okurken muhtemelen bu servetin büyüklüğünü tahmin bile edemeyeceksiniz. Yaklaşık bir tahmininiz varsa bunu bize yorumlarda belirtebilirsiniz.

İletişim Yayınları

Osman Kavala’nın faaliyet alanlarından biri de yayıncılık sektörüydü. Osman Kavala bu sektörde uzun süre kalmadı. İletişim Yayınları’nın kurucularından Kavala Holding, bir süre sonra İletişim Yayınları’ndan ayrıldı.
Osman Kavala’nın tutuklanmasının ardından, İletişim Yayınları ile ilgili bir “ortaklık” kurulduğu haberine yayıncı, “Osman Kavala ile hiçbir bağımız yok” açıklamasıyla yetindi.

Anadolu Kültür A.Ş.

Anadolu Kültüğr A.Ş. Osman Kavala Kavala Grubuna ait bir şirkettir. Bu şirket, Diyarbakır Sanat Merkezi’ni de inşa eden ve işleten Diyarbakır merkezli bir şirkettir. Ayrıca Anadolu Kültür şirketi, Polonya ve Yunanistan başta olmak üzere Güneydoğu Avrupa’da iş konseyleri kurmakta ve kültürel faaliyetlerde bulunmaktadır.

Osman Kavala bizzat Anadolu Kültür A.Ş.’yi kurdu. 2002 yılında. yönetim kurulu başkanı. Anadolu Kültür’ün görevleri arasında kültürel diyaloğu artırmak vardır. Ayrıca Avrupa ve Ermenistan ile kültürel köprüler kurmak da yer alıyor.

Osman Kavala Kimdir?

Osman Kavala Kimdir? 1957 yılında Paris’te doğdu. Kavala, Manchester Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden ve İstanbul Robert Lisesi’nden mezun oldu. 1982 yılında babası Mehmet Kavala’nın vefatından sonra Kavala Grubu’nun direktörlüğüne başlayan Osman Kavala, İletişim Yayınevi’nin kurucuları arasında yer aldı.
Kavala; Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşunda (Açık Toplum Vakfı, TESEV, TEMA Vakfı, Tarih Vakfı, Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Medya vb.) kurucu üye, yönetim kurulu üyesi veya danışma kurulu üyesidir.

Rehber kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ana sayfaya bizdekalmasin.com bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Son olarak Osman Kavala’nın Şirketleri yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

5/5 - (3 Oy)
Yorum yapın