Ethereum Mining Hesaplama

Son zamanların gözdesi Ethereum Mining Hesaplama ile karşınızdayız. Bu yazımızda kripto para madenciliğini, Ethereum Mining’ini ve hesaplamasını göreceğiz. Kripto paraların madenciliğinin çok yaygın olduğu son günlerde mutlaka incelemeniz ve araştırmanız gereken bir konu. Bunun yanında neden yapmanız gerektiği ile alakalı da detaylı bilgileri sizlerle paylaştık. Ayrıca bu yazımızda geçen coinler veya herhangi kripto para ile alakalı olan bilgiler yatırım tavsiyesi içermemektedir. Bizdekalmasin.com ekibi yatırım danışmanlığı yapmamaktadır.

Ethereum Mining Nedir?

Kripto para madenciliği, karmaşık matematiksel problemleri çözme sürecidir. Madenciler, zamanlarını ve hesaplama güçlerini bu matematik problemlerini çözerler. Bunun için harcadıklarından, ağ için Ether (ETH) işlemlerini doğrulayan sözde bir “iş kanıtı” sağlarlar.

Ayrıca birçok kripto para birimi ağının temel taşıdır. Ethereum, Bitcoin (BTC) gibi şu anda bir iş kanıtı (PoW) konsensüs süreci kullanıyor. Ve yakında bir hisse kanıtı (PoS) mekanizmasına geçecek. Bunun yanı sıra madenciler, bir PoW görevini başarıyla tamamladıkları için Ether’de ödüller aldıkları için bu süreç boyunca yeni Ether tokenleri oluşturmaktan sorumludur.

PoW, bazı keyfi girdilerden prosedürel olarak türetilen “şifreli” bir veri parçası olan hash fonksiyonunun temel özelliklerine dayanır. Karma ve standart şifreleme arasındaki fark, işlemin yalnızca bir yöne gitmesidir.

Belirli bir karma oluşturmak için hangi girdinin kullanıldığını bulmanın tek anlamlı yolu, olası tüm girdi kombinasyonlarını karmaya çalışmak ve hangisinin uygun olduğunu görmek. Bu, ilk verilerdeki küçük değişikliklerin tamamen farklı sonuçlar üreteceği gerçeğiyle daha da karmaşıklaşıyor. Proof-of-work, “zorluk” parametresine dayalı olarak istenen karmaların bir listesini belirleyerek başlar.

Madenciler, zorluğun dayattığı koşulları karşılayan bir karma oluşturmak için önceki bloğun karma değeri de dahil olmak üzere bir parametre kombinasyonunu kaba kuvvetle kullanmalıdır. Bu, zorluğu artırarak veya azaltarak kolayca düzenlenebilen enerji yoğun bir görevdir.

Bu içeriğimize benzer olan Yeni Çıkacak Coinler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Madencilerin, bir saniyede kaç kombinasyon deneyeceklerini tanımlayan belirli bir “karma oranı” vardır ve madenci ne kadar çok katılırsa, ağı dış varlıklar için kopyalamak o kadar zor olur. Madenciler gerçek iş koyarak ağı güvence altına alır. Bu makale, Ethereum madenciliği konusunda size rehberlik edecek. Ethereum işlemleri nasıl çıkarılır? Ethereum madenciliği nasıl çalışır? Gibi sorulara da cevap niteliğinde olacak.

Ethereum Mining Hesaplama | Ethereum Mining Calculator

Aşağıdaki tabloda bulunan değerleri girerek, (hash rate ve zorluk gibi…) ne kadar Ethereum kazacağınızı öğrenebilirsiniz. Kısacası kolay yoldan Mining hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

Neden Ethereum madenciliği yapmalısınız?

Mining hesaplama işlemi yapmadan önce Madencilik nedir onu bir anlamalıyız. Madencilik bir ağı koruma eylemini karmaşık ama genellikle oldukça karlı bir işe dönüştürür. Bu nedenle madenciliğin birincil motivasyonu para kazanmaktır.

Madenciler, her blok için belirli bir ödül ve ayrıca kullanıcılar tarafından ödenen işlem ücretleri alır. Ücretler genellikle genel gelire küçük bir katkı sağlar, ancak 2020’deki merkezi olmayan finans patlaması Ethereum için bu denklemi değiştirmeye yardımcı oldu.

Birisinin Ethereum madenciliği yapmak istemesinin başka nedenleri de var. Fedakar bir topluluk üyesi, her ek hash önemli olduğu için, yalnızca ağın güvenliğini sağlamaya katkıda bulunmaktadır. Bunun için bir kayıpla madencilik yapmaya karar verebilir. Madencilik, varlığa doğrudan yatırım yapmak zorunda kalmadan Ether elde etmek için de faydalı olabilir.

Ev madenciliği için alışılmadık bir kullanım, daha ucuz bir ısıtma şeklidir. Madencilik cihazları elektriği kripto para birimine ve ısıya dönüştürür – kripto para birimi enerji maliyetinden daha az değerde olsa bile, ısı kendi başına daha soğuk iklimlerde yaşayan insanlar için faydalı olmaktadır.

Ethereum’u Nasıl Satın Alırım?

 1. Alım Satım Platformu Belirleyin
  Herhangi bir işlem yapmanın temeli olarak, ihtiyaçlarınız için en iyi işlem platformunu belirlemek önemlidir.
 2. Bir Hesap Oluşturun
  İhtiyaçlarınıza uygun bir ticaret platformuna karar verdikten sonra bir sonraki adım bir hesap açmaktır.
 3. Para Birimi Çekin
  Daha sonra hesabınıza para yatırmanız gerekecek. Fiat para birimi platformları için bu, ödeme bilgilerinizin doğrulanmasından sonra nispeten kolay olmaktadır.
 4. Ticarete Başlayın
  Doğrulanmış bir hesap ve bu hesaba yatırılan para ile, borsa aracılığıyla ethereum ve diğer kripto para birimlerini satın almaya başlayabileceksiniz.
 5. ETH’yi Cüzdana Çekin
  Borsa aracılığıyla ETH satın aldığınızda, bu para birimini banka hesabınıza veya kontrol ettiğiniz bir cüzdana çekebilirsiniz.

Ekran Kartı Mining Hesaplama

Ekran kartlarınız ile mining yapmak artık eskisinden daha kolay fakat kazançlı mı değil mi? Bu sorunun cevabı oldukça önemli. Çok iyi bir ekran kartı alıp şuan ki kurdan dolayı 10.000 TL – 30.000 TL para verirsek ne kadar sürede amorti eder bu önemli. Maalesef cevap oldukça uzun bir süreden ibaret. Ne kadar güçlü bir ekran kartınız var ise soğutma ve elektrik masrafları da bir o kadar artış gösteriyor. Bu sebeple ekran kartlarınız ile madencilik yapmadan önce çok sağlam ve detaylı bir araştırma yapmanızı önermekteyiz.

Diğer kripto para yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Buradan ise bizdekalmasin.com ana sayfasına gidebilirsiniz.

Kripto paralar ile alakalı yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ethereum Mining Hesaplama yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu yazımızda geçen coin veya herhangi kripto para ile alakalı olan bilgiler yatırım tavsiyesi içermemektedir. Bizdekalmasin.com ekibi yatırım danışmanlığı yapmamaktadır.

Aşağıdan yazımızı oylayabilirsiniz.

Yorum yapın