Afganistan Asgari Ücret 2022 – Yaşam Maliyeti

Afganistan Asgari Ücret 2022 bakımından, birçok ülkeye nazaran oldukça geride kalmıştır. Afganistan’da yaşamayı ve hayatınızı devam ettirmeyi düşünüyorsanız bu ücret size yeterli gelmeyebilir. Ayrıca o nedenle Afganistan yaşam maliyetlerini ve masraf kalemlerini detaylı bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Bu tarz yazılarımız asgari ücret kategorisi altında değerlendirilmektedir. İlginizi çeken ülkeler hakkında birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

Afganistan Asgari Ücret 2022

Asya kıtasında bulunan ve birçok ortak noktamız bulunan Afganistan’da asgari ücret 4600 Afgani’dir. Buda yaklaşık olarak 52 dolara tekabül etmektedir. Ayrıca Türk Lirası bazında da 900 ₺’dir. Aşağıda aylık günlük ve saatlik ücretlere ulaşabilirsiniz.

Afganistan Saatlik Asgari Ücret19 AFN 0,21 Dolar3,60 TL
Afganistan Günlük Asgari Ücret153 AFN1,73 Dolar29,66 TL
Afganistan Aylık Asgari Ücret4600 AFN52 Dolar900 TL

Afganistan Yaşam Maliyeti 2022

Eğer Afganistan yaşamak istiyorsanız veya oraya bir ziyaret gerçekleştiriyorsanız, market ve gider fiyatlarını bilmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu sebeple aşağıdaki Afganistan market fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

  • 1 Kilo Et: 967 AFN
  • Bir Litre Süt: 52 AFN
  • Sarı Peynir: 307 AFN
  • 1 Litre Benzin: 66 AFN
  • Toplu taşıma bileti: 20 AFN
  • 1,5 Litre Su: 25 AFN

Bu fiyatlar ve maliyetler göz önünde bulundurulduğunda diğer ülkelerden gelen kişiler için oldukça uygun fakat kendi halkı için çok pahalı bir yaşantı mevcuttur. Halk genel olarak maddi olarak sıkıntıdadır. Bunun yanında dilerseniz Gürcistan asgari ücrete de göz atabilirsiniz.

Afganistan Yaşam Şartları

Ülke içerisinde ortalama maaş 70$ civarındadır. Fakat en düşük ücret ise 52 $’dır. Yaşam şartları ve maliyet-kar oranı son derece zayıftır. Gece hayatı veya eğlenceye odaklı bir şey yapmanız imkansızdır. Bunun yanında ülke içerisindeki gezilecek yerler ve kültürel miraslar çok önem taşımaktadır.

Afganistan Ekonomisi Nasıldır?

Afganistan ekonomi olarak pek gelişmemiş bir ülkedir. Çeşitli tarımsal faaliyetler, madenler ve çeşitli ufak fabrikalar yardımı ile işlenmektedir. Bu sebeple bu kollara ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca ekonomisinin bir bölümü de hayvancılık yapmaktadır. Ülkenin 4’te 1inden fazlasındaki tarım arazileri kullanım dışıdır. Buda daha çok hayvancılığa yönelim sağlanıyor.

Afganistan İş Fırsatları

Ülkede dışarıdan işçi veya çalışan alma gibi bir durum söz konusu değildir. İş dağılım miktarına göre işçi olabilecek potansiyelde çok kişi vardır. Fakat doktor veya mühendis gibi kalifiye alanlarda son derece insana ihtiyaç duymaktadırlar. Afganistan vatandaşlarının kendisi çeşitli ülkelere göçmen olarak gitmektedir. Bunlardan biride ülkemizdir.

Afganistan Asgari Ücret Ne Kadar?

Afganistan Asgari Ücret Ne Kadar
Afganistan Asgari Ücret Ne Kadar

Afganistan Minimum Ücret 52 Dolardır. Ülke ekonomisi ve çeşitli verileri toparladığımız zaman satın alınan malzemelerin pahalı fakat sonuç olarak maaşın çok düşük olduğu bir ülkedir. Hayat şartları ve meslek maaşları zor ve düşüktür. Bunun yanında Pakistan asgari ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Minimum ücret ve yaşam maliyetleri ile alakalı yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresinden ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

Afganistan Asgari Ücret 2022 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yazımızı Değerlendirin.

Yorum yapın