Ana Sayfa » Yaşam » Asgari Ücret » Tunus Asgari Ücret 2024 – Yaşam Şartları

Tunus Asgari Ücret 2024 – Yaşam Şartları

Tunus Asgari Ücret 2024 yazımız ile karşınızdayız. Bu yazımız içerisinde Tunus ile alakalı çeşitli yaşam şartları, asgari ücret bilgileri, gıda fiyatları gibi detayları paylaşıyor olacağız. Bunun yanında ekonomisi ile alakalı çeşitli bilgilere sahip olacaksınız.

Tunus‘ta Yaşam Şartları Nasıldır? 🌟

Tunus'ta Yaşam Şartları Nasıldır?
Tunus‘ta Yaşam Şartları Nasıldır?

Eğer Tunus’ta yaşam nasıldır? merak ediyorsanız veya bir gezi ile seyahat etmek istiyorsanız oradaki ürün ve hizmetlerin ücretlerini sizlere aktarmamız çok yararlı olacaktır. İşte Tunus yaşam maliyeti ve bir takım ürünlerin fiyatları şu şekildedir:

 • Bir somun ekmek (250 gr)= 0.80€
 • 1 düzine yumurta= 2.5€
 • Bir kilo tavuk kanadı= 6.00€
 • 1 kilogram elma= 2.00€
 • Bir litre süt= 1.50€
 • 1 kilo yerli peynir= 8.00€
 • 0.5l yerli bira= 2.00€
 • 0.33l yabancı bira= 3.00€
 • Ucuz bir restoranda tek kişilik yemek= 5.00€
 • Güzel bir restoranda iki kişilik yemek= 20.00€
 • Mc Donalds Menüsü= 8.00€
 • Kafeteryada sütlü kahve= 2.00€
 • Bir kutu Coca Cola veya Pepsi (0.33l)= 1.00€
 • Bir şişe su (0.33l)= 0.50€

Bu yazımıza benzer Kosova Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Tunus Ekonomisi Nasıldır?

Ülkenin Güney kısımları çöl ile kaplı olan Tunus ekonomisi genellikle tarıma dayalıdır. Çöl kısımları dışında olan toprakların neredeyse tümü, tarım için çok elverişlidir. Ülkedeki nüfusun yarısından fazlası tarım sektörüyle ilgilidir. Zeytin üretimiyle, dünyada çok önemli bir konumdadır. Ayrıca hurma ve narenciye üretimi yapılır. Sığır, keçi ve kümes hayvanları, hayvancılıkta yetiştirilirler. Turizmin önemli olduğu ülkede hafif sanayi, ağır sanayiden daha çok gelişmiştir.

Tunus Asgari Ücret Kaç Dolar 2024

1 Tunus Dinarı kaç TL? Diye merak ediyorsanız 10 – 10.30 TL’ye tekabül etmektedir. Asgari ücret ise 160 Dolardır. Tunus Cumhuriyeti’nin ana ve resmi dili Arapçadır. Fakat Fransızca dilinin de sıklıkla ticari ilişkilerde ve basılı yayınlarda görmeniz mümkündür. Üstelik halkın büyük bir çoğunluğu Fransızcaya oldukça hakimdir. Ülkenin Başkenti ülkenin ismiyle aynıdır. Nüfusunun %98 Müslüman %2’si ise Hıristiyanlar, Museviler ve diğer farklı dini inançlara sahip olan kişilerden oluşur.

Tunus İş Fırsatları

Özellikle son dönemin önemli olanaklarından biri olan turizm sektöründe, Türklere Tunus’un kapıları daima açıktır. Yurt dışında çalışabilmenin ilk şartı olan oturum ve çalışma vizesi Tunus Cumhuriyeti’nde ise diğer ülkelere göre çok daha kolaydır.

Tunus’a henüz gitmeden iş bulduysanız yapmanız gereken şeyler ise işyerinin davet mektubunu ve konsolosluk tarafından istenen evrakları teslim etmeniz gerekir.

Tunus’ta çalışılabilecek iş imkanları;

 • Endüstriyel alanında
 • Turizm alanında
 • İnşaat alanında
 • Zeytin tarlalarında
 • Tarımda çalışma imkanları vardır

İş konusunu daha ayrıntılı araştırmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Tunus’a gittiğinizde çeşitli iş imkanları da karşınıza çıkabilir.

Tunus Gece Hayatı

Ülkedeki gece hayatı diğer ülkelerdeki gibi canlı ve alkollü değildir. Tunus gece hayatı, geç vakitlere kadar sürüyor. Fakat sabaha kadar alkollü bir şekilde eğlenebileceğiniz yerler bulunmamaktadır. İnsanlar genellikle gece hayatının yoğun bir şekilde Habib Bourguiba Bulvarı’nda vakit geçirmektedir. Habib Bourguiba Bulvarı’nda alkol satan bir yer bulmanız da mümkün değildir. Klasik içecekler ve nargile içebileceğiniz çeşitli yerler bulunmaktadır.

Tunus ülkesinde bazı turistik beldeler vardır ve bu turistik beldelerde de nargile ve çay içebileceğiniz çeşitli yerler bulunur. Bu beldelerden en çok bilineni ise Sidi Bou Said kasabasıdır. Bu kasabada da rahatlıkla vakit geçirebileceğiniz mekanlar bulabilmeniz de mümkündür.

Tunus İklimi

Tunus’ta iki ayrı iklim türü bulunmaktadır. Bunlar Akdeniz iklimi ve Çöl iklimidir. Akdeniz iklimi, daha çok ülkenin kuzeyinde görülür. Ülkenin Kuzey kısmında yazlar kurak ve sıcak, kışlar ise yağışlı ve ılık geçmektedir. Güney kısımda ise Sahra Çölü ile çevrili olduğundan dolayı burada çöl iklimi görülür. 

Tunus Asgari Ücret Ne Kadar?

Tunus Asgari Ücret 160 Dolardır. Ülke ekonomisi ve çeşitli bilgileri sizler için derledik. Tüm detaylara yukarıdan ulaşabilirsiniz. Bunun yanında ülke ekonomisinin pek de iyi olmadığı Tunus’ta gıda fiyatları ve ekonomi, iklim ve gece hayatı hakkında da verileri sizler için hazırladık.

Tunus Asgari Ücret Kaç Dolar gibi sıkça sorulan bazı soruları sizler için bir araya getirdik.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresinden ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

Yaşam maliyetleri, Gıda fiyatları ve asgari ücret ile alakalı bilgiler verdiğimiz kategoriye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Tunus Asgari Ücret 2024 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazıların devamı gelecektir. Takipte kalın.

4.5/5 - (2 Oy)
“Tunus Asgari Ücret 2024 – Yaşam Şartları” üzerine 2 yorum
Yorum yapın