Ana Sayfa » Yaşam » Asgari Ücret » Suudi Arabistan Asgari Ücret 2024 – Yaşam Şartları Nasıldır?

Suudi Arabistan Asgari Ücret 2024 – Yaşam Şartları Nasıldır?

Suudi Arabistan asgari ücret 2024 bakımından, birçok ülkeye nazaran oldukça gelişmiştir. Arabistan’da yaşamayı ya da çalışmayı düşünüyorsanız; genel olarak ücretler sizi tatmin edecek seviyededir.

Suudi Arabistan asgari ücreti, Türk Lirası’na çevrildiğinde 23 bin 980 TL olarak hesaplanır. Bunun yanı sıra bir de maliyet hesaplaması yapmak gerekir. Giderler hesaplandığında, alım gücü oldukça yüksektir. Maaşınızın çok büyük bir kısmı artı olarak kalır.

Suudi Arabistan’da Yaşam Şartları Nasıldır??

Suudi Arabistan için yaşam şartlarının diğer herhangi bir Ortadoğu ülkesi için aynı değildir. Fakat bu ülke, şeriat ile yönetilmektedir.

Yani Suudi Arabistan’da sosyal açıdan son derece özgür olacağınız bir ortam yoktur. Fakat ekonomisi göz önünde bulundurulduğunda; kazanç oldukça fazla olacaktır. Özellikle Suudi Arabistan yaşam koşulları, birçok turist için de yerel halka nazaran çok daha avantajlıdır.

Suudi Arabistan Asgari Ücret
Suudi Arabistan Asgari Ücret

Buna benzer olan Uganda Asgari Ücret yazımızı inceleyebilirsiniz.

Suudi Arabistan Ekonomisi Nasıldır?

Arap yarımadasında yer alan Suudi Arabistan, coğrafi açıdan bakıldığı zaman son derece zengindir. Coğrafi olarak avantajlı konumdadır. Suudi Arabistan’ın en büyük gelir kaynağı ise petroldür.

Bunun yanı sıra dini turizm alanında da avantajları bulunmaktadır. İslamiyetin merkezi olarak bilinir. Hac dönemlerinde binlerce turisti ağırlayan ülke, döviz ağırlıklı kazanç elde eder.

Suudi Arabistan Asgari Ücret 2024

Orta doğunun en fazla konuşulan ve merak edilen ülkelerinden Arabistan’da asgari ücret: 699 Euro’dur. Türk Lirası olarak incelendiğinde ise 23.980 ₺ olarak görebiliriz. Bu da ülkemiz standartlarından yüksek olduğu anlamına gelmektedir.

Suudi Arabistan İş Fırsatları

Özellikle Mekke ve Medine gibi şehirlerin olması yer alması ülkeye çok büyük bir fayda sağlar. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanlar, her yıl milyarlarca dolar kazandırır. Suudi Arabistan akla geldiği zaman genel olarak insanlar Suudi Arabistan hacdan ne kadar kazanır gibi pek çok soru yöneltmektedir. Ancak bunun her yıl değiştiğini söylemek mümkün olsa da en büyük geliri petrol ve hacdan Sağladığını söylemek mümkün olacaktır.

Suudi Arabistan’ın ekonomisini sorgulayacak olur isek net bir şekilde dünyanın ekonomi alanında 20. büyük gücü demek mümkün olacaktır. Arabistan’da uygulanan asgari ücret nasıl belirlenir ya da Suudi Arabistan’da asgari ücret neye göre belirlenir şeklinde sorular da en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır.

İşçi alımı yüksek olan Suudi Arabistan için özel sektör ile ilgili bir ücretlendirme sistemi yoktur. En düşük rütbeli memur ne kadar alıyor ise Suudi Arabistan’da asgari ücretle çalışan bir işçi de o kadar para almaktadır. Bu tip sebeplerden ötürü genel olarak özellikle de Türkiye içerisinden çok insan çalışmak amacı ile Suudi Arabistan’a gitmek ister. Eğer ki böyle bir amacınız var ise Suudi Arabistan’ın ekonomik ve sosyal hayatını tam olarak idrak etmeniz gerekmektedir. Ayrıca Suudi Arabistan maaşlar bütün mesleklerde iyi maaş vermektedir.

Suudi Arabistan Asgari Ücret Ne Kadar?

Suudi Arabistan’da işçilere verilen asgari ücreti, 699 Euro’dur. Bu da güncel kur ile 23 bin 980 TL’ye tekabül etmektedir.

Suudi Arabistan Asgari Ücret Kaç Dolar?

Yalnızca Türkiye’de değil Dünya’daki birçok insan Suudi Arabistan’a çalışmak için gitmektedir. Çünkü maaş konusunda gerçekten elleri açıktır. Burada asgari ücret 744 Dolara denk gelmektedir. Sizde eğer çalışmak için yurt dışına gitmek istiyorsanız kesinlikle Suudi Arabistan’ı düşünmenizde fayda vardır. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Tayland Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Suudi Arabistan Asgari Ücret Kaç Riyal?

Birçok insanlar Suudi Arabistan çalışmayı düşünmektedir. Fakat unutmayın ki burada alacağınız asgari ücretten siz faydalanamayacaksınız. Çünkü verilen asgari ücret gurbetçiler için geçerli değildir. Burada çalışan birçok yabancı vatandaş asgari ücretten daha az maaş almaktadır. Asgari ücret 2796 Riyal‘e denk gelmektedir.

Suudi Arabistan Market Fiyatları

Suudi Arabistan Market Fiyatları asgari ücretle çalışan kişi için de gayet uygundur. Özellikle meyve ve sebze fiyatları oldukça ucuzdur. İşte Suudi Arabistan’daki market fiyatları şu şekildedir:

  • 250 gram Ekmek = 0.75€
  • 12’li yumurta = 2.50€
  • Bir litre süt = 1.50€
  • Bir kilo tavuk kanadı = 5.50€
  • Bir kilo muz = 1.89€
  • Bir kilo elma = 2.20€

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Suudi Arabistan Asgari Ücret 2024 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

2.9/5 - (14 Oy)
Yorum yapın