Estonya Asgari Ücret 2022

Estonya Asgari Ücret 2022 yazımızla sizlerleyiz. Kırgızistan’da yaşamayı veya bir gezi planlamayı düşünüyorsanız bu ücret hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz. O nedenle Estonya yaşam maliyetlerini ve masraf kalemlerini detaylı bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Bu tarz yazılarımız asgari ücret kategorisi altında değerlendirilmektedir. İlginizi çeken ülkeler hakkında birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

Öncelikle ele aldığımız ülke hakkında ufak bir bilgilendirme yapalım. Kuzey Avrupa’da bulunan bir Baltık devleti olan Estonya, Sovyetler Birliği’nden ilk olarak ayrılan ve kendi para birimini basan bir ülkedir. Estonya nüfus olarak Avrupa’nın en seyrek nüfuslu ülkelerinden biridir. Ülke topraklarının birçoğu ormanlarla kaplıdır. Bu ülkenin resmi dili Estoncadır. Fakat Estonya’da Sovyet dönemi zamanında Rusça zorunlu olduğu için insanlar hala yaygın olarak Rusça dilini de konuşmaktadır.

Estonya Asgari Ücret 2022

Asıl adı Estonya Cumhuriyeti olan ülke Çarlık Rusya’nın yıkılmasının ardından bağımsızlığını kazanmıştır. Başkenti Tallinn olan Estonya’nın asgari ücreti 690 dolardır. Türk lirasına çevirdiğimizde ise güncel kurdan bu para 10200₺ – 10400₺ civarına denk gelmektedir. Bu da Türkiye standartları göz önünde alındığında oldukça iyi bir ücrettir. Ülkemiz ekonomik durumu ile karşılaştırıldığında bizden daha ileri olduklarını söylemek mümkündür.

Bu yazımıza benzer Somali Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Estonya Yaşam Maliyeti 2022

Estonya Yaşam Maliyeti
Estonya Yaşam Maliyeti

Eğer Estonya’da yaşamak veya bir gezi ile seyahat etmek istiyorsanız oradaki ürün ve hizmetlerin ücretlerini sizlere aktarmamız çok yararlı olacaktır. Estonya’da çalışan insanlara verilen maaşlar diğer Avrupa ülkelerine ve Baltık ülkelerine oranla daha düşüktür. Estonya’da işsizlik oldukça düşüktür, bu da refah seviyesinin artmasının bir kanıtıdır. Peki Estonya’da yaşam maliyetleri nasıl? Hangi ürünler ne kadar? İşte o cevaplar:

  • 1 kg kırmızı et: 8.7€
  • 12’li yumurta: 1.55€
  • Paket sigara: 4.80€
  • 500 gram ekmek: 0.86€
  • 1 litre süt: 0.78€
  • 1 kg elma: 1.40€

Bu verilere bakıldığında dışarıdan bir ülke vatandaşı için fiyatlar aşırı bir pahalılık ifade etmiyor. Buna bağlı olarak orada yaşayan ve minimum maaş ile çalışan vatandaşlar için oldukça rahat ve kolay hayat şartları mevcuttur.

Estonya Yaşam Şartları

Ülke içerisinde ortalama maaş 1644$ civarındadır. Fakat asgari ücret ise 690$’dır. Özellikle de asgari ücret alan kişilerin alım güçleri az görünse de onlar da rahat bir hayat yaşamaktadırlar. Çünkü Estonya’da yaşayan vatandaşların veya ülkelerine okumak için gelen insanların ulaşım için paraya ihtiyacı yoktur. Ücretsiz bir şekilde istedikleri yere gidebilmektedirler. Gıda masrafları için aylık 100 – 150 dolar gibi bir bütçeyle güzel bir şekilde yaşayabilmektedirler.

Estonya Ekonomisi Nasıldır?

Estonya ekonomi bakımından Avrupa ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke ekonomisi olmuştur. 2008 yılında ekonomik krizle beraber yıllık kişi başına düşen milli gelirde azalma görülse de krizin çözülmesiyle birlikte yeniden artışa geçmiştir. Bu ekonomik gelişmelerin etkisiyle ülkedeki işsizlik oranı da azalmıştır. Estonya, İsveç ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkeyle ticaret yapmıştır.

Bu yazımıza benzer Suudi Arabistan Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Estonya İş Fırsatları

Estonya’da çalışma imkanı oldukça kolaydır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için de birçok iş imkanı bulunan Estonya’da tercih edilebilecek iş imkanları arasında doktorluk, mühendislik, öğretmenlik ve mimarlık yer almaktadır. Estonya’ya çalışmaya gitmek isteyen Türk vatandaşlar için internet sitelerinde iş imkanları bulunmaktadır. Teknolojik olarak da gelişmiş bir ülke olduğu için çok sayıda teknolojik şirkette çalışma imkanı vardır. Estonya iş fırsatlarını bu şekilde değerlendirebilirsiniz. İnternetten veya çeşitli kaynaklardan araştırmalarınızı yapabilirsiniz.

Estonya Asgari Ücret Ne Kadar?

Estonya asgari ücret 690 dolardır. Ülke ekonomisi ve çeşitli bilgileri sizler için derledik. Tüm detaylara yukarıdan ulaşabilirsiniz. Bunun yanında ülke ekonomisinin geri kaldığı Estonya’da çalışma durumları ve seyahat hakkında da verileri sizler için hazırladık.

Minimum ücret ve yaşam maliyetleri ile alakalı yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresinden ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

Estonya Asgari Ücret 2022 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yazımızı Değerlendirin.

Yorum yapın