Şili Asgari Ücret 2022

Şili Asgari Ücret 2022 yazımız ile karşınızdayız. Ekonomik açıdan baktığımızda Şili, birçok ülkeye nazaran yeterli refahta değildir. Fakat 3. dünya ülkeleri baz alındığında ise daha gelişmiştir. Özellikle de coğrafi yapısı ve şartları birtakım özelliklere sahip olmasını kısıtlamaktadır.

Şili asgari ücreti, Türk Lirası’na çevrildiğinde 6000₺ olarak hesaplanır. Şili’nin kendi para birimiyle ise 337.000 Şili Pezosu‘dur. Bunun yanı sıra bir de maliyet hesaplaması yapmak gerekir. Giderler hesaplandığında, alım gücü oldukça yüksektir. Maaşınızın çok büyük bir kısmı artı olarak kalır.

Şili’de Yaşam Maliyeti Nasıldır?

Güney Amerika’da en uzun ülke olarak nitelendirilen Şili, ekonomik açıdan yaşamaya uygundur. Eğitim kalitesi ve seyahat açısından bir problem yaşanmamaktadır. Şehir ekonomik açıdan çok geri olmasa da birtakım ürünlerin fiyatları pahalıdır. Örneğin, asgari ücret alan bir işçi zor şartlarda hayatını sürdürebilirken bir Doktor veya Mühendis refah bir şekilde yaşayabilir.

Şili Yaşam MaliyetiPin
Şili Yaşam Maliyeti

Birtakım ürünlerin maliyetlerini içeren bir liste ile karşınızdayız:

  • 1 Ekmek: 0,5€
  • Bir Litre Süt: 0.98€
  • 1 Şişe Su: 0.80€
  • Mc Donalds Menüsü: 5.4€
  • 1 Adet Kot Pantolon: 45€

Buna benzer olan Kırgızistan Asgari Ücret yazımızı inceleyebilirsiniz.

Şili Ekonomisi Nasıldır?

Orta ve Güney Amerika baz alındığında en zengin ve refah ülkeler arasında gelmektedir. Turistik faaliyetler, madencilik sektörü, balıkçılık ve finans alanlarında oldukça gelişmiştir. İhracat oranı da her geçen gün artmaktadır.

Şili Asgari Ücret 2022

Güney Amerika’nın en batısında olan ve upuzun bir sahil şeridine sahip Şili, yaklaşık 376€, Türk lirası cinsinden 6000TL, 337.000 Şili Pezosu‘na denk gelmektedir. Orta ve Güney Amerika baz alındığında oradaki ülkelere göre hayat standartları yüksektir.

Şili’de İş Fırsatları

Özellikle Turizm, finans, madencilik ve balıkçılık sektörlerinde gelişmiş olan Şili son derece iş yapmaya uygun bir yerdir. Oraya gidip gıda sektöründe işler yapan, fotoğrafçılık ile uğraşan veya balıkçılık sektöründe çalışan birçok vatandaşımız bulunmaktadır. Peki bu insanlar ne kadar kazanıyor? Gibi pek çok soru yöneltmektedir. Ancak bunun her yıl değiştiğini söylemek mümkün olsa da en büyük geliri balıkçılık ve turizmden sağladığı düşünülüyor.

Buna benzer olan Somali Asgari Ücret yazımızı inceleyebilirsiniz.

Liberal bir yönetime sahip olan Şili’de en fazla bakır madenciliği ve işletmeciliği yapılmaktadır. Bu denli önemli olmasının bir sebebi de dünyada talep edilen bakır miktarının 3’te 1’i bu ülkeden çıkmaktadır. İşsizlik oranlarının da çok fazla olmadığı Şili’de işsizlik oranı yaklaşık olarak %6 bandındadır.

Şili Asgari Ücret Ne Kadar?

Şili’de işçilere verilen asgari ücreti, 376 Euro’dur. Bu da güncel kur ile 6000 TL’ye denk gelmektedir.

Yaşam maliyetleri, Gıda fiyatları ve asgari ücret ile alakalı bilgiler verdiğimiz kategoriye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Şili Asgari Ücret 2022 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın