Ana Sayfa » Yaşam » Asgari Ücret » Şili Asgari Ücret 2023 – Yaşam Maliyeti

Şili Asgari Ücret 2023 – Yaşam Maliyeti

Şili Asgari Ücret 2023 yazımız ile karşınızdayız. Ekonomik açıdan baktığımızda Şili, birçok ülkeye nazaran yeterli refahta değildir. Fakat 3. dünya ülkeleri baz alındığında ise daha gelişmiştir. Özellikle de coğrafi yapısı ve şartları birtakım özelliklere sahip olmasını kısıtlamaktadır.

Şili asgari ücreti, Türk Lirası’na çevrildiğinde 8.503₺ olarak hesaplanır. Şili’nin kendi para birimiyle ise 400.000 Şili Pezosu‘dur. Bunun yanı sıra bir de maliyet hesaplaması yapmak gerekir. Giderler hesaplandığında, alım gücü oldukça yüksektir. Maaşınızın çok büyük bir kısmı artı olarak kalır.

Şili Asgari Ücret 2023

Güney Amerika’nın en batısında olan ve upuzun bir sahil şeridine sahip Şili, yaklaşık 427€, Türk lirası cinsinden 8.503 TL, 400.000 Şili Pezosu‘na denk gelmektedir. Orta ve Güney Amerika baz alındığında oradaki ülkelere göre hayat standartları yüksektir.

Şili Asgari Ücret Kaç Peso ?

Sıkça sorulan sorulardan birisi olan Şili Asgari Ücret Kaç Peso ? sorusu hakkında cevap verelim. Yaklaşık olarak Şili asgari ücreti 400.000 Şili pezosuna denk gelmektedir.

Şili Yaşam Maliyeti Nasıldır? ⭐

Güney Amerika’da en uzun ülke olarak nitelendirilen Şili, ekonomik açıdan yaşamaya uygundur. Eğitim kalitesi ve seyahat açısından bir problem yaşanmamaktadır. Şehir ekonomik açıdan çok geri olmasa da birtakım ürünlerin fiyatları pahalıdır. Örneğin, asgari ücret alan bir işçi zor şartlarda hayatını sürdürebilirken bir Doktor veya Mühendis refah bir şekilde yaşayabilir.

Şili Yaşam Maliyeti
Şili Yaşam Maliyeti

Birtakım ürünlerin maliyetlerini içeren bir liste ile karşınızdayız:

  • 1 Ekmek: 0,5€
  • Bir Litre Süt: 0.98€
  • 1 Şişe Su: 0.80€
  • Mc Donalds Menüsü: 5.4€
  • 1 Adet Kot Pantolon: 45€

Buna benzer olan Kırgızistan Asgari Ücret yazımızı inceleyebilirsiniz.

Şili’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Şili'de Asgari Ücret
Şili’de Asgari Ücret

Öncelikle Şili’de işçilere verilen asgari ücreti, 427 Euro’dur. Bu da güncel kur ile 8.503 TL’ye denk gelmektedir. Şili’de Asgari Ücret Ne Kadar? sorusunu da bu şekilde cevaplamış olduk.

Şili Ekonomisi Nasıldır?

Orta ve Güney Amerika baz alındığında en zengin ve refah ülkeler arasında gelmektedir. Turistik faaliyetler, madencilik sektörü, balıkçılık ve finans alanlarında oldukça gelişmiştir. Şili Ekonomisinin ihracat oranı da her geçen gün artmaktadır.

Şili’de İş Fırsatları

Özellikle Turizm, finans, madencilik ve balıkçılık sektörlerinde gelişmiş olan Şili son derece iş yapmaya uygun bir yerdir. Oraya gidip gıda sektöründe işler yapan, fotoğrafçılık ile uğraşan veya balıkçılık sektöründe çalışan birçok vatandaşımız bulunmaktadır. Peki bu insanlar ne kadar kazanıyor? Gibi pek çok soru yöneltmektedir. Ancak bunun her yıl değiştiğini söylemek mümkün olsa da en büyük geliri balıkçılık ve turizmden sağladığı düşünülüyor. Şili’de İş Fırsatları bu şekildedir.

Buna benzer olan Somali Asgari Ücret yazımızı inceleyebilirsiniz.

Liberal bir yönetime sahip olan Şili’de en fazla bakır madenciliği ve işletmeciliği yapılmaktadır. Bu denli önemli olmasının bir sebebi de dünyada talep edilen bakır miktarının 3’te 1’i bu ülkeden çıkmaktadır. İşsizlik oranlarının da çok fazla olmadığı Şili’de işsizlik oranı yaklaşık olarak %6 bandındadır.

Şili’de Hayat Pahalı Mı?

Şili’de hayat Türkiye’ye göre daha pahalıdır. Yaklaşık olarak orada yaptığınız alışverişlerinizde 1.6 kat oranında fazla ödeme yapmanız gerekiyor. Bu da hayatın Şili’de pahalı olduğunu ifade eder. Şili’de Hayat Pahalı Mı? sorusu bu şekildedir.

Yaşam maliyetleri, Gıda fiyatları ve asgari ücret ile alakalı bilgiler verdiğimiz kategoriye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Şili Asgari Ücret yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımızın devamı gelecektir. Takipte kalın.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın