Ana Sayfa » Yaşam » Asgari Ücret » Litvanya Asgari Ücret 2023 – Yeni Yılda Neler Değişti?

Litvanya Asgari Ücret 2023 – Yeni Yılda Neler Değişti?

Bugün sizlerle Litvanya Asgari Ücret 2023 yazısıyla beraberiz. Son dönemlerde sıklıkla aratılan Litvanya, resmi olarak Litvanya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da üç Baltık devletinden birisidir. Yakın zamanda merak konusu olan Litvanya asgari ücret, yaşam şartları ve meslekler hakkında tüm detayları sizlere aktaracağız. Litvanya’nın Euro ve Türk Lirası cinsinden de ücretleri öğreneceksiniz. İş fırsatları ve Litvanya yaşam maliyetini merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu gibi yazılarımız asgari ücret kategorisi altında değerlendirilmektedir. İlginizi çeken ülkeler hakkında birçok bilgiyi ilgili bağlantıdan bulabilirsiniz.

Litvanya Asgari Ücret Ne Kadar?

Kuzey Avrupa’da üç Baltık devletinden birisi olan Litvanya’da asgari ücret 730 Euro‘dur. Bu da yaklaşık olarak 773,75 Dolara tekabül etmektedir. Ayrıca, Türk lirası olarak ise yaklaşık 14.428 TL’ye denk gelmektedir. Görüldüğü gibi ülkemize kıyasla daha fazla asgari ücret almaktadırlar. Bunun sebebi ülkenin alım gücünün yüksek olduğu içindir.

Litvanya Yaşam Maliyeti

Litvanya Yaşam Maliyeti
Litvanya Yaşam Maliyeti

Kısacası Litvanya’da yaşamanın maliyeti ucuzdur. Ortalama bir uluslararası öğrenci ayda yaklaşık 300-900 Euro harcamaktadır. Genel olarak, Litvanya’daki masraflarınız öğrenci konaklaması için 90-300 Euro, eğitim materyalleri için 20-50 Euro, içecek ve yiyecek masrafları için 150-300 Euro ve hobi, aktiviteler ve gezmek için yaklaşık 100-300 Euro olacaktır. Ulaşım da çok pahalı, ayda yaklaşık 30 Euro, fakat öğrenci indirimi kullanarak daha ucuza bile gelebiliyor. Ayrıca, Litvanya’nın Baltık Denizi komşusu olan İsveç Asgari Ücret – Yaşam Maliyeti 2022 yazımıza da bakabilirsiniz.

Litvanya Yaşam Şartları

Öncelikle Litvanya yaşam şartlarına bakarsak bu ülke Avrupa standartlarındadır. Litvanya, Dünya Sağlık Standartları listesinde ise 94’üncü sırada, İnsani Gelişmişlik Endeks sıralamasında ise yapılan araştırmaya göre 34. sıradadır. Litvanya Yaşam Standartları listesinde ise 43. sırada yer almaktadır. Litvanya’da işsizlik oranı yapılan son araştırmalara göre 2020 yılında %8.43 olarak belirtilmiştir.

Litvanya Market Fiyatları

Eğer Litvanya‘da yaşamak istiyorsanız veya oraya bir ziyaret gerçekleştiriyorsanız, market ve gider fiyatlarını bilmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu sebeple aşağıdaki Litvanya market fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

 • Bir somun ekmek= 0.51€
 • 1 düzine yumurta= 1.51€
 • Bir kilo tavuk kanadı= 4.78€
 • 1 kilogram elma= 0.8€
 • Bir litre süt= 0.87€
 • Ucuz bir restoranda bir kişilik yemek= 7€
 • İyi bir restoranda iki kişilik yemek= 30€

Litvanya Gece Hayatı

Litvanya’da, özellikle başkent Vilnius’ta gece hayatı oldukça canlıdır. Litvanya halkı, eğlenmek için genellikle barlar, kumarhaneler vegece kulüplerini tercih etmektedir. Burlesque ve Pantera gece kulüpleri çok tercih edilenler arasındadır. Alchemikas ise başkent Vilnius’ta sık tercih edilen bir kokteyl bardır.

En Ünlü Litvanya Gece Kulüpleri Nelerdir?

Litvanya’daki en ünlü gece kulüplerini sizler için bir araya getirdik.

 1. Dejavu
 2. Mojo Lounge
 3. Garganas
 4. Bix
 5. Pantera
 6. Tamsta Club
 7. Soho Club

Litvanya İş İmkanları

Litvanya’da iş bulmak kolaydır. Yapılan araştırmalara göre Litvanya’da işsizlik oranı %8,43 iken, uzun dönemli işsizlik oranı %4,78 olarak belirlenmiştir. Litvanya teknoloji alanında oldukça ilerlemiş olup ihracatının büyük bir kısmını da teknoloji alanında yapmaktadır.

Litvanya’da En Çok Tercih Edilen Meslekler

Litvanya’da en çok tercih edilen ve özellikle ihtiyaç duyulan meslekleri sizler için derledik.

 • Bilgisayar mühendisliği
 • Tasarımcılık
 • Yazılım mühendisliği
 • İş geliştirme uzmanları
 • Ürün yöneticileri
 • Pazarlama ve iletişim uzmanları

Litvanya İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu ülke ile alakalı sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

Yaşam maliyetleri, Market fiyatları ve asgari ücret ile alakalı bilgiler verdiğimiz kategoriye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Son olarak Litvanya Asgari Ücret 2023 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımızın devamı gelecektir. Takipte kalın.

5/5 - (4 Oy)
Yorum yapın