Ana Sayfa » Yaşam » Asgari Ücret » İran Asgari Ücret 2024 – İran Asgari Ücret Kaç Riyal – Tümen!

İran Asgari Ücret 2024 – İran Asgari Ücret Kaç Riyal – Tümen!

İran Asgari Ücret 2024 bakımından, birçok ülkeye nazaran oldukça geride kalmıştır. İran’da yaşamayı ve hayatınızı devam ettirmeyi düşünüyorsanız bu ücret size yeterli gelmeyebilir. Fakat bazı ülkelerden de daha iyi konumda olduğunu söylemek gerekir. Ayrıca o nedenle İran yaşam maliyetlerini ve masraf kalemlerini detaylı bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Bu tarz yazılarımız asgari ücret kategorisi altında değerlendirilmektedir. İlginizi çeken ülkeler hakkında birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

İran Asgari Ücret 2024

Ülkemizin doğusunda bulunan ve birçok ortak noktamız bulunan İran’da asgari ücret 6.683.400 Riyal’dir. Buda yaklaşık olarak 158 dolara tekabül etmektedir. Ayrıca Türk Lirası bazında da 2925 ₺’dir. Dünya standartlarına göre ortalamanın altındadır. Aşağıda aylık günlük ve saatlik ücretlere ulaşabilirsiniz.

İran Saatlik Asgari Ücret27495 Riyal0,65 Dolar21,15 TL
İran Günlük Asgari Ücret222498 Riyal5,26 Dolar171,14 TL
İran Aylık Asgari Ücret6683400 Riyal158 Dolar5140 TL

İran Yaşam Maliyeti 2024

Eğer İran’da yaşam maliyeti konusuna değineceğiz. Bu ülkede yaşamak istiyorsanız veya oraya bir ziyaret gerçekleştiriyorsanız, market ve gider fiyatlarını bilmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu sebeple aşağıdaki İran market fiyatlarına ulaşabilirsiniz. Türkiye ile kıyasladığımızda daha pahalı bir fiyatlaması vardır.

  • 1 Somun ekmek: 0,2€
  • Bir Litre Süt: 1€
  • Sarı Peynir: 4€
  • Bir kilo domates: 0,9€
  • Bir kilo patates: 0,7€
  • 1 Litre Benzin: 66 AFN
  • Toplu taşıma bileti: 20 AFN
  • 1,5 Litre Su: 25 AFN

Bu fiyatlar ve maliyetler göz önünde bulundurulduğunda diğer ülkelerden gelen kişiler için oldukça normal gibi gözükebilir fakat kendi halkı için çok pahalı bir yaşantı mevcuttur. Halk genel olarak maddi olarak sıkıntıdadır. Bunun yanında dilerseniz Arabistan asgari ücrete de göz atabilirsiniz.

İran Asgari Ücret Kaç Riyal 2024

İran Asgari Ücret Kaç Riyal
İran Asgari Ücret Kaç Riyal

Hal böyleyken ülkemizdeki ve çevredeki insanlar farklı ülkelerin çalışanlarının kazançlarını merak etmektedirler. Ve bu şekilde de ülkemizi diğer ülkelerle kıyaslamaktadırlar. Hem komşu olduğumuz hem de ekonomimizin çok farklı olmadığı İran ile maaşlarımızı kıyaslayalım. İlk olarak İran’da Asgari Ücret Kaç Riyal 2024 derseniz, 6.700.000 İran Riyali’ne tekabül etmektedir.

İran’da Asgari Ücret Kaç Dolar 2024

Ortadoğu’da bulunan hem sınır komşumuz hem de iyi ilişkilerimiz ile tanınan İran’da Asgari Ücret Kaç Dolar 2024 yılında ne oldu? Gibi birçok soru ile karşılaşmaktayız. Şuan için 6.700.000 İran Riyali bandında bir ücret söz konusudur. Bu da 158 Dolara tekabül etmektedir. Dünya standartlarının çok altında bir ülkedir.

İran Yaşam Şartları

Ortalama maaşlar 200€ civarındadır. Ekonomik açıdan bir miktar zorlanılsa da yaşamaya uygundur. Şeriat ile yönetildiğinden dolayı yabancı ve farklı dine mensup kişilere farklı bir gözle bakılmaktadır. Genel olarak eğitim düzeyleri ve dil bile oranları iyidir. Fakat İran’da Asgari Ücret 2024 için bakıldığında şehirleri, insanları bir miktar da olsa tehlikelidir. Dikkat etmekte fayda var. Ayrıca İran Yaşam Şartları orada yaşayan insanlar için normal gibi gözükse de aslında pekte normal değildir.

İran Ekonomisi Nasıldır?

İran ekonomisine baktığımızda pek gelişmemiş bir ülke olduğunu görebiliriz. Çeşitli tarımsal faaliyetler, doğalgaz ve petrol çalışmaları dışında fabrikasyon olarak zayıftır. 2020 yılının verilerini incelediğimizde ise 400 doların altında açlık sınırının olduğunu da göz önünde bulundurursak ciddi bir ekonomik problem olduğunu anlayabiliriz. İran’da Asgari Ücret 2024 Ordu ve askeri anlamdaki ciddi yatırımlarda ekonomik anlamda İran’ı zedelemiştir.

İran İş Fırsatları

Ülkede dışarıdan işçi veya çalışan alma gibi bir durum çok yaygın bir olay değildir. Bunun yanında iş dağılım miktarına göre işçi olabilecek potansiyelde çok kişi vardır. İran’da iş fırsatlarının yanında insanlar, İran’da asgari ücret kaç riyal diye sormaktadır. Fakat doktor, hemşire, avukat, hakim veya mühendis gibi kalifiye alanlarda son derece insana ihtiyaç duymaktadırlar. İran vatandaşlarının kendisi çeşitli ülkelere göçmen olarak gitmektedir. Bunun sebepleri arasında ülke ekonomik durumları gösterilebilir. Gittikleri ülkelerin başında da ülkemiz gelrmektedir.

İran’da Enflasyon Ne Kadar 2024

Özellikle 2024 yılının nisan ayında %35 civarında olan İran enflasyon oranı mayıs ayından itibaren oldukça yükselişe geçmiştir. Son açıklanan verilere göre İran enflasyon oranı güncel verisi %50 civarındadır. Bu oranda sabit bir şekilde kalmıştır. Tarihin en yüksek seviyelerine bu aylarda ulaşmıştır.

İran Ortalama Maaş 2024

İran Ortalama Maaş
İran Ortalama Maaş

Özellikle İran İstatistik Merkezi verileri dikkate alınırsa, İran’da 2024’de ortalama maaş ayda 18.970.900 riyal yani 455 $’dır. Gelirler büyük ölçüde mesleğe ve yaşadığınız bölgeye bağlıdır. Örneğin, başkent Tahran, ülkenin tamamından birkaç kat daha fazla kazanmantadır. Yani ayda ortalama 900 dolar civarında. Diğer bir istatistiki veri şirketi Numbeo’ya göre, vergileri ödedikten sonra İran’da ortalama maaş ayda 315 dolar civarındadır.

Farklı ülkeler ile kıyaslamak isterseniz Gürcistan Asgari Ücret yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

İran Asgari Ücret Ne Kadar?

İran Asgari Ücret Ne Kadar
İran Asgari Ücret Ne Kadar

Ayrıca ilk olarak İran Minimum Ücret 158 Dolardır. Ülke ekonomisi ve çeşitli verileri toparladığımız zaman satın alınan malzemelerin pahalı fakat sonuç olarak maaşın çok düşük olduğu bir ülkedir. İran da Asgari Ücret Kaç Dolar derseniz de 160 dolar bandındadır. Bunun yanında hayat şartları ve meslek maaşları zor ve düşüktür. Bunun yanında Vietnam asgari ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Minimum ücret ve yaşam maliyetleri ile alakalı yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresinden ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

İran’da Asgari Ücret 2024 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

4.7/5 - (3 Oy)
Yorum yapın