İran Asgari Ücret 2022 – Yaşam Maliyeti

İran Asgari Ücret 2022 bakımından, birçok ülkeye nazaran oldukça geride kalmıştır. İran’da yaşamayı ve hayatınızı devam ettirmeyi düşünüyorsanız bu ücret size yeterli gelmeyebilir. Fakat bazı ülkelerden de daha iyi konumda olduğunu söylemek gerekir. Ayrıca o nedenle İran yaşam maliyetlerini ve masraf kalemlerini detaylı bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Bu tarz yazılarımız asgari ücret kategorisi altında değerlendirilmektedir. İlginizi çeken ülkeler hakkında birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

İran Asgari Ücret 2022

Ülkemizin doğusunda bulunan ve birçok ortak noktamız bulunan İran’da asgari ücret 6683400 İran Riyali’dir. Buda yaklaşık olarak 158 dolara tekabül etmektedir. Ayrıca Türk Lirası bazında da 2725 ₺’dir. Dünya standartlarına göre ortalamanın altındadır. Aşağıda aylık günlük ve saatlik ücretlere ulaşabilirsiniz.

İran Saatlik Asgari Ücret27495 Riyal0,65 Dolar11,21 TL
İran Günlük Asgari Ücret222498 Riyal5,26 Dolar90,72 TL
İran Aylık Asgari Ücret6683400 Riyal158 Dolar2725 TL

İran Yaşam Maliyeti 2022

Eğer İran’da yaşamak istiyorsanız veya oraya bir ziyaret gerçekleştiriyorsanız, market ve gider fiyatlarını bilmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu sebeple aşağıdaki İran market fiyatlarına ulaşabilirsiniz. Türkiye ile kıyasladığımızda daha pahalı bir fiyatlaması vardır.

  • 1 Somun ekmek: 0,2€
  • Bir Litre Süt: 1€
  • Sarı Peynir: 4€
  • Bir kilo domates: 0,9€
  • Bir kilo patates: 0,7€
  • 1 Litre Benzin: 66 AFN
  • Toplu taşıma bileti: 20 AFN
  • 1,5 Litre Su: 25 AFN

Bu fiyatlar ve maliyetler göz önünde bulundurulduğunda diğer ülkelerden gelen kişiler için oldukça normal gibi gözükebilir fakat kendi halkı için çok pahalı bir yaşantı mevcuttur. Halk genel olarak maddi olarak sıkıntıdadır. Bunun yanında dilerseniz İsveç asgari ücrete de göz atabilirsiniz.

İran Yaşam Şartları

Ortalama maaşlar 200€ civarındadır. Ekonomik açıdan bir miktar zorlanılsa da yaşamaya uygundur. Şeriat ile yönetildiğinden dolayı yabancı ve farklı dine mensup kişilere farklı bir gözle bakılmaktadır. Genel olarak eğitim düzeyleri ve dil bile oranları iyidir. Fakat şehirleri, insanları bir miktar da olsa tehlikelidir. Dikkat etmekte fayda var. İran Yaşam Şartları orada yaşayan insanlar için normal gibi gözükse de aslında pekte normal değildir.

İran Ekonomisi Nasıldır?

İran ekonomisine baktığımızda pek gelişmemiş bir ülke olduğunu görebiliriz. Çeşitli tarımsal faaliyetler, doğalgaz ve petrol çalışmaları dışında fabrikasyon olarak zayıftır. 2020 yılının verilerini incelediğimizde ise 400 doların altında açlık sınırının olduğunu da göz önünde bulundurursak ciddi bir ekonomik problem olduğunu anlayabiliriz. Ordu ve askeri anlamdaki ciddi yatırımlarda ekonomik anlamda İran’ı zedelemiştir.

İran İş Fırsatları

Ülkede dışarıdan işçi veya çalışan alma gibi bir durum çok yaygın bir olay değildir. Bunun yanında iş dağılım miktarına göre işçi olabilecek potansiyelde çok kişi vardır. Fakat doktor, hemşire, avukat, hakim veya mühendis gibi kalifiye alanlarda son derece insana ihtiyaç duymaktadırlar. İran vatandaşlarının kendisi çeşitli ülkelere göçmen olarak gitmektedir. Bunun sebepleri arasında ülke ekonomik durumları gösterilebilir. Gittikleri ülkelerin başında da ülkemiz gelrmektedir.

İran Asgari Ücret Ne Kadar?

İran Asgari Ücret Ne Kadar
İran Asgari Ücret Ne Kadar

İran Minimum Ücret 158 Dolardır. Ülke ekonomisi ve çeşitli verileri toparladığımız zaman satın alınan malzemelerin pahalı fakat sonuç olarak maaşın çok düşük olduğu bir ülkedir. Hayat şartları ve meslek maaşları zor ve düşüktür. Bunun yanında Vietnam asgari ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Minimum ücret ve yaşam maliyetleri ile alakalı yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresinden ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

İran Asgari Ücret 2022 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yazımızı Değerlendirin.

Yorum yapın