Ana Sayfa » Yaşam » Asgari Ücret » Bosna Hersek Asgari Ücret 2023 – Yaşam Maliyeti

Bosna Hersek Asgari Ücret 2023 – Yaşam Maliyeti

Bosna Hersek Asgari Ücret 2023 en çok merak edilenler arasındadır. Sürekli merak edilecek ve güncelliğini koruyacak olan Bosna Hersek asgari ücret, yaşam şartları ve meslekler hakkında tüm detayları sizlere aktaracağız. Mark, Euro ve Türk Lirası cinsinden de ücretleri öğreneceksiniz. İş fırsatları ve Bosna Hersek yaşam maliyetini merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz. Bu tarz yazılar dikkatinizi çekiyorsa asgari ücret kategorimize göz atabilirsiniz.

Bosna Hersek’te Asgari Ücret Ne Kadar?

Avrupa kıtasının güneydoğu bölümünde yer alan Bosna Hersek’te asgari ücret 244 Dolar’dır. Bu da 4.530 Türk Lirasına ve 445 Mark’a tekabül etmektedir. Bu yüzden ülkemiz ile karşılaştırıldığında asgari ücret hemen hemen aynı diyebiliriz. Bu yüzden alım güçleri düşük olduğundan insanlar pek de rahat bir yaşam sürdüremiyorlar.

Bosna Hersek Yaşam Maliyeti

Bosna Hersek Yaşam Maliyeti çeşitli standartlar ile ölçülmektedir. Bir litre benzin 1.654 Euro’dur. Diğer Avrupa şehirleri ve ülkelerine göre daha düşük bir yaşam standardı vardır.

Bosna Hersek Yaşam Şartları

Eğitim seviyesi ve sosyal yaşam açısından gelişmekte olan bir ülkedir. Ülkenin refah seviyesi orta seviyededir. Fakat bunun yanında Türk Lirası karşısındaki değeri epey yüksek olduğundan ülkemizden Bosna Hersek Yaşam Şartları açısından bu ülkeye giden vatandaşlarımız için maddi anlamda sıkıntı çekme ihtimallerinin olabileceğini tahmin etmekteyiz.

Bosna Hersek Market Fiyatları

Bosna Hersek Market Fiyatları başlığımızın altında sizlere bilhassa en fazla merak edilen ürünlerin. yani et, meyve sebze ve diğer temel gıdaların Bosna Hersek marketlerindeki fiyatlarından bahsedeceğiz. Bunun yanında bu ülkede yapılan üretimden dolayı ve imkanlardan dolayı en çok tüketilen gıdaların fiyatlarını aşağıda sizler için hazırladığımız listede bulabilirsiniz. Ayrıca eğer isterseniz Irak Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

  • Bir somun beyaz ekmek (250 gram): 0.25€
  • 12’li yumurta: 1.5€
  • 1 kilo tavuk kanadı: 3.80€
  • 1 kg domates: 1€
  • Bir litre süt: 0.70€

Bosna Hersek’te Asgari Ücret Kaç Mark?

Avrupa’da bulunan Bosna Hersek; Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan ile komşuluk yapmaktadır. Bunun yanında bu ülkenin Adriyatik Denizine 20 km’lik bir kıyısı bulunmaktadır. Bosna Hersek’te asgari ücret 445 Bosna Hersek Mark’ıdır. Bu da yaklaşık olarak 4.530 TL’ye ve 244 Dolara denk gelmektedir. Buna bağlı olarak bu ülkede asgari ücret birçok dünya ülkesinin altındadır diyebiliriz.

Bosna Hersek'te Asgari Ücret Kaç Mark?
Bosna Hersek’te Asgari Ücret Kaç Mark?

Saraybosna Asgari Ücret 2023

Ülkenin başkenti olan Saraybosna oldukça gelişmiş bir şehirdir. 620.000 kişilik nüfusuyla ülkenin en büyük kentidir. Ayrıca oldukça fazla gezilecek tarihi yerleri vardır. Halkın refah seviyesi diğer şehirlerine göre yüksektir. Peki orada çalışanlar ne kadar ücret alıyor?

  • Saraybosna Saatlik Çalışma Ücreti: 7.5$

Böylece Saraybosna’da günde 8 saat çalışan biri aylık 1800 $ asgari ücret alacaktır.

Bosna Hersek Maaşları

Doktor2500$
Mühendis1800$
İşçi1000$
Öğretmen1300$
Avukat1300$
Diş Doktoru1300$
Aşçı900$
Garson700$
Bosna Hersek Aylık Maaşlar

Bosna Hersek’te Hayat Ucuz Mu?

Evet, Bosna Hersek en ucuz Avrupa ülkelerinden biridir. Ayrıca Türkiye ile kıyasladığımızda fiyatların gelire göre daha uygun olduğunu görebiliyoruz. Hem yaşayanlar için hem de öğrenciler için inanılmaz avantajlı bir ülkedir.

Bosna Hersek Ev Kiraları Ne Kadar?

Bosna Hersek Ev Kiraları Ne Kadar
Bosna Hersek Ev Kiraları Ne Kadar?

Özellikle bulunduğunuz şehre göre fiyatlar oldukça değişiklik göstermektedir. Saraybosna gibi lüks bir şehirde kalacaksanız eğer aylık 1000-1200 Bosna Hersek Markını gözden çıkarmanız gerekmektedir. Bu fiyat ise Türk Lirası olarak 10.000 TL civarındadır. Ancak Jajce bölgesinde kalırsanız eğer 200 Bosna Hersek Markına ev bulabilirsiniz. Bu da Türk Lirası olarak 2000 TL civarına denk gelmektedir.

Bosna Hersek’teki Türkler Ne İş Yapar?

Bu ülkede işsizlik oranı yüksek denilebilir. En çok merak edilenler arasında Bosna Hersek’teki Türkler Ne İş Yapar? sorusunun cevabı da vardır. Bu küçük Avrupa ülkesinde çalışmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri işler genelde Eğitim, hizmet, mimarlık, gazetecilik sektörlerindedir. Bunun yanında turizm sektöründe de birçok iş olanağı mevcuttur.

Yaşam maliyetleri, Market fiyatları ve asgari ücret ile alakalı bilgiler verdiğimiz kategoriye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bosna Hersek Asgari Ücret 2023 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

5/5 - (2 Oy)
Yorum yapın