Ana Sayfa » Yaşam » Sağlık » Aidin Salih Topuk Dikeni Tedavisi

Aidin Salih Topuk Dikeni Tedavisi

Aidin Salih Topuk Dikeni Tedavisi yazımız ile karşınızdayız. Topuk dikeni neden olur? veya Topuk dikeni doğal tedavi nasıl olur? gibi sorularınıza bu yazımızda yer vereceğiz. Öncelikle gün içerisinde gerek sürekli ayakta duran gerek çok hareket halinde olan kişilerin ayaklarında çeşitli rahatsızlıklar görülebiliyoruz. Ayaklarımızda oluşan bu rahatsızlıkların stres kaynaklı olabileceğini de bilmek gerekiyor. Yazımızın içinde topuk dikeninin ne olduğunu, bitkisel tedavi yöntemlerini ve çeşitli alanında uzman kişilerin yorumlarına özellikle Aidin Salih Topuk Dikeni Tedavisi konusuna yer vereceğiz.

Topuk Dikeni Nedir?

Ayak bağ dokusunda meydana gelen hasardan oluşan bir rahatsızlıktır. Topukta bulunan kemiğimizin sivrilmesi ile meydana gelen ayrıca büyümesiyle sizin ayağınıza batan bir hastalıktır. Genellikle bu kemikte 1-1,5 cm arasında uzama görülebilir. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde “Topuk çivisi, topuk iğnesi, parmak dikeni veya ayak dikeni” olarak da söyleniyor. Bu rahatsızlık genetik bir rahatsızlık değildir. Aksine tedavisinin kısa sürede gerçekleştirildiği bir hastalıktır.

Bu içeriğimize benzer olan Göz Seğirmesi Nasıl Geçer yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Topuk Dikeni Neden Olur?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi kemik büyümesinden oluşan bu problemin asıl kaynağı topuğunuzun alt kısmında ciddi miktarda kalsiyum birikmesinden kaynaklanıyor.

Topuk dikeni nedenleri:

 • Yürüyüş bozuklukları ve topuğa yapılan fazla baskılar
 • Sert ve hızlı yürüyüşler veya koşu
 • Aşırı kilo veya obezite
 • Taban kısmı kötü olan ayakkabılar veya kötü giyilen terlik veya ayakkabılar
 • Yaşın ilerlemesi
 • Şeker hastalığından
 • Düz taban rahatsızlığı olan kişilerde ortaya çıkıyor
 • Gün içerisinde çok uzun süre ayakta durmak
 • Topuğunuza aldığınız bir darbe veya ayak burkulması

Topuk Dikeninin Belirtileri Nelerdir? Topuk Dikeni Nasıl Anlaşılır?

Bu rahatsızlığın bariz bir belirtisi yoktur fakat hastaların ciddi ağrı şikayetleri vardır. Ayrıca topuk Dikeni belirtileri şunlardır:

 • 1-1,5 cm uzunluğunda bir şişlik
 • Ağrı olan bölge de sıcaklık hissi
 • Yalın (Çıplak) ayakla yürümede zorlanma

Topuk dikenin olup olmadığını anlamanın en basit ve etkili yolu röntgen çektirmekten geçiyor. Bu belirtilere sahipseniz bir röntgen çektirmeniz iyi olacaktır.

Topuk Dikeninin Tedavisi Nedir? Topuk Dikeninin İlacı Nedir?

Aidin Salih Topuk Dikeni Tedavisi

Öncelikle bitkisel olmayan tedavi yöntemlerinden bahsedelim. Bunlar topuk dikeni probleminizi tamamen çözmek için değildir. Ağrıyı hafifletmek, ayağınıza gelen basıncı azaltmak ve olası diğer problemlerin önüne geçmek için etkilidir. Topuk dikeni için yapılan tedaviler ise şunlardır:

 • Dinlenmek-İstirahat: Ayağınıza binen baskıyı azaltmak için uzanmanız ve ayağınıza yüklenmemeniz şişliği azaltacak ve ağrıyı en aza indirgeyecektir.
 • Şiş ve ağrıyan bölgeye buz koymak: Buz şişkinliği bir nebze de olsa indirecektir.
 • Çeşitli egzersizler: İnternette bulacağınız veya fizik tedavi uzmanına danışarak öğrenebileceğiniz bir yöntemdir. Bu açma germe egzersizlerini uygularsanız mutlaka faydasını göreceksiniz.
 • Daha rahat ve topuk dikenine uygun ayakkabı: Bu şekilde uygun bir ayakkabı almanız ağrınızı en aza indirecektir.
 • Ekstrakorporeal Şok Dalgası Tedavisi (ESWT): Bu kısaltmayı çok duyacaksınız, ESWT yüksek enerjiye sahip ses dalgalarını bölgeye aktararak bu alandaki topuk dikeninin iyileşmesini sağlar.
 • Akupunktur: Ağrı olan bölgeye batırılan iğneler veya lazer ışınları yardımıyla vücudu iyileşme açısından daha etkili hale getirir.
 • Ameliyat: Çok nadir olsa da uygulanan ve sorunu kökten çözen bir yöntemdir. Diğer tedavi yöntemleri yeterli olsa da bazı durumlarda kullanılabiliyor.

Topuk Dikeni İlacı

Topuk dikeni için özel bir ilaç piyasada yoktur. Fakat farklı ilaçlar doku iyileşmesini hızlandırarak, iltihabı durdurarak veya çeşitli ağrı problemlerini en aza indirgeyerek işe yaramaktadır. Bu ilaçlar şunlardır:

 • Ağrı Kesiciler: Ağız yolu ile alınan çeşitli ilaçlar vardır. Bu ilaçları doktor kontrolünde almanız gerektiği için uzmana danışmalısınız.
 • Krem ve Merhemler: Topuk dikeni için çeşitli iltihap giderici, ağrı kesici jel veya merhemler mevcut.

Aidin Salih Topuk Dikeni Tedavisi (Bitkisel Tedavi)

Topuk dikeni için uygulanan doğal ve bitkisel yöntemleri sizler için derledik. İşte o yöntemler:

 • Elma Sirkesi: Bitkisel açıdan en önemli yöntem olarak bilinen elma sirkesi şu şekilde uygulanır. Ayaklarınızı içerisine elma sirkesi konmuş ılık suya batırın ve yıkayın.
 • Epsom Tuzu: İçerisine epsom tuzu konmuş suya ayaklarını koyun. Daha sonra ayaklarınıza ovarak masaj yapın.
 • Zencefil Çayı: Normal bir şekilde zencefil çayı tükettiğinizde vücudunuz doku onarımı yapacak ve iyileşme sağlayacaktır.
 • Soğan Kürü: 1 adet soğanı pişirip ezin ardından macuna yakın bir hale gelene kadar bu işleme devam edin. Biraz soğuduktan sonra bir bez yardımı ile ayağınızda ağrıyan yere sarın. Soğanın antibiyotik etkisi işe yarayacaktır.
 • Limon: Oldukça fazla işe yaradığı söylenen limon şu şekilde uygulanıyor. Limonu dilimleyin ve ayağınızda ağrıyan yere bir bez yardımı ile sarın. Bu işlemi her gece yatmadan yapın ve üzerine çorap giyin. İşlem 1 hafta sürmektedir. 1 haftanın sonunda farkı göreceksiniz.
 • Karbonat: Yarım çay kaşığı karbonat ile 1 çay kaşığı suyu karıştırın ve bir macun haline getirin. Daha sonra topuğunuza ovarak bu macunu yedirin.

Topuk Dikeni İçin Ünlülerin ve Doktorların Önerileri

 • İbrahim Saraçoğlu Topuk Dikeni: 2 yemek kaşığı çok acı olmayan kırmızı pul biberi havanda önce ezin. Daha sonra bunu bir tülbent yardımı ile topuk dikeni olan yere güzelce sarın. Akşamdan bağlayıp sabaha kadar durmalı ve bu işlemi 3 gün boyunca yapmalısınız. Daha sonra kuru üzümü havanda ezin ve bunu da tülbentle ayağınızdaki ağrı olan yere uygulayın. Bu işlemi de 3 gün uyguladıktan sonra yedinci, sekizinci ve dokuzuncu gün kuzu üzüm ve pul biberi beraber ezip ayağınıza uygulayın. İbrahim Saraçoğlu yapılan bu programda bu işlemin başarı oranının yüzde 60-65 arasında olduğunu belirtti.
 • Feridun Kunak Topuk Dikeni: 1 yemek kaşığı elma sirkesi, yarım domates ve 1 tatlı kaşığı biberiye yağını karıştırıp ayağınızdaki ağrıyan bölgeye sürün ardından 1 adet lahana yaprağını üzerine kapatın. Bu işlemi gece yatmadan yapabilirsiniz. Sabaha bir ağrı kalmayacağı söyleniyor. Ayrıca Feridun Kunak bu işlemi bir hafta boyunca yaparsınız kesin çözüm bulabileceğinizi söyledi.
 • Erman Toroğlu Topuk Dikeni: Kendisi topuk dikeni rahatsızlığı geçiren Erman Toroğlu, çözümü şu şekilde belirtiyor: Bir kaba üçte iki Vicks üçte bir bal koyun ve iyice karıştırın. Bu karışım bir macun veya jöle gibi bir kıvam alsın ardından bunu ayağınızda ağrıyan yere sürün. Daha sonra üzerine naylon bir poşet daha sonra çorap geçirin diyor. Bu işlemi üç gün yaptıktan sonra bir şey kalmadığını ifade ediyor.
 • Aidin Salih Topuk Dikeni: Beslenmenin oldukça önemli olduğunu söyleyen Aidin Salih, Limon, portakal, greyfurt, çiğ ıspanak ve domatesi bol miktarda tüketip suyunu içmenizi söylemiştir.

Bu içeriğimize benzer olan Kulak Çınlamasına Nasıl Geçer yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Vicks İle Topuk Dikeni Tedavisi

İnternette çeşitli yerlerde vicks kullanarak topuk dikeninden kurtulan kişileri görüyoruz. Bu kişilerin uyguladığı metot ile şöyle:

 1. Öncelikle bir leğenin içerisine sıcak su koyu ve yarım saat kadar ayağınızı orada tutun. (Su soğursa sıcak su ilavesi yapın.)
 2. 1 tatlı kaşığı vicks ve 2 tatlı kaşığı balı karıştırıp macun haline getirin. Daha sonra bu macunu topuğunuza ovarak sürün.
 3. Bu işlemi 3 akşam boyunca yapmalısınız. Uygulayan kişilerin bu ağrıdan kurtulduğu belirtiliyor.

Sağlık kategorimize buradan ulaşabilirsiniz.

Buradan ise bizdekalmasin.com ana sayfasına gidebilirsiniz.

Sağlık kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Aidin Salih Topuk Dikeni Tedavisi yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

4.6/5 - (5 Oy)
Yorum yapın