Ana Sayfa » Yaşam » Sağlık » Andorex Sprey Yutulursa Ne Olur ? – Andorex Sprey Yutulur mu?

Andorex Sprey Yutulursa Ne Olur ? – Andorex Sprey Yutulur mu?

Andorex Sprey Yutulursa Ne Olur, ağız, boğaz ve diş enfeksiyonlarında kullanılan antiseptik bir ilaçtır. Ağız içi yaralar, boğaz iltihabı, diş eti iltihabı, diş plakları ve diş operasyonları gibi durumlarda etkili olur. Etkin maddeleri klorheksidin glukonat ve benzidamin HCI’dir. Bu maddeler iltihabı gideren, ağrıyı kesen ve mikropları öldüren özelliklere sahiptir.

Andorex spreyi kullanmadan önce solüsyonun sprey ucuna gelmesi için birkaç kez havaya sıkmanız gerekir. Ağzınızı iyice açın ve şişenin sprey ucunu ağzınızın içine sokup iltihaplı bölgeye sıkın. Bu işlemi en az 4 defa tekrarlayın. Ağzınızda kötü bir tat oluşsa bile su ile gargara yapmayın, ilacın etkisini azaltabilir veya tamamen yok edebilir.

Andorex spreyi yutmanızın ciddi bir zararı olmaz, ancak yutmamaya çalışın. Çünkü ilacın etkisi ağız ve boğaz içinde oluşur, mideye indiğinde etkisini kaybeder. Ayrıca ilacın içindeki klorheksidin mide ve bağırsak florasını bozabilir, sindirim problemlerine neden olabilir.

Andorex sprey yutulur mu?

Andorex sprey yutulmamalıdır. Ağız ve boğaz iç yüzeyine püskürtülerek kullanılır. Püskürttükten sonra ilacı tükürmeniz gerekir. Andorex spreyi yutmak, mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca, Andorex spreyin etkin maddeleri olan klorheksidin ve benzidamin, yutulduğunda karaciğer ve böbrekler üzerinde toksik etki yapabilir. Bu nedenle, Andorex spreyi yutarsanız, hemen doktorunuza başvurunuz.

Andorex Sprey Yutulursa Ne Olur
Andorex Sprey Yutulursa Ne Olur

Andorex Sprey ne için Kullanılır?

Ağız ve boğazda oluşan iltihaplı ve ağrılı durumların tedavisinde kullanılır. Andorex sprey, aşağıdaki durumlarda etkilidir:

 • Ağız içi yaralar, aftlar, stomatit (ağız içi iltihabı)
 • Farenjit, tonsillit (bademcik iltihabı), larenjit (gırtlak iltihabı) gibi boğaz enfeksiyonları
 • Gingivit (diş eti iltihabı), periodontit (diş eti hastalığı), diş çürüğü gibi diş ve diş eti rahatsızlıkları
 • Diş ve diş eti operasyonlarından önce ve sonra
 • Radyoterapi ve kemoterapi sonrası veya diğer nedenlere bağlı olarak gelişen mukozit (ağız içi yüzey iltihabı)
 • Diş plaklarının önlenmesi

Antiseptik ve analjezik özellikleri sayesinde, ağız ve boğazdaki mikropları öldürür, iltihabı azaltır, ağrıyı dindirir ve yutkunmayı kolaylaştırır.

Andorex Sprey nasıl Kullanılır?

Doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarına uyunuz. Andorex spreyi kullanırken, aşağıdaki adımları izleyiniz:

 • İlacı seyreltmeden kullanınız.
 • İlk defa kullanıyorsanız, şişeyi yüzünüzden uzak tutarak, birkaç kez havaya doğru püskürtünüz.
 • Ağzınızı iyice açınız ve şişenin sprey ucunu ağzınızın içine sokunuz.
 • İltihaplı bölgeye doğru 2-4 kez püskürtünüz.
 • Püskürttükten sonra ilacı yutmayınız, tükürünüz.
 • İlacı kutusunda, dik durumda saklayınız.

Yetişkinlerde ve 12 yaşından büyük çocuklarda günde 4-8 kez kullanılabiliyor. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Andorex spreyi, ağız hijyeni için kullanıyorsanız, en az 1 dakika ağzınızda tutup sonra tükürünüz. Andorex spreyi, dişlerinizi fırçalamadan önce kullanınız. Çünkü Andorex sprey, dişlerde renklenmeye neden olabiliyor.

Andorex sprey kullananlar nelere dikkat etmeli?

 • Andorex spreyi, doktorunuzun önerdiği süre ve dozda kullanınız. Kendinizi iyi hissetseniz bile, doktorunuza danışmadan tedaviyi bırakmayınız.
 • Andorex spreyi, alerjiniz olan ilaçlarla birlikte kullanmayınız. Andorex spreyin içeriğindeki maddelere karşı alerjiniz varsa, ilacı kullanmayınız.
 • Andorex spreyi, hamilelik ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Andorex spreyin, anne karnındaki bebeğe veya anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir.
 • Andorex spreyi, başka ilaçlarla etkileşime girebiliyor. Bu nedenle, Andorex spreyi kullanmadan önce, kullandığınız diğer ilaçları doktorunuza veya eczacınıza bildiriniz.
 • Andorex spreyi, ağızda uyuşma, yanma, kuruluk, tat alma bozukluğu gibi geçici yan etkilere neden olabiliyor. Bu yan etkiler, ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra kaybolur. Ancak, yan etkiler şiddetli veya uzun süreli olursa, doktorunuza başvurunuz.

🚀 Daha fazla bilgi ve eğlence için şu yazımıza da mutlaka göz atın! Dermifin Krem Fiyat – Dermifin Krem Ne İçin Kullanılır

Andorex Sprey Boğaz Ağrısına iyi Gelir mi?

Evet, Andorex sprey boğaz ağrısına iyi gelir. Andorex sprey, boğazda oluşan iltihap ve enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen boğaz ağrısını tedavi eder. Boğazdaki mikropları öldürür, iltihabı azaltır, ağrıyı dindirir ve yutkunmayı kolaylaştırır. Andorex sprey, boğaz ağrısına neden olan farenjit, tonsillit, larenjit gibi hastalıklarda kullanılabiliyor. Boğaz ağrısı için günde 4-8 kez kullanabilirsiniz.

Andorex sprey kaç yaş için kullanılır?

12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için kullanılıyor. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Andorex sprey, ağız ve boğaz iltihaplarının tedavisinde etkili ve güvenli bir ilaçtır. Ancak, çocuklarda kullanımı için doktorunuza danışınız.

Andorex sprey buruna sıkılırsa ne olur?

Burun mukozasında tahriş, yanma, kuruluk, kanama gibi yan etkiler oluşabiliyor. Andorex sprey, sadece ağız ve boğaz iç yüzeyine püskürtülerek kullanılmalıdır. Özellikle buruna sıkılmamalıdır. Andorex spreyi, yanlışlıkla buruna sıkarsanız, bol su ile burununuzu yıkayınız ve doktorunuza başvurunuz.

SIK SORULAN SORULAR (FAQ)

🚀 Sevgiyle hazırladık, BizdeKalmasin ekibi 🎮 | bizdekalmasin.com 

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın