Ana Sayfa » Yaşam » Sağlık » Eczanelerde Satılan Uyku İlacı Damla

Eczanelerde Satılan Uyku İlacı Damla

Eczanelerde satılan uyku ilacı damla, günümüzde birçok kişinin ihtiyacı kaliteli bir uyku uyuyabilmek; ama ne yazık ki çoğu muz uykusuzluk ve uykuya dalamama şikayetleri ile psikiyatristlerin kapısını çalmakta.

Kafamıza bir şey takıyorsak ya da bizi huzursuz eden bir durum varsa; ne yazık ki, uykusuzluk sorunu ile yüzleşmek zorunda kalıyoruz. Kimimizin uykusuzluk şiddeti az ve reçetesiz uyku ilacı damla almayı tercih ediyorken; kimimiz daha ciddi uykusuzluk atakları ile karşılaştığı için reçeteli ve daha yüksek dozlarda ilaçlara başvurmak zorunda kalabiliyor.

Eczanelerde Satılan Uyku İlacı Damla İsimleri 2023

Eczanelerde Satılan Uyku İlacı Damla İsimleri 2022

Eczanelerde satılan uyku ilacı damla olan çok çeşitli ilaçlar bulunsa da bir kısmı aşağıda yer almaktadır.

 1. Atarax
 2. Cipralex
 3. Desyrel
 4. Largactil
 5. Tolvon
 6. Remeron

Buna benzer Prostacare Nedir? Eczanede Satılır Mı? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bunlardan Atarax hariç diğer hepsi reçeteli olarak satılmaktadır. Atarax’ın diğerlerinden farkı bitkisel bazlı bir sakinleştirici ve uyku getirici ilaç olmasıdır.

Tek tek yukarıda yazılı olan uyku ilaçlarını bir inceleyelim.

Atarax

Atarax kaşıntı başta olmak üzere anksiyete ve depresyon için kullanılan bir ilaçtır. Yan etkisi uyku olarak bilinir ve ağız yoluyla alınır. Yan etkileri arasında baş ağrısı ve ağız kuruluğu yer almaktadır.

Cipalex

Cipralex’in bir diğer adı Essitalopram’dır. 12 yaşından büyük olan anksiyete ya da depresyon rahatsızlığı olan kişiler tarafından kullanılmakta. Bunun yanı sıra sosyal anksiyete, panik bozukluğu ve Obsesif kompulsif bozukluk tedavilerinde de sıklıkla tercih edilmekte.

Desyrel

Birçok marka adı altında satılan trazodon, antidepresan bir ilaçtır. Majör depresif bozukluğu, anksiyete bozukluklarını ve diğer ilaçlarla birlikte alkol bağımlılığını tedavi etmek için kullanılmakta. Ağızdan alınır. Yaygın yan etkiler arasında ağız kuruluğu, uyku hali ve baygınlık hissi, kusma ve baş ağrısı bulunur.

Yazı Önerisi: Perge Hap Kullananlar

Largactil

Klorpromazin, antipsikotik ilaçlar grubuna ait ilaçtır. Largactil, Thorazine gibi ticari adlarla satılmaktadır. Klorpromazin, geliştirilen ilk antipsikotik ilaçtır. Kullanım alanları

Akut psikozlar: Ajitasyon durumları, hipomani ve maniler, delirium nöbetleri, konfüzyonlu sendromlar

Kronik psikozlar: Şizofrenik durumlar, özellikle paranoid şizofreniler, kronik delirium durumları Büyüklerde ve çocuklarda saldırganlık durumlarında kullanılmakta.

Largactil’in belli başlı bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bunların en başında nörolojik yan etki olarak nitelendirilecek sedasyon ve uyku hali gelir. Eczanelerde satılan uyku ilacı damla formülünde kısmen en etkili olan ilaç budur.

Tolvon

Diğerleri arasında Tolvon markası altında satılan Mianserin, öncelikle Avrupa’da ve dünyanın başka yerlerinde depresyon tedavisinde kullanılan atipik bir anti depresandır.

Tovlon kullananlarda kan tablosu bozukluğu, hipomani, hipotansiyon, karaciğer fonksiyon bozukluğu, ödem gibi yan etkiler görülebilir. Aynı zamanda ilaç 12 saat uyutabilme ihtimali yüksek bir ilaçtır. Uyandırmayacak uyku ilacı olarak geçer; fakat uyku bozukluklarının tedavisinde kullanılmaz.

Yazı Önerisi: Actemra Kullananlar

En Etkili Uyku İlacı Damla

En Etkili Uyku İlacı Damla hangisidir diye soracak olursanız Remeron çok fazla önerilmektedir. Bizde sizlere bu ilacın ne olduğundan aşağıda bahsettik

Remeron

Mirtazapin özellikle uyku bozuklukları tedavisinde kullanılmakta. Yan etki olarak iştah açma, kilo alma gibi etkenler bulunmakta. Asıl etken maddesi mirtazapin olup 15-30-45 mg tablet olarak piyasadadır. Solusyon formu da mevcuttur.

Bu ilaçlar hem damla formunda hem de hap formunda eczanelerde satılmaktadır. İlaçların fiyatları ise aşağıda yazmaktadr.

 • Atarax Şurup fiyatı, 08.11.2021 güncellemesi ile beraber,  10.74 TL’dir. Bu ilaç reçetesiz uyku ilacı 2022 fiyatı olarak belirtilmiştir.
 • Cipralex Şurup Fiyatı, 08.11.2021 fiyat güncellemesi ile beraber, 38.83 TL’dir.
 • Desyrel Şurup Fiyatı, 08.11.2021 fiyat güncellemesi ile beraber, 22,96 TL’dir.
 • Largactil Şurup Fiyatı, 08.11.2021 fiyat güncellemesi ile beraber, 22,73 TL’dir.
 • Tolvon Şurup Fiyatı, 08.11.2021 fiyat güncellemesi ile beraber 23,17 TL’dir.
 • Remeron Şurup Fiyatı, 08.11.2021 güncellemesi ile beraber 29,40 TL’dir.

Bu antidepresan ilaçların içerisinde Tolvon ve Remeron en iyi kategorideki uyku ilaçlarıdır. Özellikle Remeron   uyku İlacı kullanıldıktan sonra 1 saat sonra uykuyu getirir ve yaklaşık olarak 12 saat kadar uyutur. Böylece huzurlu ve rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Kullanan kişilerin bünyesine göre bu ilaç 15 saat ile 20 saat arasında uyutabilmekte. 1 tabletin yarısının alınması tavsiye edilmektedir.

Tovlon ise uyku ilacından ziyade, aslında Citoles gibi bir antidepresan ilacıdır. En çok reçete edilen antidepresanlar arasında yer almaktadır. Tolvon Uyku İlacını stresli dönemlerde uyku sorununu gidermek için kullanılmaktadır. Tolvon ağır bir antidepresandır. Fakat kullanıldığında alışkanlık yapmaz. Bununla beraber bu ilacın uyuma süresi 11-15 saattir.

Sağlık kategorimize buradan ulaşabilirsiniz.

Buradan ise bizdekalmasin.com ana sayfasına gidebilirsiniz.

Sağlık kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Eczanelerde Satılan Uyku İlacı Damla yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

3.8/5 - (23 Oy)
“Eczanelerde Satılan Uyku İlacı Damla” üzerine 5 yorum
Yorum yapın