Ana Sayfa » Yaşam » Sağlık » Enfeksiyon İçin Antibiyotik İsimleri – En Etkili Antibiyotik Hangisi?

Enfeksiyon İçin Antibiyotik İsimleri – En Etkili Antibiyotik Hangisi?

Enfeksiyon İçin Antibiyotik İsimleri yazımız ile sizlerleyiz. Bu yazımızda enfeksiyon hastalıkları için en sık kullanılan, birbirinden farklı ilaçları sizler için listeledik. İnsan vücudunda belirli zamanlarda oluşabilen enfeksiyonlar, tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Yalnız enfeksiyonlar değil, yanlış antibiyotik kullanımı da aynı etkilere sebebiyet verebilmektedir. Hangi antibiyotikler hangi tedavilerde kullanılıyor, doğru antibiyotik kullanımı nasıldır gibi konuların incelemesini yapacağımız Enfeksiyon İçin Antibiyotik İsimleri yazımıza hiç vakit kaybetmeden geçelim. Dilerseniz kullananlar kategorimizde yer alan diğer yazılara da bağlantıya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Enfeksiyon İçin Antibiyotik İsimleri 💊

Enfeksiyon İçin Antibiyotik İsimleri konusuna geçmeden evvel enfeksiyonlardan bahsetmek isteriz. Bakteriler, virüsler ve mantarlar gibi mikroorganizmaların vücuda girmesi ve zarar vermesi durumunda enfeksiyonlar oluşmaktadır. Bu enfeksiyonlar daha çok ilaçlar yoluyla tedavi edilmektedir. Ülkemizde antibiyotik satışları reçetesiz yapılmamaktadır çünkü yanlış antibiyotik kullanımı da tıpkı enfeksiyonlar gibi büyük problemlere yol açmaktadır. Antibiyotik isimleri listesi oldukça uzundur. Bu nedenle mutlaka doktor reçetesiyle ve önerisiyle kullanılmalıdır.

En Etkili Antibiyotik İsimleri

En Etkili Antibiyotik İsimleri
En Etkili Antibiyotik İsimleri

Yaşanılan rahatsızlığa, enfeksiyon durumuna göre en etkili antibiyotik isimleri değişmektedir. İlaçlar içerisinde yer alan antibiyotikler, diğer ilaçlara göre içerdiği etken maddeler nedeniyle oldukça etkilidir. Mecbur kalınmadığı taktirde doktorlar tarafından antibiyotik kullanımı önerilmemektedir. Vücuttaki enfeksiyonu tedavi ederken, yanlış veya fazla kullanımı nedeniyle başka organlara zarar verebilmektedir. Bu nedenle en etkili antibiyotik isimleri kategorisinde tüm ilaçlar bulunmaktadır fakat doktorunuza danışarak sizin için en doğru olan ilacı bulmanız gerekmektedir.

En İyi Antibiyotik İsimleri

Enfeksiyon için Antibiyotik isimleri tedavi edilecek duruma göre değişmektedir. Her durumda belirli bir antibiyotiği kullanmak mümkün değildir ve yanlıştır. Örneğin grip enfeksiyonu için kullanılan ilaç, idrar yolları enfeksiyonunda kullanılamaz. Bu nedenle doktorunuzun reçetesine uygun olan ilacı satın alıp, belirtilen şekilde kullanmanız gerekmektedir. En çok merak edilen en iyi antibiyotik isimleri araştırmasını sizler için yaptık. Belirli hastalıklar için en çok kullanılan Antibiyotik isimleri alfabetik sıralaması şu şekildedir:

 • Aksef
 • Augmentin
 • Cefaks
 • Cipro
 • Klamoks
 • Piyeloseptyl
 • Tetradox

Ayrıca dilerseniz Diş İçin Antibiyotik İsimleri 1000 Mg yazımızı da bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Antibiyotik İlaç İsimleri

Antibiyotik İlaç İsimleri
Antibiyotik İlaç İsimleri

Az önce de bahsettiğimiz gibi Antibiyotik ilaç isimleri çok fazladır. Her antibiyotik farklı bir enfeksiyon tedavisinde kullanılmaktadır. Kendine özgü bir şekilde çalışan çeşitli antibiyotik türleri vardır. Ancak genel çalışma mantıkları şu şekildedir:

 • Penisilin gibi bakteriyel bir antibiyotik bakterileri öldürür. Bu ilaçlar genellikle bakteri hücre duvarının oluşumuna veya hücreye direkt olarak müdahale eder.
 • Bir bakterisavar, bakterilerin çoğalmasını durdurur.

Kişilerin günlük yaşamda en sık karşılaştıkları enfeksiyon türü Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu olmaktadır. Özellikle kış aylarında daha belirgin olarak görülmektedir ve basite alınmamalıdır. Üst solunum yolu enfeksiyonu için en sık kullanılan antibiyotik hap isimleri şu şekilde listelenebilir:

 • Augmentin
 • Amoklavin
 • Azitro
 • Cipro
 • Klavunat
 • Klamoks

Ayrıca dilerseniz Cefaks Antibiyotik Kullananlar Yorumları yazımızı da bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Geniş Spektrumlu Antibiyotik İsimleri

Birden fazla bakteriye karşı etkili olan Antibiyotik türüne geniş spektrumlu antibiyotik adı verilmektedir. Hastalığa neden olan bakterinin nedeni anlaşılmadığı ya da farklı durumların olduğu şartlarda kullanılmaktadırlar. Vücutta yer alan zararlı bakterilere karşı savaş açmakla kalmayıp, yararlı bakterilere de zarar vermektedir. Bu nedenle asla doktora danışmadan kullanılmamalıdır ve yalnız gerekli durumlarda alınmalıdır. Bu başlık altında Geniş Spektrumlu Antibiyotik İsimleri listesi içerisinde bulunan bazı ilaçlar şu şekildedir:

 • Amoklavin
 • Klamoks
 • Croxilex
 • EnfeXia
 • Ciprasid

Son olarak Enfeksiyon İçin Antibiyotik İsimleri ile alakalı çeşitli soruları sizler için yanıtlayacağız.

Ayrıca Enfeksiyon İçin Antibiyotik İsimleri yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Eğer isterseniz sağlık kategorimizdeki yazıları da aşağıdan ve bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın