Ana Sayfa » Yaşam » Sağlık » Hangi Antibiyotikler Adet Gecikmesi Yapar? – Yanlış Bilinenler!

Hangi Antibiyotikler Adet Gecikmesi Yapar? – Yanlış Bilinenler!

Hangi Antibiyotikler Adet Gecikmesi Yapar? Yazımız ile karşınızdayız. Kadınlar ergenlik döneminden itibaren başlayarak menopoz dönemine kadar her ay düzenli olarak vajinal kanama yaşarlar. Bunun adı Regl olmadır. Diğer bir adıyla adet kanaması ya da menstrüasyon olarak tanımlanmaktadır. Regl döneminin süresi ve miktarı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Fakat kadınlar çeşitli dönemlerde adet gecikmesi yaşayabilir. Buna birçok şey sebep olabilir. Kimi zaman stres yaşama kimi zaman da bazı hastalıklar nedeniyle adet dönemlerinde gecikme meydana gelmektedir. Özellikle o dönemde antibiyotik ilaç kullanıyorsanız kadınlar bundan dolayı geciktiğini düşünmektedir. Fakat bunun için kesin bir kanı yoktur. Sıkça sorulan Antibiyotik adeti geciktirir mi? Antibiyotik regl geciktirir mi? ve antibiyotik adet gecikmesi yapar mı? sorularına da bu yazımızda cevap vereceğiz. Ayrıca sağlık kategorimizdeki diğer ilaçların kullananlar yorumlarını merak ediyorsanız ilgili bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Antibiyotik Kullanımı Adeti Geciktirir mi?

Antibiyotik Kullanımı Adeti Geciktirir miPin
Antibiyotik Kullanımı Adeti Geciktirir mi?

Son zamanlarda kadınların birçoğu adet döngüsünde meydana gelen değişimlerin antibiyotik kullanımından kaynaklandığını düşünmektedir. Fakat bu konuda yapılan araştırmalara göre net bir bulgu olmadığından dolayı Antibiyotik Kullanımı Adeti Geciktirir mi? Sorusu doğru değildir. Çünkü bu araştırmalardan bazıları antibiyotik kullanımı ile adet gecikmeleri ya da erken adet görme ile ilgili bir bağlantı olmadığını göstermiştir.

Kadınlarda böyle bir kanı oluşmasının en büyük sebebi çok sayıda kadının antibiyotik ilaç tedavisi gördükten sonra adet gecikmesi yaşamasıdır. Fakat bu durumun antibiyotik ilaçlarla ilgili olmadığını unutmamalısınız. Psikolojik durumlar da dahil olmak üzere birçok unsur adet gecikmesine sebep olabilir.

Antibiyotik Regli Geciktirir Mi?

Antibiyotik Regli Geciktirir MiPin
Antibiyotik Regli Geciktirir Mi?

Genellikle Antibiyotik Regli Geciktirir mi? Sorusu oldukça merak edilmektedir. Bu konuya bir açıklık getirmek gerekirse yapılan bilimsel çalışmalara göre antibiyotik ilaçlarının regli geciktirmesine bir etkisi yoktur. Yapılan araştırmalarda sadece Tüberküloz tedavisinde kullanılan antibiyotiğin adet dönemini etkilediğini söyleyebiliriz.

Kadınların adet gecikmeleri ile ilgili sağlıklı ve doğru bilgilere sahip olması gerekir. Çünkü hem fiziksel hem de psikolojik unsurlardan etkilenebilen adet zamanları endişeye yol açabilir. Bunun dışında Adet döneminde antibiyotik kullanılır mı? Sorusu karşımıza çok çıkmaktadır. Kullanılmasında bir sakınca yoktur. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Adet Sancısı İçin Ağrı Kesici İlaç İsimleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Adetliyken Antibiyotik İçilir Mi?

Adetliyken Antibiyotik İçilir Mi?Pin
Adetliyken Antibiyotik İçilir Mi?

Bilimsel araştırmalara göre adetliyken antibiyotik içmek bir şeyi değiştirmeyecektir. Regl dönemiyle ilgili antibiyotiklerin hiçbir bağlantısı yoktur. Antibiyotiklerin adet dönemini geciktirdiği tamamen yanlıştır. Yalnızca Rifampin isimli antibiyotik adet dönemini etkilemektedir. Bu ilaçta sadece Tüberküloz tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Böylece Adetliyken Antibiyotik İçilir Mi? Sorusunu cevaplamış olduk.

Adet Geciktiren Antibiyotik İsimleri

Kadınlar antibiyotik ilaçların adeti geciktirdiğine inandıkları için Adet Geciktiren Antibiyotik İsimleri nelerdir diye merak etmektedir. Fakat böyle bir şey söz konusu değildir. Rifampin isimli ilaç hariç hiçbir ilaç adeti geciktirmez. Bunun bilimsel bir kanıtı yoktur. Ülkemizde doğru bilinen bir yanlıştır. Adeti geciktiren bazı hastalıklar veya stresten kaynaklı unsurlardır.

Antibiyotik Adeti Kaç Gün Geciktirir?

Hiçbir bilimsel kanı olmasa da antibiyotik kullandıktan sonra adetin beklenen tarihten daha sonra gelmesi mümkündür. Fakat bazı bilimsel araştırmalar antibiyotiklerin adet geciktirmesi ile ilgili hiçbir bağlantısı olmadığını göstermektedir. Bu yüzden Antibiyotik Adeti Kaç Gün Geciktirir? Sorusuna kesin bir cevap veremeyiz. Antibiyotik kullandıktan sonra adet gecikmesi yaşarsanız bunun sorumlusu antibiyotikler değildir.

Adetliyken Antibiyotik Kullanmak Adeti Keser Mi?

Adetliyken Antibiyotik Kullanmak Adeti Keser Mi? Sorusu sık sık karşımıza çıkmaktadır. Buna bir cevap verecek olursak yapılan araştırmalara göre antibiyotik kullanımının adet ile ilgili bir bağlantısı yoktur. Bunun dışında antibiyotik erken adet yapar mı? Sorusunu da cevaplamak gerekirse geciktirme ya da adet dönemine erken girme başka sebeplerden dolayı olmaktadır. Regl iken antibiyotik kullanmak bir şeyi değiştirmez.

Sağlık kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Buradan ise bizdekalmasin.com ana sayfasına gidebilirsiniz. 

Son olarak Hangi Antibiyotikler Adet Gecikmesi Yapar? Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ilaç hakkında yorumlarınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz.

4.2/5 - (5 Oy)
Yorum yapın

2