Ana Sayfa » Yaşam » Sağlık » Kulak Deliği İltihabı Nasıl Geçer? – Tüm Detaylar

Kulak Deliği İltihabı Nasıl Geçer? – Tüm Detaylar

Kulak Deliği İltihabı yazımız ile karşınızdayız. Eğer kulağınızı deldirmeye karar verdiyseniz bu işlemi oldukça güvenli ve basit bir şekilde bazı kurallara uyarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Çünkü kulak deldirdikten sonra iltihap kapabilirsiniz. Kulak deldirdikten sonra yapmanız gereken şeyleri bilirseniz, kulak deliğinizin enfeksiyon kapmasını engelleyebilirsiniz. Kulağınızı deldirirken kulak delme tabancı mı yoksa iğne mi kullanılacağını, kulağın hangi bölgesine işlem uygulanacaksa öyle karar verilmektedir. Buna göre eğer tabanca ile delinecekse kulak delmede kullanılan özel küpe, tabanca yardımıyla tek seferde kulak derisini delecek ve küpenin yerleşmesini sağlayacaktır. Fakat iğne ile işlem yapılacaksa iğne ile delik açıldıktan sonra küpe yerine yerleştirilecektir.

Kulak deldirdikten sonra şişmesini engellemek için çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bu işlemi yaptıktan sonra enfeksiyon kaparsa iyileşme süresi biraz uzun sürebilir. Delinen bölgeye sık sık kirli ellerle dokunmak ve deldirdiğiniz bölgeyi temizlememek mikrop kapmasına sebep olabilmektedir. Piercing enfeksiyonu nasıl geçer? Diye merak ediyorsanız yazımız içerisinde bunu öğreneceksiniz.

Kulak Deliği İltihabı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak Deliği İltihabı Evde Nasıl Tedavi Edilir?
Kulak Deliği İltihabı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

İnsanlar çoğunlukla küçük enfeksiyonları evde kendileri tedavi edebilir. Fakat bazı enfeksiyonların yönetilmesi daha zor olduğu için antibiyotiklere ihtiyaç duyulmaktadır. Hastaneye yatma gibi bir şey söz konusu değildir ama kulak delme işleminden sonra ciddi bir şekilde enfeksiyon kaptıysa hastaneye yatması gerekmektedir. Küpe yarasına ne iyi gelir? Diye düşünüyorsanız kulağınıza dokunmadan önce ellerinizi güzelce yıkamanız gerekmektedir. Bununla birlikte delinen bölgeyi günde 3 defa tuz karıştırdığınız steril salin veya damıtılmış su ile temizleyiniz. Eğer daha yeni küpe taktıysanız enfeksiyon odağı olabileceğinden küpeyi çıkarmalısınız. Böylece küpe deliği iltihabı nasıl geçer? Sorusunu cevaplayabiliriz.

Bunların dışında enfeksiyon kaptıysa hemen doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü en kısa sürede müdahale edilmezse iyileşme süresi uzayabilir. Kıkırdak iltihabı dokunduğunuz zaman ağrı yapar ve küpe takarken canınız yanar. Böylece Kulak Deliği İltihabı Evde Nasıl Tedavi Edilir? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Kulak Deldirme Sonrası Şişlik Nasıl Geçer?

Kulak veya kıkırdak deldirme sonrası kulağınız enfeksiyon kaparak şişmiş olabilir. Bunun için evde tedavi etme yöntemleri vardır. Fakat ciddi bir şekilde enfeksiyon kaptıysa hastaneye gidilmelidir. Çünkü bu işlem sırasında aslında kulağınızda açık yara bırakmış oluyorsunuz. Kulak memesini deldirdiyseniz bu yaranın iyileşmesi 6-7 hafta sürecektir. Kulağınızın kıkırdak tarafını deldirdiyseniz iyileşme süresi daha uzun sürecek ve enfeksiyon kapma ihtimali de artacaktır. Kulak deliği iltihabı nasıl geçer? Diye soracak olursanız bunun için temiz ellerle işlem yapılmalıdır. Uçucu yağlar, solüsyonlar ve antibiyotikli krem isimleri sayesinde kulağınızdaki şişme inecektir. Böylece Kulak deliği yarasına ne iyi gelir? Sorusuna da cevap vermiş olduk. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Aksef 500 Mg Kullananlar Yorumları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kulak Deldirdikten Sonra Ne Yapmalı?

Kulak Deldirdikten Sonra Ne Yapmalı? Diye merak ediyorsanız düzgün bir bakımla enfeksiyonları önleyip iyileşme sürecini kısaltmalısınız. Kıkırdak piercing iltihabı kapmamak için bunları denemelisiniz. Bu süreçte yapmanız gereken şeyler şunlardır:

  • Ellerinizi yıkamadan, temizlemeden kulağınıza dokunmayın.
  • Temizlenin dışında lütfen küpenize dokunmayınız.
  • Küpelerinizin önünü ve arkasını günde 2-3 defa salin solüyonu püskürterek ya da solüsyonla nazikçe silerek temizleyiniz.
  • Temizlerken kabuk oluşumu görürseniz yavaşça kabukları da temizleyin.
  • Kulağınızı kağıt peçeteyle kurulayın.

Sağlık kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Buradan ise bizdekalmasin.com ana sayfasına gidebilirsiniz.

Son olarak Kulak Deliği İltihabı yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımızın devamı gelecektir. Takipte kalın.

5/5 - (5 Oy)
Yorum yapın