Ana Sayfa » Yaşam » Sağlık » Sakal Kaç Yaşında Çıkar – Sakal Neden Çıkmaz?

Sakal Kaç Yaşında Çıkar – Sakal Neden Çıkmaz?

Sakal Kaç Yaşında Çıkar adlı yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Günümüzde kadınlar makyaj ile kendilerini güzelleştirmeye odaklıdır. Erkeklerin makyajı ise sakal olarak bilinir. Bu yüzden sakal bir erkek için önemli faktörler arasında yer alır. Bu yazımızda ise sakal nasıl çıkar ve erkeklerde sakal ne zaman çıkar gibi konulara değineceğiz.

Sakal Kaç Yaşında Çıkar?

Dediğimiz gibi sakal bir erkeğin makyajı haline gelmiştir. Bir erkeği şık gösteren en önemli faktörlerden bir tanesidir. Hiç sakalı, bıyığı olmayan erkeklerin de ayrı bir karizması da vardır fakat sakal her erkeğin olmasını istediği özelliklerden bir tanesidir. Erkeklerde sakal kaç yaşında çıkar diyecek olursak, bir erkeğin sakalı ergenlik dönemine girmesi ile birlikte başlar. Sakal kaç yaşında tamamlanır diye merak edenler için ise, yirmi beş yaşa kadar devam eden sakal çıkması tam gelişimini bu zamanda tamamlar.

Bu süreç tamamen vücudunuzda sakal çıkmasının gelişiminin tamamlanması anlamına geliyor. Çıktıktan sonra sakal kaç yaşına kadar çıkar diye bir süre belirtilemez. 14 yaşında sakal çıkar mı gibi sorular daha küçük yaşta olan bir erkek için çok erken bir sorudur. Aynı zamanda bu yazımıza benzer olan Erkeklerde Kasık Mantarı İlaç İsimleri yazımızı da bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bıyık Kaç Yaşında Çıkar 

Sakal ne zaman çıkar sorumuzun ardından diğer aratılan en önemli sorulardan bir tanesi de Bıyık Kaç Yaşında Çıkar olmaktadır. Ergenlik döneminde erkek ergenlerin ilk olarak bıyıkları tüyler halinde çıkmaktadır. Hatta bazı aileler ilk tüyleri almak için biraz bekletirler çünkü bir kere bıçak değdiğinde daha hızlı ve sıkça çıkacağını bilirler.

Peki bıyık kaç yaşında alınır sorusunu ise ailelerin doğru bileceğine eminiz. Çünkü bıyık çıkması erkeğin kaç yaşında bıyığının çıktığına bağlıdır. Dış görünüş olarak bıyık çokluğu görüldüğünde kötü görüntüyü gidermek için doğru bir zamanda bıyık alınmalıdır. Bu durum her yaş grubu için farklılık göstermektedir.

Sakal Neden Çıkmaz 

Sakal gelişimi ergenlik döneminde başlar ve yirmili yaşlarımıza kadar sürmektedir. Bu süreç içerisinde hiç sakal ve bıyığı çıkmayan kişilerin Sakal Neden Çıkmaz sorularının mantıklı birçok açıklaması vardır. Bunlardan birkaçı şu şekildedir:

 • Hormonlar
 • Stresli bir yaşam
 • Testosteron

Erkekler ergenlik döneminde sakal çıkmıyor diyerek şikayet etmektedir. Sakallarım çıkmıyor diyen erkekler bazı yöntemler ile kendileri sakal çıkartmaya çalışmaktadır. Köseyim sakal nasıl çıkar diye soranlar için aşağıda bazı doğal yöntemler belirtiyoruz.

 1. Badem yağı sürmek
 2. Hindistan cevizi yağı karışımı
 3. Okaliptus yağ
 4. Sarımsak sürmek
 5. Amla yağı karışımı sürmek
 6. Tarçın ve Limon suyu karışımı sürmek
 7. Jilet vurmak
 8. Sakal ekimi

Sakal uzatmak isteyen bir erkeğin sakallarını hızlı bir şekilde çıkarması için gereken doğal yöntemler bunlardır. Hızlı sakal çıkması durumunda sakal kaşıntısı ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. Fazla kaşıntı sakalınızın uzadığı belirtisini göstermektedir. Doğal yöntemlerin hiçbiri işe yaramıyor ise en son çare olarak sakal ekimi yöntemine de başvurabilirsiniz.

Doğal sakal çıktığında sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için sakal bakımı da önemlidir.

Sakal Bakımı

Sakal Bakımı
Sakal Bakımı

Tıraş sonrası losyonundan kullandığınız tıraş bıçağına kadar önemli faktörler sakal bakımı konusuna yer almaktadır. Bildiğiniz üzere tıraş bıçakları ya jiletler vardır ya da makineler vardır. Öncelikle küçük bakkallarda satılan açık jiletleri kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Fiyat bakımından ucuz olsa da cildinizi tahriş edebilir ve yüzünüz zedelenmiş olur. Bu nedenle sakal bakımınıza biraz önem vermeniz gerekmektedir.

Sakal tıraşı olurken mutlaka sakal tıraşı köpüğü kullanmalısınız. Özellikle sert kıl yapısına sahip olan erkekler cildi tahriş etmemesi için köpük yardımına başvurmalılardır. Sakal tıraşında birçok markanın jileti vardır. Çift bıçaklı olanlar sakal tıraşınızın kolay bir şekilde ilerlemesini sağlar. Tıraş olduktan sonra ise tıraş losyonu kullanmanız derinizi ferahlatmaya yarar. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Coledan D3 Kullananlar Yorumları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Erkeklerde Sakal Çıkmaması İçin Ne Yapılmalı?

Bazı erkekler ise sakal sevmezler. Özellikle bazı ülkelerde erkeklerin köse olduğunu görürüz. Örneğin Japonya gibi bir ülkede sakallı erkek oranı çok düşüktür. Japonlar sakalı bir kir olarak ifade etmektedirler. Çoğunluğu köse olmasıyla beraber sakal çıkan kişiler de sürekli tıraş olmaktadır. Bundan dolayı Erkeklerde Sakal Çıkmaması İçin Ne Yapılmalı diye bazı yöntemler aranmaktadır. Seyrek sakal nasıl sıklaşır sorusunun cevabı olduğu gibi bu sorunun da cevabı vardır.

Günümüzde çoğu insan sakal çıkmaması için belirli bazı yöntemler kullanmaktadır. Bazıları ise şunlardır:

 • Tüy Dökücü
 • Hamam otu yağı
 • Lazer epilasyon

Bu yöntemler uygulandığı zaman kıl köküne etki ettiği için uzun bir süre sakal çıkmama durumu yaşanıyor.

Dilerseniz bizdekalmasin.com bağlantısından ana sayfamıza da ulaşabilirsiniz.

Son olarak eğer dilerseniz sağlık kategorimizde bulunan son yazılara ulaşabilirsiniz. 

Sakal Kaç Yaşında Çıkar adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Aynı zamanda Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın