Tacrolin Krem Kullananlar Yorumları

Tacrolin krem kullananlar yorumları neler? Tacrolin krem nedir? Ve ne için kullanılır? Bu gibi tüm soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Diğer önemli ilaçlar için Kullananlar yorumları neler olduğunu ve bu tarz yazıların daha fazlasını görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Dermatolojik ilaçlardan biri olan Tacrolin Pomad, atopik dermatit yani egzama tedavisinde kullanılan ilaçlar arasındadır. 30 gramlık tüplerde satılmakta. Her bir gramında takrolimusa etken maddesi yer alır.

Tacrolin Krem Ne İçin Kullanılır?

Tacrolin krem ne için kullanılır? Sorusuna maddeler hâlinde şöyle cevap verebiliriz:

 1.  Erişkinlerde şiddetli veya orta dereceli egzamaların tedavisi için kullanılır.
 2. Diğer tropikal kortikosteroid ilaçlardan yanıt alınamadıysa onların yerine Tacrolin kremden faydalanılır.
 3. Bu ürünün etken maddesi bağışıklığı düzenleyerek egzama kaynaklı şikâyetlerin hafiflemesine yardımcı olur. Mevsimsel veya döngüsel egzama alevlenmelerinde her hafta iki defa kullanılması önerilir.

Hastalık şiddetlenmediyse kullanım sıklığı daha da azaltabilmekte. Bu konuda hekiminizin direktiflerine uygun hareket etmelisiniz.

Tacrolin Krem Nasıl Kullanılır?

Cildinizin hastalıklı bölgesine ince bir tabaka hâlinde sürmeniz yeterlidir. Ellerinize, dirseklerinize, kollarınıza, yüz bölgenize uygulayabilirsiniz. Kremi burun ve ağız içine, gözlere uygulamaktan kaçınmanız gerekir. Buralara temas ederse hemen bolca suyla yıkayınız.

Tacrolin kremi sürdükten sonra bölgenin üzerini herhangi bir şeyle kapatmayın, örtmeyin. Örneğin sargı veya bandaj kullanmayın. Kremin yeterince emilmesini bekleyin.

Kremi ellerinize sürmediyseniz, uygulama sonrasında ellerinizi yıkamayı unutmayın.

Kremi duştan sonra sürecekseniz, öncelikle cildinizi tam olarak kurulayın. Cildiniz nemli ya da ıslak iken bu kremi kullanmayın.

Yetişkinler için; %0,1 ve (%0.03 olmak üzere iki ayrı Tacrolin Pomad dozu mevcuttur. Hangi dozun kullanılması gerektiğine doktorunuz hastalığınızın seyri doğrultusunda karar verecektir.

Tacrolin Krem Kullanırken Dikkat Edilecekler

 1.  Kötü huylu deri tümörüne veya zayıf bir bağışıklık sistemine sahipseniz Tacrolin kullanmadan evvel doktorunuza bu durumu bildirin.
 2. Karaciğer yetmezliğiniz mevcutsa Tacrolin ile tedaviye başlamadan önce doktorunuzla konuşun.
 3. Yaygın eritroderma veya kalıtsal cilt bariyer hastalığı (örneğin netherton Sendromu) olanlar Tacrolin kullanmadan doktorunun onayını almalıdır.
 4. Şişmiş lenf nodülleri bulunanlar tedavinin başında doktorunu bilgilendirmelidir. Tedavi esnasında bu durumla karşılaşırsanız Tacrolin kullanmaya ara vererek doktorunuza danışmalısınız.
 5. Ayrıca Tacrolin Pomad’ı enfekte olmuş lezyonların üzerine sürmeyiniz.
 6. Cildinizi uzun süre güneş ışığına maruz bırakmayınız. Solaryuma girmekten kaçınınız. Dışarıda vakit geçirmeniz gerekiyorsa cildinizi güneşten muhafaza edecek bol kıyafetler giyiniz veya güneş kremi kullanınız.

Tacrolin Krem Ne Zaman Etki Eder?

Genellikle 1 haftalık kullanımın ardından etkisi gözlemlenmeye başlanır. Bu süreçte herhangi bir iyileşme belirtisi gözlemlenmezse hekiminiz uygulama sıklığını arttırabilmekte veya kullanım dozunu değiştirebilmektedir.

Çocuklarda Tacrolin Kullanılır mı?

2 yaşından büyük, 2-16 yaş arası çocuklarda Tacrolin Pomad kullanabilmekte. Bu hastalarda Tacrolin %0.03 dozunda kullanılmakta.

Çünkü Tacrolin % 0.1 16 yaşından küçük çocuklar için onaylanmış bir ilaç değildir. Yine de doktora danşmanızda fayda vardır.

Tacrolin Krem Yan Etkileri

Tacrolin krem yan etkileri ilacın içerisindeki maddelere karşı alerjisi bulunanlarda ortaya çıkabilmektedir. Uygulama yapılan bölgede yanma hissi oluşması en yaygın görülen şikâyetler arasındadır.

Karıncalanma, kızarıklık, döküntü ve akne gibi problemler de görülmektedir. Fakat bunlar çok nadir rastlanan yan etkilerdir.

Tacrolin krem ile tedaviniz devam ederken şu semptomlardan birini veya birkaçını yaşarsanız kullanımı durdurarak hekiminize başvurmalısınız:

 • Yüz bölgesinde şişme ve kızarıklık
 • Uçuk
 • Genelleşmiş Herpes simpleks enfeksiyonları
 • Deride folikült ve döküntü
 • Alkol kullanımıyla beraber yüzde yanma, şişlik ve kızarıklık

Tacrolin Muadili İlaçlar

Tacrolin Pomad’a eşdeğer ilaçlar şöyledir:

 • ADOPORT 0.5 mg
 • Advagraf 1 mg-5 mg

Tacrolin Diğer İlaçlarla Beraber Kullanılır mı?

Tacrolin krem ile tedaviniz devam ederken nemlendirici losyon veya kremler kullanabilirsiniz. Fakat Tacrolin uyguladıktan sonra 2 saat beklemeli, bu süre zarfında Tacrolin Pomad sürmekten kaçınmalısınız.

Tacrolin kullanırken ağız yolu ile alınan kortizon ve buna benzer kortikosteroidlerin yahut diğer preparatların etkileri bilinmemektedir. O nedenle gerek olmadıkça bunların kullanılması tavsiye edilmez.

Tacrolin Kullananlar Yorumları

Tacrolin kullananlar yorumları ile gözünüzü korkutmasın veya sizi cesaretlendirmesin. Bu ilaç birçok kişiye iyi geldiyse size de aynı şekilde etki edecek diye bir şey yoktur.

Ya da bazıları bu ilacın yan etkileriyle karşılaştıysa, ‘kesin bende de böyle olacak, kullanmayayım.’ Diye düşünmemelisiniz.

Bu ilaca başlamak için doktorunuzun onayını almalısınız. ‘Sonuçta nasıl olsa vücuda bir şey girmiyor. Deriye sürülen bir ilaç ne kadar zararlı olabilir ki?’ diye düşünerek bulduğumuz her kremi kullanmak bize zarar verebilmekte.

Tacrolin kullanıcı yorumları içerisinde hem olumlu, hem de olumsuz ifadelere denk gelebilirsiniz. Bazıları bu kremi sürdükten sonra hiçbir şeyinin kalmadığını, çok hızlı etki ettiğini söylüyor.

Kimileri ise bu ürünün şikâyetlerini daha da artırdığından yakınmaktadır. Yorumları da okumak istememiz gayet doğal ancak tedavi noktasında nihai kararı verecek olan kişi doktorumuzdur.

Sağlık kategorimize buradan ulaşabilirsiniz.

Buradan ise bizdekalmasin.com ana sayfasına gidebilirsiniz.

Sağlık kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Tacrolin Krem Kullananlar Yorumları yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Aşağıdan yazımızı oylayabilirsiniz.

Yorum yapın