Ana Sayfa » Yaşam » Sağlık » Tacrolin Krem Kullananlar Yorumları – İşe Yarar Mı?

Tacrolin Krem Kullananlar Yorumları – İşe Yarar Mı?

Tacrolin krem kullananlar yorumları neler? Tacrolin krem nedir? Ve ne için kullanılır? Bu gibi tüm soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Diğer önemli ilaçlar için Kullananlar yorumları neler olduğunu ve bu tarz yazıların daha fazlasını görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Dermatolojik ilaçlardan biri olan Tacrolin Pomad, atopik dermatit yani egzama tedavisinde kullanılan ilaçlar arasındadır. 30 gramlık tüplerde satılmakta. Her bir gramında takrolimusa etken maddesi yer alır.

Tacrolin Krem Nedir? 💊

Tacrolin krem nedir? Bu konuda bilgileri sizlere aktaralım. Tacrolin krem, egzeması olan kişiler için üretilmiş bir ilaçtır. Cilt kuruluğu, kızarıklık, tahriş ve kaşınma gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır.

Tacrolin Krem Ne İçin Kullanılır?

Tacrolin krem ne için kullanılır? Sorusuna maddeler hâlinde şöyle cevap verebiliriz:

 1. Erişkinlerde şiddetli veya orta dereceli egzamaların tedavisi için kullanılır.
 2. Diğer tropikal kortikosteroid ilaçlardan yanıt alınamadıysa onların yerine Tacrolin kremden faydalanılır.
 3. Bu ürünün etken maddesi bağışıklığı düzenleyerek egzama kaynaklı şikâyetlerin hafiflemesine yardımcı olur. Mevsimsel veya döngüsel egzama alevlenmelerinde her hafta iki defa kullanılması önerilir.

Hastalık şiddetlenmediyse kullanım sıklığı daha da azaltabilmekte. Bu konuda hekiminizin direktiflerine uygun hareket etmelisiniz.

Tacrolin Krem Kullananlar Yorumları

Tacrolin Krem Kullananlar Yorumları
Tacrolin Krem Kullananlar Yorumları

Burada Tacrolin merhem kullananlar yorumları ile alakalı örnekleri aşağıdaki kısımda bulabileceksiniz. Çeşitli deri rahatsızlıklarına iyi gelen krem ülkemizde sıklıkla kullanılmaktadır. Yararları kadar zararları da merak edilen bir ilaçtır. Kullanırken aşağıdaki ve yukarıdaki maddeleri özenle uygulayın ve uzmana danışarak hareket etmeyi ihmal etmeyin. Tacrolin Krem Kullananlar Yorumları aşağıda sizlerle:

“Cildimde egzemaya benzer çeşitli lekeler vardı. Kullandım ve büyük bir kısmından kurtuldum.”

Kullanıcı Yorumu

“Bayadır kullanıyorum fakat vücudum biraz fazla kızarmaya başladı. Başka bir problem görmedim ama siz yine de doktora danışın.”

Kullanıcı Yorumu

Tacrolin Merhem Kullananlar Yorumları

İnsanlar bir ilacı kullanmadan önce gerçekten işe yarıyor mu diye merak ederek daha önceden kullanmış kişilerin fikirlerini okumak ister. Biz de Tacrolin Merhem Kullananlar Yorumlarını derledik.

 • Az ihtimal de olsa bu kremin kanser yapma olasılığı olduğu söyleniyor.
 • Egzema için son çare olduğu söylense de doktorlar bu kremi kolayca vermiyor.

Tacrolin Krem Nasıl Kullanılır?

İlk olarak Tacrolin krem nasıl kullanılır hakkında bilgi verelim. Cildinizin hastalıklı bölgesine ince bir tabaka hâlinde sürmeniz yeterlidir. Ellerinize, dirseklerinize, kollarınıza, yüz bölgenize uygulayabilirsiniz. Kremi burun ve ağız içine, gözlere uygulamaktan kaçınmanız gerekir. Buralara temas ederse hemen bolca suyla yıkayınız.

Tacrolin kremi sürdükten sonra bölgenin üzerini herhangi bir şeyle kapatmayın, örtmeyin. Örneğin sargı veya bandaj kullanmayın. Tacrolin Krem Kullananlar Yorumlarında da gördüğümüz üzere kremin yeterince emilmesini bekleyin. Kremi ellerinize sürmediyseniz, uygulama sonrasında ellerinizi yıkamayı unutmayın.

Kremi duştan sonra sürecekseniz, öncelikle cildinizi tam olarak kurulayın. Cildiniz nemli ya da ıslak iken bu kremi kullanmayın. Yetişkinler için; %0,1 ve (%0.03 olmak üzere iki ayrı Tacrolin Pomad dozu mevcuttur. Hangi dozun kullanılması gerektiğine doktorunuz hastalığınızın seyri doğrultusunda karar verecektir.

Tacrolin Krem Kullanırken Dikkat Edilecekler

 1.  Kötü huylu deri tümörüne veya zayıf bir bağışıklık sistemine sahipseniz Tacrolin kullanmadan evvel doktorunuza bu durumu bildirin.
 2. Karaciğer yetmezliğiniz mevcutsa Tacrolin ile tedaviye başlamadan önce doktorunuzla konuşun.
 3. Yaygın eritroderma veya kalıtsal cilt bariyer hastalığı (örneğin netherton Sendromu) olanlar Tacrolin kullanmadan doktorunun onayını almalıdır.
 4. Şişmiş lenf nodülleri bulunanlar tedavinin başında doktorunu bilgilendirmelidir. Tacrolin Krem Kullananlar Yorumları da bu konuda çok örnek teşkil eder. Tedavi esnasında bu durumla karşılaşırsanız Tacrolin kullanmaya ara vererek doktorunuza danışmalısınız.
 5. Ayrıca Tacrolin Pomad’ı enfekte olmuş lezyonların üzerine sürmeyiniz.
 6. Cildinizi uzun süre güneş ışığına maruz bırakmayınız. Solaryuma girmekten kaçınınız. Dışarıda vakit geçirmeniz gerekiyorsa cildinizi güneşten muhafaza edecek bol kıyafetler giyiniz veya güneş kremi kullanınız.

Tacrolin Krem Ne İşe Yarar?

Tacrolimus krem, ciltteki iltihaplanmaları önleyerek ve bağışıklık sistemini baskılayarak ciltteki çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu krem, egzama, ciltteki bir şey ile temas sonucu oluşan tahriş, vitiligo (cilt pigmentasyon bozukluğu), rosacea ve seboreik dermatit gibi cilt problemlerinin tedavisinde kullanılır. kısacası Tacrolin Krem Ne İşe Yarar? sorusu da bu şekildedir.

Tacrolin Krem Ne Zaman Etki Eder?

Genellikle 1 haftalık kullanımın ardından etkisi gözlemlenmeye başlanır. Bu süreçte herhangi bir iyileşme belirtisi gözlemlenmezse hekiminiz uygulama sıklığını arttırabilmekte veya kullanım dozunu değiştirebilmektedir. Kısacası Tacrolin Krem Ne Zaman Etki Eder? bu şekildedir.

Çocuklarda Tacrolin Kullanılır mı?

2 yaşından büyük, 2-16 yaş arası çocuklarda Tacrolin Pomad kullanabilmekte. Bu hastalarda Tacrolin %0.03 dozunda kullanılmakta.

Çünkü Tacrolin % 0.1 16 yaşından küçük çocuklar için onaylanmış bir ilaç değildir. Yine de doktora danşmanızda fayda vardır.

Tacrolin Krem Yan Etkileri

Tacrolin krem yan etkileri ilacın içerisindeki maddelere karşı alerjisi bulunanlarda ortaya çıkabilmektedir. Uygulama yapılan bölgede yanma hissi oluşması en yaygın görülen şikâyetler arasındadır.

Karıncalanma, kızarıklık, döküntü ve akne gibi problemler de görülmektedir. Fakat bunlar çok nadir rastlanan yan etkilerdir. Tacrolin krem ile tedaviniz devam ederken şu semptomlardan birini veya birkaçını yaşarsanız kullanımı durdurarak hekiminize başvurmalısınız:

 • Yüz bölgesinde şişme ve kızarıklık
 • Uçuk
 • Genelleşmiş Herpes simpleks enfeksiyonları
 • Deride folikült ve döküntü
 • Alkol kullanımıyla beraber yüzde yanma, şişlik ve kızarıklık

Tacrolin Krem Zararları

Hemen hemen her ilaçta olduğu gibi bu ilaçta da çeşitli yan etkiler ve zararlar bulunmaktadır. Birçok kişinin denemesi ve çeşitli yorumlar da göz önünde bulundurulduğunda aşağıda size Tacrolin Krem Zararlarından bahsedeceğiz.

 • Ciltte kızarıklığa neden olur.
 • Dudakta uçuk çıkabilmektedir.
 • Deride döküntü oluşabilmektedir.

Tacrolin Muadili İlaçlar

Sıkça merak edilen Tacrolin Muadili İlaçlar Çok tercih edilen Tacrolin Pomad’a eşdeğer ilaçlar şöyledir:

 • ADOPORT 0.5 mg
 • Advagraf 1 mg-5 mg

Tacrolin Diğer İlaçlarla Beraber Kullanılır mı?

İlk olarak Tacrolin Krem Kullananlar Yorumlarında da görüldüğü üzere tedaviniz devam ederken nemlendirici losyon veya kremler kullanabilirsiniz. Fakat Tacrolin uyguladıktan sonra 2 saat beklemeli, bu süre zarfında Tacrolin Pomad sürmekten kaçınmalısınız.

Tacrolin kullanırken ağız yolu ile alınan kortizon ve buna benzer kortikosteroidlerin yahut diğer preparatların etkileri bilinmemektedir. O nedenle gerek olmadıkça bunların kullanılması tavsiye edilmez.

Tacrolin Krem Kortizonlu mu?

Sıkça merak edilen Tacrolin Krem Kortizonlu mu? sorusuna yanıt verelim. Tacrolin %0.1 pomad, topikal kortikosteroidler yani kortizonlu, iltihaplı ve diğer bazı durumlarda kullanılan ilaçlar gibi geleneksel tedavi yöntemlerine yeterince cevap vermeyen veya bunlara tolerans edemeyen erişkinlerdeki orta ila şiddetli egzema tedavisinde kullanılır.

Tacrolin Krem Kanser Yapar Mı?

Peki Tacrolin Krem Kanser Yapar Mı? Tacrolimus krem, egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan bir immünosupresif ilaçtır. Bu krem, cildin iltihaplanmasını önleyerek ve kaşıntıyı azaltarak çalışır. Tacrolimus krem, kanser yapıcı özellikleri olan bir ilaç değildir.

Ancak, uzun süreli kullanımı veya yüksek dozda kullanımı cilt kanseri gelişme riskini artırabilir. Bu nedenle, tacrolimus kremi kullanmadan önce doktorunuza danışmanız ve tavsiyelerine uymak önemlidir. Ayrıca, kremi kullanırken cildinizde değişiklikler veya anormallikler fark ederseniz hemen doktorunuza bildirmelisiniz.

Tacrolin Kullananlar Yorumları

Öncelikle Tacrolin kullananlar yorumları ile gözünüzü korkutmasın veya sizi cesaretlendirmesin. Bu ilaç birçok kişiye iyi geldiyse size de aynı şekilde etki edecek diye bir şey yoktur.

Ya da bazıları bu ilacın yan etkileriyle karşılaştıysa, ‘kesin bende de böyle olacak, kullanmayayım.’ Diye düşünmemelisiniz.

Bu ilaca başlamak için doktorunuzun onayını almalısınız. ‘Sonuçta nasıl olsa vücuda bir şey girmiyor. Deriye sürülen bir ilaç ne kadar zararlı olabilir ki?’ diye düşünerek bulduğumuz her kremi kullanmak bize zarar verebilmekte. Tacrolin kullanıcı yorumları içerisinde hem olumlu, hem de olumsuz ifadelere denk gelebilirsiniz. Bazıları bu kremi sürdükten sonra hiçbir şeyinin kalmadığını, çok hızlı etki ettiğini söylüyor.

Kimileri ise bu ürünün şikâyetlerini daha da artırdığından yakınmaktadır. Yorumları da okumak istememiz gayet doğal ancak tedavi noktasında nihai kararı verecek olan kişi doktorumuzdur.

Ayrıca, Tacrolin Krem Kullananlar Yorumları ile alakalı sıkça sorulan sorulardı da sizler için derledik.

Buradan ise bizdekalmasin.com ana sayfasına gidebilirsiniz.

Sağlık kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Tacrolin Krem Kullananlar Yorumları yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

4/5 - (26 Oy)
“Tacrolin Krem Kullananlar Yorumları – İşe Yarar Mı?” üzerine 8 yorum
 1. Tacrolin krem nsuruldukten sonra cildi yikiyormuyuz oglumun goz kapaklarinda0 ve goz altinda beyaz lekeler var doktor vitiligo dedi goz kapagina surecegim.icin goz kapagina zarar verirmioglum 13 yasında

  Cevapla
 2. Ben 22 yasindayim nayadir kullaniyorum uskudar mihbiran sultanda bi doktor ver.isti 6 cesit kremi icindede tacrolinde varda hergun.yarin saat bunu sür kullan dedi sabah aksam faydasi oluyor evet ama sancaktepe ilhan varank hastanesindr yazdiramaya gitmistim birgun bu ilacı doktor bana srn niye bu ilaci kullaniyorsun ki falan dedi bende dedim yaralarim cogalinca kullaniyorum bu ilaç kanser ilaci dedi ne kadar doğruysa artik bari fazla kullanma ara sira kullan dedi yani ben zaten hergun ihtiyacim olmuyor hafta bi defa falan sürüyorum bilgiinize

  Cevapla
 3. Bu ilacin ekzama ilacı olduğunu ve ekzamaya iyi geldiğini biliyorum dermotoloji doktorum bunu bana yazdığı icin güvenle kullanıyorum

  Cevapla
 4. atopik dermatit hastalığım var …yıllarca dermovate kullandım. zararliymis🥺şimdi bu kremi kullanmam gerekiyor dermotolog 6ay kullanmam gerektiğini söyledi..iyi geliyor.parcali kizarikliklar kayboluyor.ama krem bırakınca devam ediyor.omur boyu kortizonlu krem kullanicam malesef

  Cevapla
Yorum yapın