Ana Sayfa » Maaşları » Adli Bilişim Mühendisliği Maaş 2023 – Ne İş Yapar – Önü Açık Mı?

Adli Bilişim Mühendisliği Maaş 2023 – Ne İş Yapar – Önü Açık Mı?

Adli bilişim mühendisliği maaş 2023 hususunda herkes araştırma yapacaktır. Bu iş kolunun çalışma biçimleri ve aldığı ücretler de bu hususta merak konusu haline gelecek bir detaydır. Bu tip bilgilere kolay bir biçimde ulaşmak da herkesin mutlak suretle yöneldiği konular arasında yer almaktadır. Bununla beraber adli bilişim mühendisleri hakkında gerekli bilgilere ulaşmak oldukça kolay bir hal alacaktır. Dilerseniz diğer meslek maaşları yazılarımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Adli Bilişim Mühendisleri Nedir, Ne İş Yapar?

Adli Bilişim Mühendisleri Nedir Ne İş Yapar
Adli Bilişim Mühendisleri Nedir Ne İş Yapar

Özellikle Adli bilişim mühendisi olarak bilinen iş kolu, genel olarak siber saldırılara karşı çalışmalarını yürütecektir. Ayrıca adli bilişim mühendisi nedir, ne iş yapar konusunda farklı kurumlar ve sektörlerde de yer almak söz konusudur. Bu mühendislerin güvenlik ve yazılım programları içinde olarak suçları önlemeye yönelik çalışmalar yapmaları söz konusu olmaktadır. Ayrıca zaman zaman gizli bilgileri kullandığından son derecede önemli bir meslek grubudur.

Adli Bilişim Mühendisliği, adli süreçlerde veri ve bilgi işleme ile ilgili çalışmalar yapan bir alandır. Bu alanda çalışan kişiler, suç dosyalarındaki bilgileri analiz etmek, adli sorgulamalarda kullanılacak veriye erişmek ve suçluların tespit edilmesine yardımcı olmak gibi görevleri yerine getirir.

Tavsiye edilen içerik: THY Mühendis Maaşları

Adli Bilişim Mühendisleri Maaş 2023 ⭐

Kamu ve özel sektörde adli bilişim mühendisi olarak çalışmaları söz konusudur. Ayrıca adli bilişim mühendisi maaşları ne kadar oldu konusunda da farklı faktörlere göre değişkenlik içindedir. Ayrıca adli bilişim mühendisi hususunda farklı rakamlar genel olarak açığa çıkacaktır.

 • Yeni mezun bir adli bilişim mühendisi 12.000- 12.500 TL arası maaş alır.
 • 5 yıl deneyimi olan bir adli bilişim mühendisi 12.500 – 14.000 TL arası maaş alır.
 • 10 yıl deneyimi bir adli bilişim mühendisi 14.000-14.250 TL arası maaş alır.
 • 15 yıl deneyimi bir adli bilişim mühendisi 14.250 – 14.500 TL arası maaş alır.
 • 20 yıl deneyimi bir adli bilişim mühendisi 15.000- 15.500 TL arası maaş alır.
 • 25 yıl deneyimi bir adli bilişim mühendisi 15.000 – 17.000 TL arası maaş alır.

Kamuya göre özel sektörde çalışan adli bilişim mühendisleri daha yüksek maaş alacaktır. Ancak özel sektörde kıdem ve donanıma bağlı olarak da daha fazla maaş almaları söz konusudur.

Kamuda Adli Bilişim Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Kamu alanında da adli bilişim mühendisi olarak çalışmak mümkündür. Farklı bakanlıklara bağlı olarak çalışmaya başlamakla beraber ne kadar maaş alınacağını bilmek de ön plandadır. Ayrıca kamuda adli bilişim mühendisi ne kadar maaş alır hususu da herkesin araştıracağı konular arasında yer almaktadır. Bununla beraber yeni başlayanların 11.000 TL gibi bir başlangıç içinde olmaları da mümkündür. Ayrıca ek ödemelerle birlikte bu maaşın artış içinde olması da mümkün olan bir durumdur. Ayrıca adli bilişim mühendisleri bu yönde bir maaş alması durumu da açığa çıkacak yapıda olacaktır.

Adli Bilişim Mühendisi Nerelerde Çalışır?

Adli bilişim mühendisleri son derecede kapsamlı bir çalışma alanına sahiptir. Ayrıca bu çalışma biçimleri doğrultusunda da kendilerine has bir kariyeri hayata geçireceklerdir. Bununla beraber adli bilişim mühendisi nerelerde çalışır noktasında da oldukça kapsamlı bir kurum seçeneği de öne çıkacaktır.

 • Emniyet Genel Müdürlüğü
 • Jandarma Genel Komutanlığı
 • Bakanlıklar
 • Adli Tıp Kurumları
 • Üniversiteler
 • Adli Bilimler Enstitüleri
 • Özel sektörde bilişim firmaları, bankalar, finans kuruluşları

Firma ya da kurumlar var olan verilerini koruma gereği duyacaktır. Bununla beraber adli bilişim mühendislerine gereksinim göreceklerdir.

Dikkatinizi Çekebilir: DSİ Mühendis Maaşları

Adli Bilişim Mühendisi Nasıl Olunur?

Adli bilişim mühendisi olarak çalışmak için üniversitelerde Adli Bilişim Mühendisliği adlı 4 yıllık lisans programından mezun olmak da gerekecektir. Ayrıca Adli bilişim mühendisi nasıl olunur konusunda da aynı ismi taşıyan bölümden mezun olmaları önemlidir. Ayrıca bilgisayar mühendisleri de bu yetkiye sahip olma şansına sahiptirler. Ancak mezun olduktan sonraki süre zarfında da kendilerini geliştirmeleri bu durumda önem teşkil edecektir.

Adli Bilişim Mühendisliği KPSS ATAMA Puanları

Özellikle bir mesleği seçmeden önce ataması olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor. Bu bağlamda Adli Bilişim Mühendisliği ataması var mı sorusu gündeme gelmektedir. Hemen açıklayalım.

2020 yılında yapılan devlet alımlarına göre en düşük KPSS Atama puanı 91 olarak belirlenmiştir. En yüksek ise 98 ile alım yapılmıştır.

Adli Bilişim Mühendisliği Okuyanlar Yorumları

Adli Bilişim Mühendisliği Okuyanlar Yorumları, genellikle çok yönlü ve esnek bir eğitim aldıklarını ve çeşitli sektörlerde çalışabilecekleri birçok fırsat elde ettiklerini ifade ederler. Bizim seçtiğimiz bazı mezun yorumları şöyle:

 • Hukuk, mühendislik ve adli kolluğun birleşimi ile oluşan bölüm.
 • Kolluk kuvvetlerinde eğitim alınan geleceğin adli bilim dalıdır.
 • Geleceğin önemli meslekleri arasındadır. Gelen verilerin incelenmesi ve kanıtların elde edilmesi üzerine çalışmaktadır.

Sonuç

Özellikle 2023 yılındaki yeni zamlarla birlikte Adli Bilişim Mühendisleri Maaş da artmıştır. Bu maaşlar tecrübe durumunuza göre çok fark etmektedir. Genel olarak, Adli Bilişim Mühendisleri Maaşları ortalama 12.000 ile 17.000 TL arasında değişebilir.

Son olarak Adli Bilişim Mühendisliği Ne is Yapar ile alakalı merak edilen soru ve cevaplar aşağıda belirtilmiştir. Sizin de sormak istediğiniz sorular varsa yorum kısmına yazmayı unutmayınız.

Son olarak Adli Bilişim Mühendisliği Maaş yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın