Ana Sayfa » Maaşları » E-sporcu Maaşları – E-sporcular Para Kazanıyor mu?

E-sporcu Maaşları – E-sporcular Para Kazanıyor mu?

E-sporcu maaşları başta Z kuşağı gençleri olmak üzere milyonlarca kişi tarafından sıkça merak ediliyor. Son zamanların en popüler mesleklerinden biri olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Türkiye’nin dikkat çeken E-sporcusu İsmail Can Dörtkardeş, CS:GO oyununda XANTARES mahlasıyla biliniyor. Başta XANTARES olmak üzere Türkiye’de oynayan Türk E-spor oyuncularının aldığı maaşların tümünün kur ile olduğu söyleniyor. Bu minvalde tecrübeli yani 2-4 yıllık bir E-sporcunun aylık sözleşme gelirinin 2 bin doların üzerinde olduğu belirtiliyor. Türkiye’nin en çok kazanan E-sporcuları yıllık bazda aşağıdaki şekildedir:

E-sporcu Maaşları
E-sporcu MaaşlarıE-sporcu Maaşları
  • Çağatay Sedef – despe – CS:GO = Yıllık 49 bin dolar
  • Asım Cihat Karakaya – fabFabulou – LOL = Yıllık 62 bin dolar
  • Emre Delikara – Refl7ction – Fortnit = Yıllık 72 bin dolar
  • Özgür Eker – woxic – CS:GO = Yıllık 116 bin dolar
  • Buğra Akın – Calyx – CS:GO = Yıllık 142 bin dolar
  • Ahmet Karahoca – paz – CS:GO = Yıllık 147 bin dolar
  • Engin Kor – ngiN – CS:GO = Yıllık 144 bin dolar
  • Kaan Çekli – Fujitora – Hearthstone = Yıllık 153 bin dolar
  • Engin Küpeli – MAJ3R – CS:GO = Yıllık 160 bin dolar
  • İsmail Can Dörtkardeş – XANTARES – CS:GO = Yıllık 200 bin dolar

E-sporcular Para Kazanıyor mu?

Kazanıyor mu Sorusunun yanıtı evet olacaktır. E-sporcular da tıpkı futbol ya da basketbol sporcuları gibi düzenli antrenmanlara, maç takvimlerine ve turnuvalara giriyor. Bu da doğru orantılı olacak şekilde kazançların yüksek olduğu anlamına geliyor. Özellikle Twitch ve benzeri platformlarda her maçı yüz binlerce taraftar tarafından takip edilen bazı takımların oyuncuları dünya genelinde yıllık milyon dolarlar kazanabiliyor. Velhasıl E-spor oyuncularının para kazandığı söylenebilir.

İlginizi Çekebilecek Diger Yazılarımızı da Okuyabilirsiniz

İtalyan Ayakkabı Markaları – Spor Ayakkabı Modelleri
Para Kazandıran Oyunlar ile Nasıl Para Kazanılır?
Kızılay Personel Maaşı 2023 – Kızılay Çalışma Şartları

E-sporcu Kaç Yaşında Olunur?

E-sporcu kaç yaşında olunur sorusunun net bir yanıtı bulunmuyor. Fakat tamamıyla bilgisayar üzerinden olduğundan ve bazı reflekslerin ilerleyen yaşlarda körelebileceğinden ötürü 15 ila 18 yaş aralığında bu alana giriş yapılması tavsiye ediliyor. Geç kalınan durumlarda başarılı olmak yine mümkünken 15-18 yaş aralığı için başarı yüzdesi çok daha yüksektir. Bunun yanı sıra geç E-sporcu olan kişilerin kariyer açısından verimli ve uzun bir kariyeri olmadığı görülüyor. Fakat genç yaştan itibaren E-sporcu olmaya karar verenler için bu durum tam tersi.

FIFA E-spor Oyuncuları Ne Kadar Kazanıyor?

FIFA E-spor oyuncuları ne kadar kazanıyor diye merak edenlerin sayısı. Her geçen gün artmaya devam ediyor. FIFA’yı severek oynayan ve sonrasında iyi oynadığını fark eden. Kişiler E-spor oyuncusu olma konusunda araştırma yapmayı tercih ediyor. FIFA dünya genelinde milyonlarca kişinin anlık olarak takip ettiği çeşitli turnuvalara sahip oyunlardan birisidir. İyi bir E-sporcu için maaş skalası ise yıllık bazda 250 bin dolar civarından başlar. Bu da diğer E-spor oyunlarına göre çok daha yüksek bir maaş anlamına gelir. FIFA oyuncuları aynı zamanda FIFA tarafından resmî. Olarak da desteklendiği için birçok sponsorluk anlaşması da yapılır. Bu da oyuncular için net sözleşme gelirine ek gelir anlamına gelir.

Valorant E-spor Oyuncuları Ne Kadar Kazanıyor?

Valorant E-spor oyuncuları ne kadar kazanıyor diye merak edenler için yanıt oldukça basittir. Özellikle son birkaç yılda popülaritesini. Hızla artıran Valorant, E-sporcuların da en büyük tercihlerinden birisi konumunda yer alıyor. Türkiye’de ortalama bir profesyonel Valorant oyuncusunun aylık gelirinin 1.500 dolardan başladığı biliniyor. Bu sözleşme geliri elbette oyuncunun gidişatına göre yükselip düşebiliyor. Yurtdışında büyük takımlarda oynayan oyuncular için ortalama yıllık gelirse 250 bin dolardan başlıyor.

Bunun yanında bizdekalmasin.com ana sayfamızdan da diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın