Ana Sayfa » Okunacak Dualar » Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası – Kısa Yemek Duaları

Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası – Kısa Yemek Duaları

Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası yazımız ile karşınızdayız. Yemek duası nedir? Yemekten sonra hangi dualar okunmalıdır? Bu yazı, duayı ezberlemenin ve okumanın faziletleri ile bu duaların Arapça ve Türkçe dilleri ve anlamları hakkında bilgi vermektedir.

Yemek duası gibi diğer dualar, biz zayıf kullar ile Allah (cc) arasında hızlı ve doğrudan bir iletişim aracıdır. Dualar aracılığıyla hem dünyaya hem de başka yerlere dualar ediyoruz. Bu yazımızda sizlerle sofraya oturduğunuzda okuyabileceğiniz yemek dualarını paylaşacağız.

Elhamdülillah Yemek Duası

Rahmeti ve lütfu sonsuz olan Yüce Rab, maddi ve manevi o kadar çok nimet vermiştir ki, yeteri kadar şükredebilmek mümkün değildir. Bu güzel nimetleri daima teşbih etmek ve her zaman Rabbi olan Allah’ı zikretmek tüm Müslümanların görevidir. Bunun yüzden sizler için aşağıda yemek yemeden önce okuyabileceğiniz Elhamdülillah Yemek Duasını paylaştık.

Elhamdülillah Yemek Duası
Elhamdülillah Yemek Duası

Duanın Türkçe Okunuşu:

Elhamdü lillâlillezi et’amenâ ve sekanâ ve cealenâ minel müslimin et’amene-Allâhü min taâm-il cenneti. Ve sekanâ-Âllâhü min şarâb-il kevseri ve zevvecnâ-Allâhu bihûril’ayni. Bi-hürmetil enbiyâi velmürseline velhamdü lillâhi Rabbil âlemin.

En Kısa Yemek Duası

Nimet denilince sadece yiyecek ve içecekten anlamak doğru olmaz, vücudumuzun tüm organlarının ihtiyaçlarını ve ruhumuzun tüm duygularını yüce Allah sağlar. İnsanlar sofraya oturduklarında hızlı bir şekilde Alllah’a şükranlarını sunup yemeğe başlamak isterler. Bu sebeple biz de sizlerle En Kısa Yemek Duasını paylaşmak istedik. Ayrıca bunun yanında dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Birini Mahvetmek İçin Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Duanın Türkçe Okunuşu:

“Allâhümme zid ve lâ tenkus, bir-hurmeti seyyidil mürselîn, velhamdü lillâhi Rabbil-âlemîn.

Anlamı:

Allah’ım! Peygamberlerin Efendisi hürmetine soframızın bereketini ziyade eyle.

Yemek Duası Kısa Türkçe

Sadece dilimiz dört bin lezzeti tatma kapasitesine sahiptir. Öte yandan bu lezzetleri yaratan lütufkâr bir Rabbimiz var. Ayrıca maddi ve manevi yaşam araçlarını buna göre karşılaştırır ve bize verilen cömertliği dikkate alırız. Yemek duası, Rabbimiz’in bize verdiği nimetlere şükretmek için söylememiz gereken bir duadır. Her şeyin başı “Besmele” olduğu için yemekten önce “Besmele” denmeli.

Yemek Duası:

Bismillahirrahmanirrahim.
Elhamdülillah elhamdülillah,elhamdülillah illezi et amena vesakana ve cealena minel müslimin . ni’meti celilullah berekati halilullah şefaat ya resulallah. nasib-i cennet daim-i devlet erenlerden immet sofralara bereket ölenlere rahmet kalanlara sağlık selamet .allahümme zid vela tenkus bi hurmeti suretil fatiha.

Sofra Duası Arapça

İster kısa yemek duası ister diğer dualar olsun, bize bahşeden Rabbimize şükretmek için içtenlikle okunur. Ancak Peygamberimizin yemekten önce ve sonra yemek üzerine dua ettiği gibi, biz Müslümanlar için de yemek üzerine dua etmek sünnettir.

Duanın Türkçe Okunuşu:

“Eûzü billahi mine’ş-şeytâni’r-racîm, Bismillâhirrahmânirrahim.

El hamdü lillâhillezî et’amenâ ve sekânâ ve cealenâ minel müslimiyn, ni’meti-celîlullâh, bereketi Halîlullah, şefaat yâ Rasûlallâh.

Anlamı:

Soframıza bereket, vücudumuza sağlık, dünyada kalanlarımıza selamet, ahirete gidenlerimize rahmet eyle. Bizlere iki cihanda güzellikler ihsan eyle. Her türlü felaketlerden koru Rabbim.

Rehber kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ana sayfaya bizdekalmasin.com bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Son olarak Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

5/5 - (2 Oy)
Yorum yapın