Ana Sayfa » Yaşam » Asgari Ücret » Bangladeş Asgari Ücret 2024 – Bangladeş Gece Hayatı

Bangladeş Asgari Ücret 2024 – Bangladeş Gece Hayatı

Bangladeş Asgari Ücret 2024 ve Bangladeş Gece Hayatı yazımız ile karşınızdayız. Bu yazımız içerisinde Bangladeş Asgari Ücret ile alakalı çeşitli yaşam şartları, asgari ücret bilgileri, gıda fiyatları gibi detayları paylaşıyor olacağız. Bunun yanında ekonomisi ile alakalı çeşitli bilgilere sahip olacaksınız. Ayrıca Bu tarz yazılarımız asgari ücret kategorisi altında değerlendirilmektedir.

Bangladeş’te Yaşam Şartları Nasıldır? 🔴

Bangladeş’te yaşam maliyeti açısından değerlendirildiğinde oldukça ağır ve sıkıntılıdır. İnsanların çoğunluğu açlık sınırında bulunurken, çok zengin kesimler mevcuttur. Yoksul zengin arasındaki farkın çok yüksek olduğu ülkede asgari ücret 3643 TL civarındadır. Ülkede satılan ürünlerin ucuz olmasıyla birlikte, asgari ücret geçim sağlamak için çok yetersiz kalıyor.

Bangladeş'te Yaşam Şartları Nasıldır?
Bangladeş’te Yaşam Şartları Nasıldır?

Birtakım ürünlerin maliyetlerini içeren bir liste ile karşınızdayız:

 • Bir somun ekmek (250 gr) = 2.3TL
 • 1 düzine yumurta = 9.2TL
 • Bir kilo tavuk kanadı = 19TL
 • 1 kilogram elma = 7.6TL
 • Bir litre süt = 6.1TL
 • 1 kilo yerli peynir = 30.8TL
 • 1.5 litre su = 2.3TL
 • Ucuz bir restoranda tek kişilik yemek = 7.6TL
 • İyi bir restoranda iki kişilik yemek = 38TL

Buna benzer olan Umman Asgari Ücret yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bangladeş Asgari Ücret 2024 🟩

Bangladeş’te asgari ücret 113 dolardır. Türk lirası bazında 3643 TL, Bangladeş Takası olarak ise 12.500 civarında bir meblağa denk gelmektedir. Bangladeş ülkesinde kabul edilen resmi dilin ismi Bengalce’dir. Fakat ülkede en fazla İngilizce dili konuşulur. Bunun sebebi ise Ticaret ve hükumet işlerinin yürütülmesi durumlarında İngilizce en fazla kullanılan dildir. Yaygın olmasa da farklı yerel diller tercih edilir. 

Bangladeş Asgari Ücret 2024 🟢Fiyat ($)
Saatlik Asgari Ücret 🔴0,67 $
Günlük Asgari Ücret 🟢5,38 $
Aylık Asgari Ücret 🔴113 $

Bangladeş Gece Hayatı

Bangladeş gece hayatı, dinin günlük yaşamda büyük etkisinin olması nedeniyle gece veya eğlence hayatı çok gelişmiş değil. 9 milyon nüfusu olan Başkent Dakka’da ve 2,5 milyon nüfuslu Chittagong ve Sylhet gibi büyük şehirlerde az da olsa turistlerin güzel vakit geçirebileceği batı tarzı gece kulüpleri, barlar, kafeler ve diskolar bulabilirsiniz. Turistik şehirlerde 5 yıldızlı otellerde hizmet veren barlar ve gece kulüpleri de hem güvenli ortamları hem de konserler ve partileriyle turistlerin en çok zaman geçirdiği yerler arasındadır.

Bangladeş ve Asya mutfaklarının yanı sıra uluslararası mutfaklardan da lezzetli yemekler sunan restoranlar var. Aynı zamanda balık evlerinin çok popüler olduğu Pakistan şehirlerinin eski kent bölgelerinde otantik dekorasyonlarla süslenmiş, yöresel Hint ve Bangladeş müzikleri çalan kafeler de turistler arasında ilgi görüyor.

Bangladeş Asgari Ücret Ne Kadar?

Bangladeş Asgari Ücret 113 Dolardır. Ülke ekonomisi ve çeşitli bilgileri sizler için derledik. Tüm detaylara yukarıdan ulaşabilirsiniz. Bunun yanında ülke ekonomisinin oldukça iyi olduğu Bangladeş’te çeşitli verileri sizler için hazırladık.

Bangladeş Ev Fiyatları

Ülke içerisinde farklı lokasyonlarda farklı segmentte evler bulunmaktadır. Bu evler manzara, kalite ve muhit gibi durumlara göre farklılık göstermektedir. Bangladeş Ev Fiyatları diğer ülkelere nazaran daha pahalıdır. Bunun sebebi de yüzölçümü sebebiyle çok fazla ev yapılamayacak olmasıdır. Zaten ülkenin büyük bölümlerinde yüksek dağlar vardır. Ortalama Bangladeş Ev Fiyatları 30000 $ – 80000 $ bandındadır.

Bangladeş Ekonomisi Nasıldır?

Bangladeş ekonomisinin genellikle tarıma dayanmaktadır. Çalışan nüfusun çoğu tarım alanında faaliyet gösterirken ülke ikliminin el verdiği ölçüde pirinç, buğday, çay ve jüt en çok yetiştirilen ürünlerdir. Bangladeş’in ikliminden dolayı pirinç hayli önemli bir tarım ürünüdür. Ülke ekonomisinde son senelerde büyük değişimler görülürken, tekstil sanayisi ve hizmet sektörü ciddi seviyelerde büyümüştür. Tarım, ekonominin temelinde bulunurken bu ününü tekstil ve hizmet sektörüne kaptırmıştır. Özellikle tekstil sanayisi büyük bir gelişime sahne olurken dünya üzerinde en yaygın spor ve giyim malzemeleri bu ülkede üretilmektedir.

Uluslar arası şirketler ticari faaliyetlerde bulunmak için Bangladeş’i tercih etmelerinin bir sebebi de ucuz iş gücüdür. Bu sayede Bangladeş tekstil sektörünü geliştirmiştir. Bundan dolayı internet üzerinden yapılan görüşmelerle, uzaktan çalışma (free lance) ticari girişim olanağı da Bangladeş tekstil sektöründe mevcuttur. Dünya üzerinde çok sayıda ticari girişimci Bangladeş tekstil sektörüyle bu sayede ilişki kurar. Tekstil sektörünün olanakları her geçen gün gelişmektedir ve dünya tekstil ve giyim sektöründe söz sahibi ülkeler arasında Bangladeş’te bulunur.

Bangladeş’te Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bangladeş’te gelir eşitsizliği ve yoksulluk oldukça fazladır. Bu nedenle hırsızlık, dolandırıcılık ve gaspçılık gibi suçların oranları fazla. Turistik mekanlara giderken yanınıza fazla nakit para ve değerli eşya bulundurmamalısınız.
 • Tropikal ve yağışlı iklimi olduğu için sivrisinek gibi böceklerin çok fazla olduğu ülkeye gitmeden önce sıtma aşısı olmanız ve yanınızda sürekli sivrisinek ilacı bulundurmanız öneriliyor.
 • Bangladeş’te sokak yemekleri çok yaygın fakat bu yemeklere alışık olmayan turistler, farklı sağlık sorunları yaşayabilirler. Ülkede musluk suyu da içilmiyor, bu sebeple yanınızda su bulundurabilirsiniz. 
 • Bangladeş’in büyük şehirlerindeki banliyöler (bir kentin yakın çevresinde bulunan, kentle sıkı bağlantısı olan yerleşim yeri) özellikle yabancılar için oldukça tehlikeli. Turistlerin şehir merkezleri ve turistik noktalardan fazla uzaklaşmamaları tavsiye ediliyor.
 • Dinlerine bağlı olan Bangladeşliler, kutsal mekanlara da büyük saygı gösteriyor. Bu yüzden turistlerin bu tarz dini yerleri ziyaret ederken mekana uygun giyinmesi ve saygılı davranması gerekiyor.

Buna benzer olan Vietnam Asgari Ücret yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bangladeş İklimi

Bangladeş iklimi, yoğun yağışın görüldüğü bir iklim olurken yılda 10 ay yağış görülür. Muson yağmurları ve ülkede bulunan akarsular nedeniyle ile su taşkınları ve sellere sık rastlanır. Dünyanın en nemli iklimi Bangladeş’te görülürken su taşkınlarından dolayı barınmaya elverişli bir ortam sağlamaz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresinden ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

Yaşam maliyetleri, Gıda fiyatları ve asgari ücret ile alakalı bilgiler verdiğimiz kategoriye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bangladeş Asgari Ücret 2024 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın