Ana Sayfa » Yaşam » Asgari Ücret » Ermenistan Asgari Ücret 2023 – Yaşam Maliyeti

Ermenistan Asgari Ücret 2023 – Yaşam Maliyeti

Ermenistan Asgari Ücret 2023 bakımından, birçok ülkeye nazaran oldukça geri planda kalmıştır. Ermenistan’da yaşamayı ve hayatınızı devam ettirmeyi düşünüyorsanız bu ücret size yeterli gelmeyebilir. Bu maaşı kazanan kişilerin yaşam standartları normal bireylere göre düşük olacaktır. O nedenle Ermenistan yaşam maliyetlerini ve masraf kalemlerini detaylı bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Bu tarz yazılarımız asgari ücret kategorisi altında değerlendirilmektedir. İlginizi çeken ülkeler ile alakalı birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

Ermenistan Asgari Ücret 2023

Güney Kafkas Dağları ile Karadeniz ve Hazar Denizi arasında kalan, denize kıyısı olmayan Ermenistan’ın asgari ücreti 153 dolardır. Türk Lirasına çevirdiğinizde ise bu para 2200₺-2400₺ civarına denk gelmektedir. Bu da Türkiye ve Dünya standartları göz önünde alındığında oldukça düşük bir ücrettir. Ülkemiz ekonomik durumu ile karşılaştırıldığında bizden daha geri olduklarını söylemek mümkün. O nedenle Ermenistan, Dünya ülkeleri ekonomi sıralamalarında geri konumdadır.

Bu yazımıza benzer Suudi Arabistan Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ermenistan Yaşam Maliyeti 2023

Ermenistan Yaşam Maliyeti
Ermenistan Yaşam Maliyeti

Genellikle dağlık topraklara sahip olan Ermenistan’da kuru bir kara iklimi hakimdir. Buradaki insanlar genellikle tarımla ilgilendikleri için çok fazla sosyal hayatları yoktur. Eğer Ermenistan’da yaşamak veya bir gezi ile seyahat etmek istiyorsanız oradaki ürün ve hizmetlerin ücretlerini sizlere aktarmamız çok yararlı olacaktır. Özellikle ekonomik faaliyetleri tarım ve sanayi üzerine dayanmaktadır. Peki Ermenistan’da yaşam maliyetleri nasıl? Hangi ürünler ne kadar? İşte o cevaplar:

  • Kafede bir kahve: 1.10€
  • Toplu taşıma bileti: 0.63€
  • İnternet aylık olarak: 22€
  • 12’li yumurta: 1.54€
  • 500 gram ekmek: 0.47€

Bu verilere bakıldığında dışarıdan bir ülke vatandaşı için fiyatlar aşırı bir pahalılık ifade etmiyor. Fakat orada yaşayan ve minimum maaş ile çalışan vatandaşlar için oldukça zor ve pahalı hayat şartları mevcuttur. Turist olarak giderseniz günlük turlara katılabilirsiniz. Çünkü otobüs ve minibüs ağına bakıldığında oldukça gelişmiş ve ucuz olduğunu göreceksinizdir.

Ermenistan Yaşam Şartları

Ülke içerisinde ortalama maaş 264$ civarındadır. Fakat asgari ücret ise 153$’dır. Bu sebeple alım gücü oldukça düşüktür. Özellikle de asgari ücret alan kişilerin alım güçleri yok denecek kadar azdır. Dağlık arazide olmalarına rağmen demir ve karayolu ağı oldukça zengindir. Bunun yanında güvenlik açısından biraz tehlikeli bir ülkedir. Bu yüzden dikkatli olunması gerekmektedir. Ermenistan’da asgari ücret ne kadar konusu hakkında bilgiler verdik peki ülke ekonomisi ne halde? Vatandaşları geçinebiliyor mu?

Bu yazımıza benzer Somali Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ermenistan Ekonomisi Nasıldır?

Ülkede ki ekonomik koşullar gelişmiş diğer ülkelere nazaran çok iyi olmamasına rağmen birçok ülkeden de ileridir. Ülke ekonomisi genellikle tarım ve sanayi üzerinden ilerlemektedir. Ermenistan’ın nüfusunun yaklaşık olarak yarısı tarımla uğraşmaktadır. Başlıca tarım ürünü ise şarap yapımında kullanılan üzümdür. Hayvancılık konusunda oldukça geridedir. Meyve ve sebzenin yanında tütün, pamuk, şekerpancarı ve patates de yetiştirilmektedir. Son zamanlarda güçlü bir sanayi ülkesi haline gelmişlerdir. Ermenistan madencilik açısından da oldukça önemli bir ülkedir.

Ermenistan İş Fırsatları

Ülke içerisinde tarımsal faaliyetler, sanayiler bulunmaktadır. Ülkede dışarıdan insan gücüne çok fazla olmasa da ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat doktor, mühendis, öğretmen ve çeşitli mesleklerden kalifiye insanlara her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü nüfusun yaklaşık olarak yarısı tarımla ilgilendiği için diğer mesleklerden insanlar oldukça azdır. Başlıca sanayi kuruluşlarından kimyevi madde, demirin dışındaki metaller, giyecek fabrikaları bulunduğu için buralarda iş fırsatı oldukça fazladır. Ermenistan iş fırsatlarını bu şekilde değerlendirebilirsiniz. İnternetten veya çeşitli kaynaklardan araştırmalarınızı yapabilirsiniz.

Ermenistan Asgari Ücret Ne Kadar?

Ermenistan Asgari Ücret 153 Dolardır. Ülke ekonomisi ve çeşitli bilgileri sizler için derledik. Tüm detaylara yukarıdan ulaşabilirsiniz. Bunun yanında ülke ekonomisinin geri kaldığı Ermenistan’da çalışma durumları ve seyahat hakkında da verileri sizler için hazırladık.

Agari ücret ve yaşam maliyetleri ile alakalı yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresinden ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

Ermenistan Asgari Ücret 2023 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın