Ana Sayfa » Yaşam » Asgari Ücret » Irak Asgari Ücret – Yaşam Maliyeti 2024

Irak Asgari Ücret – Yaşam Maliyeti 2024

Irak Asgari Ücret Yazımız ile karşınızdayız. En çok merak edilen konulardan olup sürekli olarak araştırılan ve güncelliğini koruyan Irak asgari ücret, yaşam şartları ve meslekler hakkında tüm detayları bu yazımızda sizlere aktaracağız. Bununla birlikte Irak Dinarı ve Türk Lirası cinsinden de ücretleri öğreneceksiniz. Son derece dikkatle hazırladığımız asgari ücret yazılarımıza da bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Irak Asgari Ücret Ne Kadar?

Irak, resmi adı Irak Cumhuriyeti olarak bilinen Irak, Ülkemizin Güneydoğusunda bulunur. Bunun yanında Irak’ta asgari ücret 518.000 Dinardır. Bu da Türk Lirasına çevrildiğinde 12.725 TL’ye tekabül etmektedir. Bu yüzden ülkemiz ile karşılaştırıldığında hayat standartları daha Düşük diyebiliriz. Bu yüzden alım güçleri düşük olduğundan insanlar rahat bir yaşam sağlayamamaktadır. Irak Asgari Ücret Ne Kadar? sorusunu da böylece cevaplamış olduk.

Irak’ta Asgari Ücret Kaç Dolar?

Irak'ta Asgari Ücret Kaç Dolar
Irak’ta Asgari Ücret Kaç Dolar

Sıkça sorulan bir soru da Irak’ta Asgari Ücret Kaç Dolar? sorusudur. Irak gerekse sınır komşusu olmamızla gerekse de vatandaşlarına kapımızı açmamızla çok yakından bildiğimiz bir ülke. Bu ülkede asgari ücret Irak’ta asgari ücret 518.000 dinardır. Bu da 432 Dolar’a tekabül etmektedir. Buna bağlı olarak bu ülkede asgari ücret birçok dünya ülkesinin altında diyebiliriz.

Irak Yaşam Maliyeti

Irak’ta bir litre benzin fiyatı yaklaşık olarak 0.51 Dolar’dır. Bu da Irak’ta benzin fiyatlarının ülkemizden daha uygun olduğu anlamına gelmektedir. Buna dayanarak Irak yaşam maliyetinin ülkemizden daha uygun değildir fakat petrol zengini olduğu için benzin konusunda ayni şeyi söyleyemeyiz.

Irak Asgari Ücreti Kaç Dinar?

Irak Asgari Ücreti Kaç Dinar? Ülke, Ortadoğu’nun stratejik açıdan en önemli bölgesinde yer almaktadır. Ayrıca çok zengin bir petrol rezervine de sahiptir. Ülkemizin de sınır komşusu olan Bu ülkede asgari ücret 518.000 Irak Dinarıdır. Bu da yaklaşık olarak 12.725 TL’ye ve 432 Dolar’a denk gelmektedir. Buna bağlı olarak bu ülkede asgari ücret birçok dünya ülkesinin altında diyebiliriz.

Irak Asgari Ücreti Kaç Dinar?
Irak Asgari Ücreti Kaç Dinar?

Irak Market Fiyatları

Özellikle Irak Market Fiyatları başlığımızın altında sizlere özellikle en çok merak edilen ürünlerin yani et, meyve sebze ve diğer temek gıdaların Irak marketlerindeki fiyatlarından bahsedeceğiz. Bunun yanında bu ülkede yapılan üretimden dolayı ve imkanlardan dolayı en çok tüketilen gıdaların fiyatlarını aşağıda sizler için hazırladığımız listede bulabilirsiniz. Ayrıca eğer istersiniz Kazakistan Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

  • 12’li yumurta: 1.50 – 2.20 Euro
  • Beyaz ekmek (500 gram): 0.40 – 1.00 Euro
  • Yerel peynir: 3.00 – 5.00 Euro
  • 1.5 litrelik su: 0.50 – 1.00 Euro
  • Litrelik süt: 1.00 – 1.50 Euro

Irak Yaşam Şartları

Eğitim seviyesi ve sosyal yaşam anlamında pek de olumlu şeyler söylememiz mümkün değil. Fakat kültürel açıdan Irak Yaşam Şartları olarak oldukça zengin bir ülkedir. Ülkenin refah seviyesi pek de iyi durumda değildir. Bunun yanında Türk Lirası karşısındaki değeri düşük olduğundan ülkemizden Irak’a giden vatandaşlarımız için maddi anlamda sıkıntı çekme ihtimallerinin olmayacağını tahmin etmekteyiz..

Irak’ta İşçi Maaşları Ne Kadar 2024

Ülkemizde kur farkından ve de çalışma şartlarından ötürü işçilerimiz farklı ülkelerde çalışmaya gitmektedirler. Irak’ta İşçi Maaşları Ne Kadar 2024 yılında da epey sorulmaktadır. Bunun yanında oradaki inşaat faaliyetlerinin fazla olması nedeniyle de birçok işçiye ihtiyaç vardır. Ve ihtiyaçtan dolayı da maaşlar epey yüksektir. Dolar bazında verildiği için de fazla fazla kazanmaktadırlar. Şimdi sizlere Irak’ta İşçi Maaşları 2024 yılında ne kadar aşağıda bahsedeceğiz.

Irak İşçi MaaşlarıFiyat ($)
İnşaat İşçisi (Düz)1000-1500
İnşaat Ustası1500-2500
Tesisat Ustası1800-2900
Elektrik Ustası1600-2600
Formen2000-4500
Irak’ta İşçi Maaşları

Erbil Asgari Ücret 2024

Hem konum itibariyle hem de Irak’ın en büyük şehirlerinden birisi olması itibariyle Erbil’e ülkemizden bol bol ziyaret yapılmaktadır. Bu sebeple de oradaki asgari ücret merak edilmektedir. Ülke geneli ile aynı olmak kaydıyla Erbil Asgari Ücret 2024 yılında 518000 Irak Dinarı, 12725 TL’dir. Yaklaşık 432 dolar bandındadır.

Irak’ta Yaşayan Türkler Ne İş Yapar?

Irak’ta Yaşayan Türkler Ne İş Yapar? Bu ülkede işsizlik oranı yüksektir. Bu Ortadoğu ülkesinde çalışmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri işler genelde hizmet sektöründedir. Bunun yanında petrol zengini bir ülke olduğu için bununla ilgili alanlarda da birçok iş olanağı mevcuttur.

Yaşam maliyetleri, Market fiyatları ve asgari ücret ile alakalı bilgiler verdiğimiz kategoriye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Irak Asgari Ücret 2024 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

5/5 - (3 Oy)
“Irak Asgari Ücret – Yaşam Maliyeti 2024” üzerine 6 yorum
  1. Ülkede elektrik su gibi ihtiyaçlar bedava ve asgari ücret bizden yüksek ve alım güçleri bizden daha yüksek trajikomik bir durum

    Cevapla
Yorum yapın