Ana Sayfa » Yaşam » Asgari Ücret » Zimbabwe Asgari Ücret – Yaşam Maliyeti 2023

Zimbabwe Asgari Ücret – Yaşam Maliyeti 2023

Zimbabwe Asgari Ücret 2023 konusunu inceleyeceğimiz içeriğimizde aynı zamanda Zimbabve Alım Gücü ve Ekonomik durumu da sizler için inceleyeceğiz. Bir Afrika ülkesi olan Zimbabwe, Zimbabve şeklinde de söylenmektedir. Bunun yanında Zimbabwe doları Türk lirası, Euro ve Dolar gibi para birimlerine oranla düşük olmasının yanı sıra alım güçleri de oldukça düşüktür.

Zimbabwe Asgari Ücret saatlik olarak 90 ZWL (Zimbabwe parası) kazanmaktadırlar. Ayrıca oldukça düşük olan bu ücret yaklaşık olarak 0,28 dolara denk gelmektedir. Özellikle ekonomik bağlamda güçlü olmayan bu ülke alım gücü olarak çok düşüktür. Ve dünya sıralaması baz alındığında 145. sıradadır.

Ülkenin %80 kadarı temiz su kaynaklarına ulaşabilmektedir. Fakat, sağlık ve eğitim alanlarında çok yeterli olduğunu söylemek zordur. %85 oranında Hristiyan dinine mensup kişi bulunmaktadır. Dil olarak da ülke 15 farklı dil konuşmaktadır. Ve bunlar resmi dillerdir.

Zimbabwe Asgari Ücret 2023

Zimbabwe Asgari Ücret
Zimbabwe Asgari Ücret

Öncelikle Zimbabwe‘de saatlik olarak kazanılan para yaklaşık 90 ZWL’dir. civarındadır. Ayrıca Zimbabwe’de minimum ücret günlük periyotta ise 900 Zimbabwe doları seviyesindedir. Aylık ise yaklaşık olarak 27000 Zimbabwe doları seviyesinde olmakla birlikte bu miktar da 85 dolardır.

Zimbabwe Saatlik Asgari Ücret0,28 Dolar4,8 Türk Lirası0,27 Euro
Zimbabwe Günlük Asgari Ücret2,8 Dolar48 Türk Lirası2,67 Euro
Zimbabwe Aylık Asgari Ücret85 Dolar1460 Türk Lirası81 Euro

Zimbabwe’de genellikle çalışma saati 10 saat olmakla birlikte ülkenin asgari ücretli çalışma oranı sadece %90’ın üzerindedir. İnsanların çoğunluğu asgari ücret veya altında bir para kazandığı için ülke içinde yaşam oldukça zordur. Zimbabwe’de bir doktor asgari ücretin 3-4 katını kazanabilir, öğretmenler ise 2 katını kazanmaktadır.

Zimbabwe Market Fiyatları 🌟

Zimbabwe Market Fiyatları başlığımızın altında sizlere bilhassa en fazla merak edilen ürünlerin. yani et, meyve sebze ve diğer temel gıdaların Zimbabwe marketlerindeki fiyatlarından bahsedeceğiz. Bunun yanında bu ülkede yapılan üretimden dolayı ve imkanlardan dolayı en çok tüketilen gıdaların fiyatlarını aşağıda sizler için hazırladığımız listede bulabilirsiniz. Ayrıca eğer isterseniz Irak Asgari Ücret yazımızı da inceleyebilirsiniz.

  • 1 litrelik süt: 1.50$
  • Yerel Peynir (1kg): 8.90$
  • 1 kg sosis veya soğuk et: 17$
  • Bir Şişe Bira: 2.30$
  • Orta kalitede bir şişe şarap: 8.00$

Zimbabwe Asgari Ücretle Çalışan Sayısı

Zimbabwe’de asgari ücretle çalışan sayısı son derece fazladır. Bu ülkede her ne kadar geçimin zor olduğu bilinse de mecburen halk bu paralara çalışmak durumunda kalmıştır. Ülkenin durumu da pek içi açıcı değildir.

Zimbabwe’de en çok maaş alan meslekler;

Zimbabwe Doktor Maaşı100000 Zimbabwe doları
Zimbabwe Mühendis Maaşı80000 Zimbabwe doları
Zimbabwe Avukat Maaşı60000 Zimbabwe doları

Zimbabwe Alım Gücü

Zimbabwe alım gücü diğer ülkelere oranla oldukça düşüktür. Hele de ülkedeki açlık ve susuzluk problemlerini düşündüğümüzde son derece ciddi problemler ile karşı karşıya olduğunu gözlemlemekteyiz. Bunun yanında ev kiraları elektrik ve çeşitli faturalar da bu ülkedeki problemleri göstermektedir.

Bir yerden diğerine gitmek için eski ve pis otobüsler kullanmak gerekmektedir. Ayrıca sokak yemekleri de ucuz olduğundan ötürü çok tercih edilmektedir.

Zimbabwe’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Zimbabwe’de asgari ücret ne kadar? yaklaşık olarak 27000 Zimbabve parası civarındadır. Bunun yanında ülkede resmi çalışma günü 5 gün iken, günlük çalışma saati ise 10 saattir. Afrika ülkelerinden birisi olan burada minimum olan asgari ücret ile çalışma oranı %90’dan fazla olmakla birlikte ülkenin büyük bir çoğunluğu bu maaşın altında veya bu paraya çalışmaktadır.

Zimbabwe’de Asgari Ücret Kaç Dolar

Zimbabwe asgari ücret 2023 yılı itibariyle 85 dolar seviyesindedir. Diğer yandan, doktorlar 250 dolar kazanırken, öğretmenler ise ortalama 150 dolar kazanmaktadır.

Son olarak Zimbabwe Asgari Ücret 2023 yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca siz de kullandığınız isimleri aşağıya yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Cezayir Asgari Ücret ve Fas Asgari Ücret konuları için ilgili bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

4.6/5 - (9 Oy)
Yorum yapın