Hırvatistan Asgari Ücret – Yaşam Maliyeti 2022

Hırvatistan Asgari Ücret 2022 son zamanlarda sıklıkla aratılan konular arasındadır. Sürekli merak edilecek ve güncelliğini koruyacak olan Hırvatistan asgari ücret, yaşam şartları ve meslekler hakkında tüm detayları sizlere aktaracağız. Kuna, Euro ve Türk Lirası cinsinden de ücretleri öğreneceksiniz. Son derece özenle hazırladığımız asgari ücret yazılarımıza da bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hırvatistan Asgari Ücret Ne Kadar?

Balkanlar, Orta Avrupa ve Akdeniz’in birleştiği yerde bulunan oldukça önemli bir konuma sahip olan Hırvatistan’da asgari ücret 4694 Kuna’dır. Bu da Türk lirasına çevrildiğinde 10930 TL’ye tekabül etmektedir. Türkiye ile kıyasladığımızda hayat standartları çok yüksektir. Bizim asgari ücretimizin 2 katından fazla para almaktadırlar. Alım güçleri yüksek olduğu için insanlar rahat bir yaşam sürdürmektedir.

Hırvatistan’da Yaşam

Ortalama bir işçi 1000 Euro ile çalışmaktadır. Bu para Hırvatistan’da hayat sürmek için oldukça iyidir. Hırvatistan yaşam maliyeti açısından Fransa, Almanya ve İngiltere’den daha ucuz bir ülkedir. Ülkeye gezmek için veya yaşamak için gelen bir insan için pahalı bir ülkedir. Fakat orada yaşayan insanlar için fiyatlar oldukça uygundur. Bunun dışında şehir merkezine yakın 1+1 apartman dairesinde kira 3000 Kuna’dır. Asgari ücretle çalışan bir insanın parasının yaklaşık üçte ikisi kiraya gitmektedir. Fakat şehir dışında kiraya çıkan bir insan daha rahat hayat yaşayabilir.

Hırvatistan Asgari Ücret Kaç Kuna?

Coğrafi konumu oldukça önemli bir yerde olan Hırvatistan’da asgari ücret 4694 Kuna’dır. Bu da yaklaşık olarak 10930 TL’ye denk gelmektedir. Fakat Yaşam standartları diğer dünya ülkelerine göre oldukça yüksektir.

Hırvatistan Asgari Ücret Kaç Kuna?
Hırvatistan Asgari Ücret Kaç Kuna?

Hırvatistan Hayat Pahalı Mı?

Hırvatistan’da ortalama bir maaşla çalışan bir insan rahat bir şekilde yaşamını sürdürebilmektedir. Bununla birlikte Asgari ücretle çalışan içinde alım gücü yüksek olduğu için bir sıkıntı yaşamamaktadır. Bunların dışında Hırvatistan’da şehirler arası otobüs fiyatları 75-200 Hırvat kunası arasında değişmektedir. Böylece insanlar araba kullanmadan uygun fiyata otobüs kullanabilirler. Hırvatistan market fiyatları şu şekildedir;

  • 250 gram ekmek = 0.45€
  • 12’li yumurta = 2.10€
  • Bir litre süt = 0.90€
  • Mc Donalds menüsü = 5.65€
  • Kot pantolon = 70€

Hırvatistan Asgari Ücret 2022 Kaç Euro?

Doğa güzellikleri ve Balkan yarımadasında bulunan bu ülke turistlerinde ilgisini çok çekmektedir. Buraya gezmek için gelen turistlerin gittiği ilk yer Plitvice Milli Parkı’dır. Bu park Unesco tarafından da koruma altındadır. Ülkeye gelen insanlar için biraz pahalı bir ülke olabilir. Fakat burada yaşayan insanlar için bir sorun yoktur. İş olanağı oldukça fazla olan Hırvatistan’da asgari ücret 623 Euro’dur.

Hırvatistan İş İlanları

Hırvatistan’da işsizlik oranı çok düşüktür. Yaz turizminin gelişmiş olmasından dolayı yazın iş bulma imkanı daha fazladır. Buna bağlı olarak Dubrovnik, Hvar, Pula ve başkent Zagreb gibi yerlerde iş imkanı daha fazladır. Hırvatistan iş imkanları genellikle hizmet sektörü üzerine yoğunlaşmaktadır. Bunların yanında tekstil, balıkçılık, tarım ve ormancılık önemli gelir kaynaklarındandır.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yaşam maliyetleri, Market fiyatları ve asgari ücret ile alakalı bilgiler verdiğimiz kategoriye aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Hırvatistan Asgari Ücret 2022 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yazımızı Değerlendirin.

Yorum yapın