Ana Sayfa » Yaşam » Sağlık » Ayak İçe Basma Egzersizi

Ayak İçe Basma Egzersizi

Birçok kişide görülen ayak içe basma sorunu kişinin ayakları düz veya dışa dönük olmaktadır. Bazı küçük çocuklarda ise içe dönüklük de görülmektedir. Bunun için bir takım Ayak İçe Basma Egzersizi bulunmakta. Özellikle de yetişkinlerde içe basma egzersizleri oldukça etkili olmaktadır. İçe basmak demek ayağın düz ve karşıya bakması gerekirken ayakların içeriye doğru bakması durumudur. Sıklık ile görülen çok yaygın bir durumdur.

Yürürken veya koşarken kalçadan gelen bu rahatsızlıktan dolayı içe basma daha da belirginlik göstermektedir. Eğer kişinin ayağı içeriye bakıyor ise bu kişinin dengesini içeriye basarak daha rahat kurduğunun belirtisidir. Ve bu durum o kişiye göre normal bir harekettir. Çocuklar iki yaşına geldikleri zaman çocukların büyük bir çoğunluğunun yürümesi ve içe basması düzelmektedir.

Genelde sekiz yaşına kadar bu durum için herhangi bir tedaviye gerek kalmadan kendi halinde düzelmektedir. İçe basan çocuklar için ise sekiz yaşına kadar özel ayakkabı veya bir kalıba ihtiyacı yoktur. Fakat içe basmanın aşırı olduğu durumlarda ise çocuklar kısa mesafede yorulmaktadır veya yürürken sendelemeye başlamaktadır.

Buna benzer Ender Saraç İp Atlayarak Zayıflama yazımızı da okuyabilirsiniz.

İçe Basmaya Sebep Olan Durumlar

Ayak İçe Basma Egzersizi

Tibia kemiği içe dönmesi durumu doğum sonrasında kemiğin dışa dönme hareketini tam yapamamasından oluşan durumdur. 1 yaşına kadar pek çok çocukta bu durumun düzeldiğini söylememiz mümkündür.

Buna benzer Ator Kullananların Yorumları yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bu çocukların ise özel ayakkabılar, tedavi veya alçı gibi durumlara gerek kalmamaktadır çünkü zamanla düzelmektedir. Genellikle 4 yaşının altında olan kişilerde düzelme olmaktadır. Eğer ki bu durum 8 ile 10 yaşına kadar devam ederse o zaman tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu durum ameliyat ile kesin çözüme kavuşmaktadır. Eğer ki 10 yaşına kadar tibia kemiğinin açısı istenilen konumda değil ise erken yaşta kireçlenmeye de sebep olabilmektedir. Sadece iç değil ayak dışa basma egzersizleri de vardır.

Femur kemiğinin dönüklüğü ise özellikle 5-6 yaşındaki çocuklarda görülen ve fark edilen bir durum olmaktadır. Neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Özel ayakkabıları ve ciharlar ile düzelme sağlanamamaktadır. Genellikle 8 ile 10 yaşında düzelmektedir. Bu yaşlar arasında normal dışı aşırı dönüklüğü olan çocukların ise özel bir film ile doktora danışılarak ameliyat gerektirebilmektedir.

Ayak İçe Basma Egzersizleri

Ayak İçe Basma Egzersizleri
Ayak İçe Basma Egzersizleri

Günümüzde ayak içe basma problemi genç ve yaşlı birçok kimsede görülen bir rahatsızlıktır. Bunun çözümü olabilecek birtakım egzersizleri sizler için listeledik.

  • Ayağınızın altına küçük top alın ve ileri geri yuvarlayın. (2 dakika)
  • 2 ayağınızı kullanarak topu ortada sıkmaya çalışın. (5-10 saniye)
  • Ayak dışına top gelecek şekilde yaslayın. Ardından top ile ayağınızı düz bir zemine sıkıştırın. (5-10 saniye)

İçe Basma Sorununa İyi Gelecek Egzersizler

Ayakta veya oturarak yapabileceğiniz ayak egzersizleri bulunmaktadır. Ayağınızın altına dikenli bir top veya bir adet golf topu alarak her gün 2 dakika kadar ileri ve geri hareketler ile topu yuvarlamanız gerekmektedir. Çok fazla ağrı hissettiğinde ise yumuşak bir top veya bir adet tenis topu kullanabilmeniz önerilmektedir. Şaşırtıcı olarak bebeklerde içe basma egzersizleri uygulanmaktadır.

Sağ ve sol ayağınızın arasına bir top alarak topu sıkmaya çalışmanız gerekir. Bu sorun içe ve dışa basan kişilerin düzelmesinde yardımcı olmaktadır. 5 veya 10 saniye kadar sıkı bir şekilde beklemelisiniz. Bu egzersizi günde 10 kere tekrarlamak ayağınızı rahatlatacaktır.

Ayağınızın dış kısmına bir adet top koyarak düz bir yüzeye yaslayınız ve topu ayağınız ile düz zeminde sıkıştırmaya başlayınız. 5-10 saniye sıkıştırmak yeterli olacaktır. Bu egzersizin günde 10 defa tekrarlanması ağrılarınızı azaltacaktır.

Buna benzer Fulsac Kullananların Yorumları yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ayak İçe Basma Ameliyatı

Ayak içe basma ameliyatı, önerilen egzersizlerin işe yaramaması durumunda araştırılan ve öncelikli olarak merak edilen bir konudur. Yetişkinlerde içe basma egzersizleri çözüm olmadığı takdirde bu yola başvurulabilir. Sağlık konusunda pek çok kişinin ameliyat gibi cerrahi müdahaleleri öncelikli olarak merak ettiği görülmektedir. Söz konusu ayak içe basma problemi olduğunda da insanların bu konuyu incelediği görülmektedir.

Bahsi geçen alanda uzman olan pek çok hekim diyor ki; ortalama 1 kilometrenin altında yürüme kapasitesi varsa cerrahi müdahalenin uygulanması gerekmektedir. Bu şartı taşıyan kişiler, en yakın sağlık kuruluşuna giderek ameliyat olma konusunda gerekli bilgileri alabilir.

Düz Taban ve İçe Basma Tedavisi

Özellikle çocuk yaşlarda kendisini belli etmeye başlayan içe basma ve düz taban problemleri, teşhis edilmediği veya göz ardı edildiği durumlarda ileri dönemlerde ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Yetişkinlerde de zaman zaman ortaya çıkan bu sorunu düz taban ve içe basma tedavisi başlığı altında sıklıkla incelenmektedir.

Erken teşhislerde belirlenen egzersizlerin uygulanmasına bağlı olarak ciddi ilerleme sağlamak mümkündür. Ancak egzersiz ve pratikler ile müdahale edilemeyecek kadar ilerleyen bu sorunların muhakkak cerrahi müdahale ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Ayrıca yetişkinlerde içe basma egzersizleri de sıklıkla denenmektedir. Bu noktada insanların yapması gereken tek şey en yakın sağlık kuruluşuna gitmek ve uzman hekimlerce muayene edilmek olacaktır.

Sağlık kategorimize buradan ulaşabilirsiniz.

Buradan ise bizdekalmasin.com ana sayfasına gidebilirsiniz.

Sağlık kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Ayak İçe Basma Egzersizi yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

4.7/5 - (4 Oy)
Yorum yapın