Ana Sayfa » Genel Kültür » Türkmenistan’dan Aldığımız Ürünler ve Sattığımız Ürünler – Güncel!

Türkmenistan’dan Aldığımız Ürünler ve Sattığımız Ürünler – Güncel!

Türkmenistan’dan aldığımız ürünler ve Türkmenistan’a Sattığımız Ürünler de her zaman merak edilen konular arasında yer almaktadır. Türk coğrafyasının bir parçası olan Türkmenistan ile ihracat ithalat ilişkilerimiz son derecede gelişmiştir. Pek çok farklı sektöre yönelik alım satım işlemleri de gerçekleşebilecek düzeydedir. Öte yandan Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkiler halen daha geliştiğinden dolayı bu durum ticarete de yansımıştır. Pek çok farklı alanda bu şekilde alım satım işlemleri gerçekleşmektedir. Aynı zamanda diğer Genel Kültür yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Türkmenistan’dan Aldığımız ve Sattığımız Ürünler

Türkmenistan ile yaptığımız ticarete bağlı olarak farklı ürünler gündeme gelmektedir. Ayrıca uzun yıllardan beridir süregelen bir ticari durum da söz konusu olmaktadır. Bununla beraber söz konusu ülkeyle ticaret faaliyetlerimiz de giderek gelişme gösteren biçimdedir.

Türkmenistan ile ticari faaliyetlerimiz pek çok sektörü kapsamaktadır. Ayrıca genel olarak tarım ve kimya sanayiye bağlı olarak ihracat yapmaktayız. Bununla beraber 1992 yılından beridir bu ülkeye yönelik inşaat faaliyetlerimizi de sürdürmekteyiz. Genel itibarıyla 50 milyar dolarlık bir inşaat işleyişi bu ülkeyle aramızda olan anlaşmalara bağlı olarak da gelişmektedir.

 • Pamuk
 • Tekstil ürünleri
 • Enerji
 • Kimya ürünleri
 • Tarım ürünleri

Türkmenistan dahilinde bu tip bir durum genel itibarıyla öne çıkmaktadır. Ayrıca iki ülke arasındaki bu ticaret ortaklığı gün geçtikçe büyümektedir. Bu evrede de her ülke arasındaki ithalat ihracat faaliyetleri de giderek yükselen bir konumda olması gibi bir durum da ortaya çıkacaktır. Bu şartlar her geçen gün daha da gelişme göstermektedir.

Türkmenistan’dan Aldığımız Ürünler

Türkmenistan ile var olan ticari ilişkilerimiz tek yönlü değildir. Ayrıca ihraç ettiklerimiz kadar ithalatını gerçekleştirdiklerimiz de vardır. Bununla beraber Türkmenistan’dan aldığımız ürünler de bu hususta bilinmesi gereken konular arasında yer alacaktır. Ayrıca bu tip ürünler genel olarak sanayi evresinden geçmiş olan unsurlar olmuştur. Ayrıca ulaştırmaya yönelik mekanizmalar da bu hususta genel olarak devreye girmektedir. Ama yine de 2018 yılında küçük çaplı bir düşüş meydana gelse de yeniden toparlanma evresine girdikleri de görülmektedir. Türkiye ile Türkmenistan arasındaki bu işleyiş son derecede etkin bir biçimde süregelmektedir. Bununla beraber ithalat ihracat faaliyetleri de bir hayli gelişmiş bir halde olmaktadır.

Türkmenistan bünyesinde var olan ürünlere yönelik ilgimiz her geçen gün artmıştır. Ayrıca bu ürünler de Türk halkının büyük oranda kullandığı düzeydedir. Bu hususta da son derecede farklılık gösteren çeşitlilik durumu da Türkmenistan’dan ithal ettiğimiz ürünlere dayalı olarak da gelişme göstermektedir.

 • İşlenmiş metal ürünleri
 • Beyaz eşyalar
 • Elektronik ürünleri
 • Gıda ürünleri
 • Tekstil sanayi ürünleri
 • İşlenmiş gıda ürünleri
 • İnşaat malzemeleri
 • Ulaştırma araçları
 • İlaçlar

Türkmenistan odaklı olarak ithalat faaliyetleri daha çok bu alanlarda varlık göstermektedir. Ayrıca bu tip ürünler de son derecede fazla sayıdaki kişilere ulaşmayı sürdürecek konumda olacaktır. Bununla beraber ikili bir ticari hacmi meydana getirme hususunda da son derecede etkin bir hal alacaktır.

Türkmenistan’a Sattığımız Ürünler

Türkmenistan’a Sattığımız Ürünler
Türkmenistan’a Sattığımız Ürünler

Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ticaret hacmi son yıllarda artmaktadır. Türkiye, Türkmenistan’a çeşitli ürünler ihraç etmektedir. Türkmenistan’a Sattığımız Ürünler arasında:

 1. İnşaat malzemeleri: Türkiye, Türkmenistan’da yapılan projelere inşaat malzemeleri ihraç etmektedir. Beton, çelik, demir, alüminyum profil, cam gibi inşaat malzemeleri ihracatının başında gelmektedir.
 2. Tekstil ürünleri: Türkiye, Türkmenistan’a tekstil ürünleri ihracatı yapmaktadır. Giyim, çanta, ayakkabı, ev tekstili gibi ürünler ihracat kapsamında yer almaktadır.
 3. Makine ve teçhizat: Türkiye, Türkmenistan’a çeşitli makine ve teçhizat ihracatı yapmaktadır. Bu ürünler arasında tarım makineleri, inşaat makineleri, tıbbi ekipmanlar ve otomotiv yedek parçaları bulunmaktadır.
 4. Kimyasal ürünler: Türkiye, Türkmenistan’a çeşitli kimyasal ürünler ihraç etmektedir. Boya, vernik, gübre, tarım ilaçları ve diğer kimyasal ürünler ihracatın başında gelmektedir.
 5. Gıda ürünleri: Türkiye, Türkmenistan’a gıda ürünleri ihracatı yapmaktadır. Bu ürünler arasında süt ürünleri, et ürünleri, unlu mamuller ve çeşitli tatlılar yer almaktadır.

Bu ürünlerin yanı sıra, Türkiye ve Türkmenistan arasında diğer sektörlerde de ticari işbirliği bulunmaktadır.

Türkmenistan ile Türkiye Ticari İlişkileri

Ülkemiz ile Türkmenistan arasında çok yönlü bir ticaret faaliyeti varlık göstermektedir. Ayrıca Türkmenistan ile Türkiye ticari ilişkileri hususunda da son derecede kapsamlı bir işleyişi görmek mümkün olacaktır. Genel itibarıyla bu tip ilişkiler nezdinde farklı farklı ürünleri görmek de rahatlıkla mümkün olacak düzeydedir.

İthalat ve ihracat faaliyetlerine yönelik olarak ikili ilişkiler son derecede gelişmiştir. Sadece inşaat faaliyetlerinde bile 1992 yılından beridir 1019 proje gerçekleştirilmiştir. Ancak son yollarda küresel anlamda ticari faaliyetlerde daralmaya gidilmesinden dolayı Türkmenistan ile olan ilişkiler de sekteye uğramıştır. Bununla beraber özellikle pandemi döneminden beridir düşük ölçekte bir küçülme durumu ortaya çıkmıştır.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamıza erişebilirsiniz.

Diğer genel kültür ile alakalı yazılarımıza aşağıdan erişebilirsiniz.

Türkmenistan’dan Aldığımız Ürünler yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

3.7/5 - (3 Oy)
“Türkmenistan’dan Aldığımız Ürünler ve Sattığımız Ürünler – Güncel!” üzerine 5 yorum
Yorum yapın