Ana Sayfa » Maaşları » Adalet Bölümü Maaşları 2024 – Adalet Mezunu Ne İş Yapar?

Adalet Bölümü Maaşları 2024 – Adalet Mezunu Ne İş Yapar?

Adalet Bölümü Maaşları adlı yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Bölümü okumak için ezber hafızanızın iyi olması gerekmektedir. Çünkü sözel bir bölüm olmakla beraber özellikle adalet bölümü zorlu bir meslek olarak bilinmektedir. Bu nedenle bu yazımızda sizlere adalet bölümü maaşları 2024 yılında ne kadar olduğu hakkında bilgiler sunacağız. Aynı zamanda diğer Maaşları adlı yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Adalet Bölümü Nedir?

Adalet Bölümü Nedir?
Adalet Bölümü Nedir?

Hukuk Fakültesi’nde okumak isteyen kişiler bölüm araştırmaları yapmaktadır. İlgili üniversitelerin araştırmaları yapıldığı zaman Adalet Bölümü Nedir gibi sorular akıllara gelmektedir. Bu nedenle adalet bölümünün açıklaması, 2 senelik bir önlisans programı olarak açıklanabilir. Bu bölüm ile beraber adalet ile alakalı görev alan hakim ve savcı için bir çok konuda yardımcı olabilecek ara personel yetiştirilmesi anlamına gelmektedir. Böylece yetiştirilen ara personeller, zabıt katipliği ve infaz ve koruma gibi görevlerde yer alabilirler.

Adalet Mezunu Ne İş Yapar?

Üniversiteye gitmeden önce gidilecek bölümlerin araştırılması gerekmektedir. Özellikle adalet bölümü ne iş yapar gibi soruların cevapları aranmaktadır. Aynı zamanda tüm jukuk bölümü okumak isteyen kişiler bölümden mezun olduktan sonra nerelerde çalışabileceklerini merak etmektedirler. Bu sebeple adalet bölümü mezunları ne iş yapar sorusunun cevabı ise, özel veya devlet içerisinde hukuk sistemi içerisinde her dalda çalışma imkanı sağlayabilmektedir.

Adalet Bölümü Çalışma Alanları

 1. İcra Memurluğu ya da İcra Yardımcılığı
 2. Noter Büroları
 3. İnfaz Kurumları
 4. Özel Hukuk Büroları
 5. Resmi ya da Özel Bankalar
 6. Çeşitli Kamu ve İktisadi Kuruluşlar

2 Yıllık Adalet Bölümü Maaşları

Meslek seçiminde okunulan bölüm kadar alınan maaş da o kadar önemlidir. Bu nedenle bir mesleğin maaşını bilmek önemli bir faktördür. 2 Yıllık adalet bölümü maaşı da çalışılan personelin çalıştığı yere göre değişmektedir.

 • Mesleğe yeni başlamış bir Adalet Bölümü mezunu, 24.500₺ – 28.500₺ aralığında maaş almaktadır.
 • Müdürlük unvanında çalışmaya devam eden bir adalet bölümü mezunu, 30.000 ₺ ‘ye kadar maaş alabilmektedir.

Ayrıca dilerseniz Adalet Bölümü Okuyanların Yorumları yazımızı da bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Adalet Bölümü Meslekleri

Bölümden mezun olan kişiler birçok hukuk dalında görev yapabilmektedir. Aşağıdaki listede de adalet bölümü iş imkanları yer almaktadır.

 1. Ceza İnfaz Kurumları
 2. Mahkemelerin yazı işleri
 3. Adliye kâtipliği
 4. Yazı işleri sorumlusu veya müdürlüğü pozisyonu
 5. Mübaşirlik pozisyonu

Adalet Bölümü Mezunları Yorumları

Üniversitelerin adalet bölümü üzerinden mezun olmuş kişilerin yorumları da gelecekte adalet bölümü okuyacak kişiler için önemli bir yer almaktadır. Bu yüzden aşağıdaki alıntılarda mezun yorumlarını görebilirsiniz.

Asistanlıkta dahil 10 yıldan fazla üniversiteli oldum ama bu adaleti 4 yıldır bitiremiyorum

1981 yılında adalet bakanlığı tarafından kurulan hukuk fakültesi bünyesinde ve çıkanların iş bulana kadar göbeklerinin çatladığı bir yüksek okul bölümü.

dersleri, nedenini anlayamadığım bir şekilde çok zordur. bu anlamsız zorluğa bir de “hukuk fakültesi dersleri okuyoruz 

Ayrıca diğer Maaşları kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Adalet Bölümü Maaşları adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Aynı zamanda ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

1/5 - (1 Oy)
Yorum yapın