Ana Sayfa » Maaşları » Dil Ve Konuşma Terapisi Maaşları 2023 – Zamlı Devlet Maaşı!

Dil Ve Konuşma Terapisi Maaşları 2023 – Zamlı Devlet Maaşı!

Dil Ve Konuşma Terapisi Maaşları yazımız ile sizlerleyiz. Bu yazımızda üniversitelerin lisans eğitimi kapsamında okutulan dil ve konuşma terapisi bölümü ile ilgili nedir ve ne iş yapar, maaşları nasıldır, okuyanların yorumları nelerdir gibi konulara değineceğiz. Tüm merak edilen soruların yanıtlarını bulabileceğiniz yazımıza hiç vakit kaybetmeden geçelim. Ayrıca diğer meslek maaşları ile ilgili yazılarımıza da bağlantıya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Dil Ve Konuşma Terapisi Maaşları 2023 💰

Dil ve Konuşma Terapisi Maaşları incelemesinden önce, ne iş yapar konusuna değinelim. Konuşma ve dil terapistleri, iletişim, yeme, içme ve yutma güçlüğü çeken çocuk ve yetişkinlere hayat değiştiren tedavi, destek ve bakım sağlamaktadır. Fiziksel veya psikolojik nedenlerle konuşma ve iletişim sorunları yaşayan insanlara yardım etmek görevleri arasındadır. Hastalar, konuşması yavaş gelişen çocuklardan, konuşma yeteneği hastalık veya yaralanma nedeniyle bozulmuş yaşlı insanlara kadar değişmektedir. Ayrıca yemek yeme veya yutma güçlüğü çeken kişilerin tedavisi de konuşma ve dil terapistleri tarafından yapılmaktadır.

Ayrıca Laborant Ve Veteriner Sağlık Maaşları yazımızı da bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Dil ve Konuşma Terapisi Maaşları 2023 yılında oldukça yüksektir. Aylık ortalama 13.000 TL kazanılabilmektedir. Özel sektörde ya da devlet kurumlarında istihdam sağlanmaktadır. Çalışılan kuruma göre çok değişkenlik gösterir. Maaşları özel ve devlet kurumları olarak sizler için aşağıda listeledik.

Dil Ve Konuşma Terapisti Özel Maaşları

Öncelikle dil ve konuşma terapistlerinin özel hastaneler, rehabilitasyon merkezleri ve klinikler gibi birçok çalışma alanı bulunmaktadır. Özel sektörde maaşın değişmesinde kişinin tecrübesi, danışanları gibi birçok etken vardır. Çok değişken olması da spesifik maaş yorumu yapmayı güç kılmaktadır. Dil ve Konuşma Terapisti özel maaşları şu şekildedir:

 • En düşük maaş genellikle asgari ücret bandında yani 8.500 TL olmaktadır.
 • En yüksek maaş ise paylaşılan maaş bilgilerine göre 40.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Dil Ve Konuşma Terapisi Devlet Maaşları

Devlet kurumlarında çalışan personeller genellikle benzer maaşları almaktadır. Maaşların belirlenmesinde hizmet yılı, derece-kademe, medeni durum, çocuk sayısı gibi konular ön plana çıkmaktadır. Dil ve Konuşma Terapisi Devlet Maaşları listesi şu şekildedir:

 • Yeni atanan dil ve konuşma terapisti maaşı : 9.000 TL
 • Derece dil ve konuşma terapisti maaşı : 14.000 TL

Dil ve Konuşma Terapisi Yurtdışı maaşları

Özellikle yurt dışında oldukça kazanan meslekler arasında Dil ve Konuşma Terapistleri bulunmaktadır. Maaşları incelendiğinde 3 tane sitenin verilerine göre hareket etmekteyiz. Elde ettiğimiz veriler şu şekildedir:

 • Salary sitesine göre Yıllık 75k ile 100 k dolar arasında kazanç
 • Glassdoor sitesine göre saatlik 34 ile 85 dolar arasında kazanç
 • ZipRecruiter sitesine göre yıllık 51k ile 150 k dolar arasında kazanç

Ayrıca Otopsi Yardımcılığı Maaşları yazımızı da bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Dil Ve Konuşma Terapisi Önü Açık Mı? ⭐

Dil Ve Konuşma Terapisi Önü Açık Mı
Dil Ve Konuşma Terapisi Önü Açık Mı

En çok merak edilen Dil ve Konuşma Terapisi Önü açık mı? sorusunun yanıtı ile devam ediyoruz. Hem özel sektörde hem devlette çalışabilen dil ve konuşma terapistleri, çok fazla kurum olması nedeniyle kolay iş bulabilmektedir. Dil ve konuşma terapistlerinin çalışma alanları şu şekildedir:

 • Üniversite, Devlet Veya Özel Hastaneler,
 • Halk Sağlığı Merkezleri,
 • Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezleri,
 • Özel Dil Ve Konuşma Terapisi Klinikleri,
 • Sağlık Ocakları,
 • Yaşlı Bakımevleri,
 • Okullar
 • Okul Öncesi Eğitim Kurumları,

Dil Ve Konuşma Terapisi Okuyanların Yorumları

Şimdi ise dil ve konuşma terapisi bölümünü tercih etmek isteyenler fakat soru işaretleri bulunan kişiler için önemli bir hususa değineceğiz. Dil ve konuşma terapisi okuyanların yorumları sizler için bu kısımda derlendi. Sorularınıza yanıt bulabileceğiniz, tercihinizde yardımcı olabilecek olumlu ve olumsuz yorumlar şu şekildedir:

 • “Okuyup mezun olduğum bölümdür. Diğer mesleklere göre daha yüksek maaşlı olduğunu duyduğum için tercih etmiştim. Mesleğimi icra ettikçe de daha çok sevmeye başladım.”
 • “Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışıyorum. İsteyerek bölümü tercih etmiştim ve hiç pişman olmadım. Çalışma şartlarım devlet kurumu olduğu için gayet iyi.”
 • “Öğrenciyken derslerde biraz zorlanmıştım fakat kesinlikle değer. Bölüm mezunları henüz çok fazla olmadığı için iş imkanı daha fazla. Bu nedenle tercih edilebilir.”

Son olarak Dil Ve Konuşma Terapisi Önü Açık Mı ile alakalı merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Dil Ve Konuşma Terapisi Maaşları 2023 yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın