Ana Sayfa » Yaşam » Asgari Ücret » Kamboçya Asgari Ücret 2024 – Yaşam Maliyeti

Kamboçya Asgari Ücret 2024 – Yaşam Maliyeti

Kamboçya Asgari Ücret 2024 yazımız ile karşınızdayız. Bu yazımız içerisinde Kamboçya ile alakalı çeşitli yaşam şartları, asgari ücret bilgileri, gıda fiyatları gibi detayları paylaşıyor olacağız. Bunun yanında ekonomisi ile alakalı çeşitli bilgilere sahip olacaksınız.

Güneydoğu Asya anakarasının güneyinde yer alan, Tayland, Vietnam ve Laos ile komşu olan Kamboçya’da asgari ücret 195 Euro’dur. Türk Lirası olarak karşılığı 6816 lira civarıdır. Fakat doktor ve mühendis az yetiştiği için onların aldığı para rahat bir şekilde geçimlerini sağlayabilir. Ayrıca dilerseniz diğer asgari ücret yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Kamboçya Asgari Ücret 2024 💸

Güneydoğu Asya’da bulunan ve de farklı kültür ve özellikleri ile bildiğimiz Kamboçya‘da asgari ücret 195 Euro’dur. Ayrıca Türk lirası bazında 6816 TL, Kamboçya Rieli olarak ise 788,564 civarında bir meblağa denk gelmektedir. Güneydoğu Asya ülkelerindeki en fakir ülkelerden birisi Kamboçya’dır. Bayrağı ülkenin en önemli yapısını temsil eden Kamboçya minimum ücret ile alakalı bilgilere aşağıdan erişebilirsiniz:

Kamboçya Asgari Ücret 2024Fiyatı ($)
Saatlik asgari ücret1,16 $
Günlük asgari ücret9,26 $
Aylık asgari ücret214 $

Kamboçya’da Yaşam Maliyeti 💰

İlk olarak Kamboçya yaşam maliyeti açısından değerlendirildiğinde insanları çok zor bir hayat yaşamaktadır. Bu ülkede 2 mevsim görülmektedir. Mayıs – Ekim arası yağışlı, Kasım – Nisan arası ise kuru sezon, hava sıcaklığı 40 °C’ye çıkabiliyor. Bunun yanında ekonomik olarak turizm son yıllarda gelişmekte olduğu için önemli gelir kaynakları arasındadır. Şehirdeki insanların durumları kötü olduğu için bir takım ürünlerin fiyatları da pahalı gelmektedir. Bunun dışında ülkede resmi dil Khemerce’dir. Fakat Çin Hindi devletinin resmi dili olan Fransızcada Kamboçya’da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kamboçya Yaşam Maliyeti
Kamboçya Yaşam Maliyeti

Birtakım ürünlerin maliyetlerini içeren bir liste ile karşınızdayız:

  • 250 gram ekmek: 0.71€
  • 12’li yumurta: 1.53€
  • Bir litre süt: 2.02€
  • Kot pantolon: 25€
  • Sineme bileti: 4.67€
  • Toplu taşıma bileti: 1.8€

Buna benzer olan Kosova Asgari Ücret yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kamboçya Ekonomisi Nasıldır?

Kamboçya’da ülke oldukça fakirdir. Özellikle kişi başına düşen gelirde komşularının gerisinde kalsa da son yıllarda Asya’nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birine sahiptir. Tarım ve tekstil ana gelir kaynaklarıdır. Bunun yanında tarım ürünleri içerisinde pirinç oldukça önemli bir konuma sahiptir. Bunların yanında inşaat sektörü de son yıllarda gelişmektedir. Fakat eğitim hayatı çok fazla gelişmediği için doktor ve mühendis sayısı azdır.

Kamboçya Gece Hayatı

Güneydoğu Asya sıkıcı bir yer olmadığı için Kamboçya’da da insanlar geceleri çok eğlenmektedir. Ayrıca her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği ülkede gezginlerin eğlenilmesi için her şey düşünülmüştür. Kamboçya Gece Hayatı Fiyatları da ciddi manada uygundur. Barları, gece kulüpleri, pubları, sokak yemekleri, geceleri kurulan pazarlar ve güvenli bir ülkedir. Fakat ülke güvenli olarak gözükse de bazı bölgelerde insanlar kendi kurallarını koyup yaşamaktadır. Bunun yanında Kamboçya ormansızlaştırma oranı açısından dünyanın en yüksek oranlarından birine sahiptir.

Kamboçya İş Fırsatları

Kamboçya son birkaç yılda Asya’nın en hızlı büyüyen ekonomisine sahiptir. Bu ülkede tarım ana gelir kaynağıdır. Bu işle uğraşan insanlar için çalışılacak en iyi ülkelerden biridir. Bunun yanında tekstil ve inşaat sektörü de geliştiği için bu alanlarda da çok fazla işçiye ihtiyaç vardır. Bunlar göz önüne alındığında Kamboçya’da oldukça fazla iş imkanı bulunmaktadır.

Buna benzer olan Vietnam Asgari Ücret yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kamboçya Asgari Ücret Ne Kadar?

Kamboçya Asgari Ücret 194 Dolardır. Ülke ekonomisi ve çeşitli bilgileri sizler için derledik. Tüm detaylara yukarıdan ulaşabilirsiniz. Bunun yanında ülke ekonomisinin gelişmekte olduğu Kamboçya’da gıda fiyatları ve ekonomi hakkında da verileri sizler için hazırladık.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresinden ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

Yaşam maliyetleri, Gıda fiyatları ve asgari ücret ile alakalı bilgiler verdiğimiz kategoriye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kamboçya Asgari Ücret 2024 yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın